هشدار کارشناسان امنیت ملی آمریکا به بایدن: ایران از خط قرمز عبور کرده است

العربیه :شماری از کارشناسان بلندپایه آمریکایی با هشدار درباره عبور برنامه اتمی ایران از «خط قرمز»، از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته‌اند که سیاست «دیپلماسی ارعاب» در قبال تهران را دوباره احیا کند و در صورت لزوم برای استفاده آشکار از نیروی نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران آماده شود.

در این بیانیه که جمعه 17 دسامبر توسط هفت‌ تن از برجسته‌ترین کارشناسان امنیت ملی آمریکا امضا شد، ارزیابی سخت‌گیرانه‌ای از مذاکرات هسته‌ای میان ایران و آمریکا ارائه شده است.

این کارشناسان استدلال کرده‌اند، در حالی‌که دیپلماسی بین این دو کشور «در حال پسرفت است»، تهران « فعالانه و با هدف دستیابی به تسلیحات هسته‌ای گام برمی‌دارد.»

آن‌ها در این بیانیه افزوده‌اند، در حالی‌که ایالات متحده، استفاده غیرنظامی از انرژی اتمی را حق ایران می‌داند، فعالیت‌های تهران حاکی از آن است که این کشور در راستای توسعه توانایی هسته‌ای نظامی گام برمی‌دارد و همانگونه که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تصریح کرده «تصمیم ایران برای غنی‌سازی 60 درصدی و تولید فلز اورانیوم هیچ استفاده غیرنظامی قابل‌توجیهی ندارد.»

این کارشناسان آمریکایی خاطرنشان کردند: «سقف مجاز غنی‌سازی اورانیوم برای ایران، بر اساس مفاد توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به برجام، 3.67 درصد بود. عددی که با غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم فاصله زیادی داشت. غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم، خط فاصل بین غنی‌سازی این عنصر با غنای پایین و غنای بالا است. هنگامی که غنی‌سازی اورانیوم از این عدد بیشتر شده و در مقیاس بالا تولید شود، به عنوان نشانه‌ای از نیت ایران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای محسوب می‌شود.»

نویسندگان این بیانیه تصریح کرده‌اند: «در دیدگاه بسیاری از ما حتی آن‌هایی که از برجام حمایت کردند، غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم خط قرمز آمریکا بود که می‌بایست پیامدهای ناگواری از آن حاصل می‌شد اما اکنون با حقیقتی بسیار خطرناک‌تر مواجه هستیم. ایران اورانیوم را تا سطح 60 درصد غنی‌سازی کرده و تهدید می‌کند که به سمت غنی‌سازی 90 درصد نیز حرکت می‌کند.»

هوارد برمن، میشل فلورنوی، جین هارمن، لئون پانه‌تا، دیوید پترائوس، دنیس راس، رابرت ساتلوف امضاکنندگان این بیانیه هشدار داده‌اند، «انزوای سیاسی، محکومیت‌ ایران در محافل بین‌المللی و تحریم‌های اقتصادی بیشتر» در این مرحله برای «متقاعدکردن رهبران رژیم ایران جهت تغییر رفتار خود کافی نیست.»

در این بیانیه تصریح شده است: «بر این باور هستیم که برای به ثمر رسیدن تلاش‌های دیپلماتیک جهت حل این بحران، باید به ایران هشدار داد در صورت ادامه روند فعلی آمریکا علیه این کشور اقدام نظامی انجام خواهد داد.»

در این بیانیه به برخی اقدامات نظامی نیز اشاره شده است از جمله: «برگزاری مانورهای نظامی با هماهنگی شرکا و متحدان آمریکا که در آن عملیات نظامی علیه ایران و انهدام موشک‌های ایرانی در حملات هوا به زمین شبیه‌سازی شود.»

به گفته این بیانیه، فراهم کردن قابلیت‌های دفاعی پیشرفته در نقاط تمرکز منافع آمریکا و تقویت قدرت دفاعی متحدان و شرکای این کشور در منطقه جهت مقابله با اقدامات تلافی‌جویانه محتملانه ایران امری مهم است.

بر اساس این بیانیه آن‌چه که بسیار مهمتر است، تحقق وعده‌های آمریکا در پاسخ به اقدامات خصمانه پیشین ایران است.

بر این اساس، پاسخ به اقداماتی مانند حمله شبه‌نظامیان وابسته به ایران توسط هواپیماهای بدون سرنشین به پایگاه آمریکا «التنف» در سوریه و پاسخ به توقیف غیرقانونی کشتی‌های تجاری و قتل ملوانان غیرنظامی، پیامی تاثیرگذار ارسال می‌کند که حاکی از جدیت آمریکا در پرونده هسته‌ای ایران است.
+53
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران

  این دلقک بازی ها رو برای خودتون نگهدارید. این خود امریکا بود که برای رژیم یک هواپیما دلار فرستاد، این کشور های اروپایی هستند که از حکومت اسلامی با وجود به خاک و خون کشیدن مردم ایران پشتبانی و حمایت میکنند. و حتی برای به خطر نیافتن منافع خودشون یک یاداشت اعتراض امیز برای این جلادان نفرستادند. بچه ها رو اعدام کردند ملتی که فقط خواستار حق خودشان بودند به خاک خون کشیدند و شما ها به اصطلاح حامی حقوق بشر کدوم قبرستونی بودید؟؟؟؟
  15
  55
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  20 درصد که هیچ، انشالله 220 درصدیش رو هم جور میکنیم.
  56
  33
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران

  شما کشورهایی عضو برجام با چنگ دندان شده این رژیم را نگاه میدارید. چون استفاده شما در پایداری چنین حکوی هست.
  11
  42
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  ایران چهل و دو ساله از خط قرمز عبور کرده!..ولی خب برا وجود اسرائیل و موجه بودنش در هر حالت وجود ناجمهوری اسلامی ناایرانی داعشی شیعی لازمه!؛برا اون نتانیاهو این رژیم از زنش بهش بیشتر سرویس داده!..
  11
  29
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ما را با این داستانها سرگرم کنید و در پشت پرده ایران را بچاپید.
  9
  38
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  امریکا خیلی زیرکانه ترامپ را بر کنار و بایدن را اورد تا نظام اخوندی ایران بتوانن با خیال اسوده به بمب اتم برسن !
  14
  25
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  ما که از اول میدونستم شما خودتون رو زدید به خریت
  9
  33
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  ایران که ۴۳ ساله هرچی خط قرمز و چراغ قرمز شما بوده رو رد کرده اینو نگید دیگه. فقط بگید ترامپ این آخری با ی حرکت سه جا رو نابود کرد. اول مردم ایران رو زیر فشار اقتصادی دوم سیاست خارجی آمریکا رو آچمز کرد طوری که الان مونده چیکار کنه سوم ایران رو به بمب بسیار نزدیگ کرد. مردیکه با ی حرکت هر دو طرف رو پکوند آخه به این ابله هم میگن سیاستمدار!!!
  5
  26
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.