طبرزدی : دوران بزن و در رو خامنه‌ای گذشته است

رادیو فرانسه :با طرح پرونده ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در یک دادگاه بین المللی، این سخن علی خامنه‌ای بیشتر درباره خود او و حکومتش مصداق می یابد که"دوره بزن در رو گذشته است" : علاوه بر دادگاه بین المللی آبان، اکنون از خلال دادگاه حمید نوری در سوئد، پرونده کشتار زندانیان سیاسی در سال ٦٧ یک بُعد حقوقی بین المللی پیدا کرده است. در موضوع برجام نیز رژیم با مشکلات جهانی بزرگی روبرو است و جامعه مدنی ایران روز به روز امیدوارتر می‌شود که کار جمهوری اسلامی عاقبت به محکمه‌ای بین‌المللی کشیده خواهد شد.

چهار کشور کانادا، اوکراین، سوئد و بریتانیا با تعیین یک ضرب الاجل به حکومت ایران هشدار دادند که اگر تا پنجم ژانویه به درخواست‌های مکرر آنان برای پرداخت غرامت به قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی توسط سپاه پاسداران پاسخ ندهد موضوع را در مجامع بین المللی دنبال می‌کنند. یعنی در واقع جمهوری اسلامی را به یک دادگاه بین‌المللی می کشانند.

کشیده شدن جمهوری اسلامی -و نه فقط سپاه پاسداران- به دادگاهی بین المللی بر سر ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراین چه پی آمدهایی برای حکومت تهران خواهد داشت؟

در پاسخ به این پرسش و پرسش های دیگر، حشمت‌الله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران، از جمله گفته است :

"از منظر بین المللی جمهوری اسلامی در حال حاضر در موقعیت بدی قرار گرفته است : اخیراً دادگاهی در لندن درباره کشتار آبان ماه تشکیل شد. هر چند احکام این دادگاه از منظر حقوقی الزام آور نیست، اما، تشکیل این دادگاه از منظر سیاسی و بین‌المللی برای جمهوری اسلامی بسیار گران تمام شد. در مذاکرات برجام هم که دوباره ازسرگرفته شده جمهوری اسلامی به دروغگویی و پنهانکاری برای ساختن بمب اتمی متهم شده است. حال اگر در این موقعیت، یک دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی به پرونده هواپیمای ساقط شده اوکراینی تشکیل شود، این امر خودبخود پرونده تازه ای تحت عناوین "جنایات جنگی" یا "جنایت علیه بشریت" برای جمهوری اسلامی در جامعه جهانی خواهد گشود. با توجه به بازتاب گسترده ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در داخل کشور، باز شدن چنین پرونده ای در یک محکمه بین‌المللی می تواند وضعیت بمراتب بدتری را برای جمهوری اسلامی ایران رقم بزند.

تاکنون جمهوری اسلامی هر فاجعه‌ای را که در داخل به بار آورده دائماً آن را لاپوشانی، کتمان یا مخفی کرده است. اما، بین‌المللی یا جهانی شدن پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی نه فقط ماهیت واقعی فاجعه را برملا خواهد کرد، بلکه مشکلات و دردسرهای بزرگی برای جمهوری اسلامی به وجود خواهد آورد.

جمهوری اسلامی در بد مخمصه ای گرفتار شده است : از یک طرف، با روی کار آوردن ابراهیم رئیسی و یکدست کردن قدرت، حکومت ایران می خواهد به مردم ایران بقبولاند که ملایم و مهربان شده است. ولی از طرف دیگر، برخی جنایات آن کم‌کم بُعد جهانی و بین‌المللی پیدا می‌کنند.

در واقع، این قول علی خامنه‌ای اکنون بیش از همه برای خود او و جمهوری اسلامی ایران مصداق پیدا کرده که "دوره بزن در رو گذشته است" : علاوه بر دادگاه بین المللی آبان، هم اکنون از خلال دادگاه حمید نوری در سوئد، پرونده کشتار زندانیان سیاسی در سال ٦٧ یک بُعد حقوقی بین المللی پیدا کرده و به این عنوان گریبان حکومت ایران و رهبران آن را گرفته است.

در موضوع برجام نیز رژیم با مشکلات جهانی بزرگی روبرو شده است و اگر به این فهرست پرونده ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط رژیم اسلامی ایران افزوده شود، آنوقت حکومت با تنگناهای سختی روبرو می شود، به ویژه این که جامعه مدنی ایران روز به روز امیدوارتر می‌شود که کار جمهوری اسلامی در آینده به محکمه‌ای بین‌المللی کشیده خواهد شد.

برای پرهیز از وقوع چنین سناریویی جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را در روزها و هفته های آینده جهت دلجویی از چهار کشور شاکی به کار خواهد گرفت و اگر رژیم امروز بضاعت مالی لازم را می داشت، حاضر بود با پرداختن غرامت‌های سنگین به قربانیان فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی از طرح دعوا در یک دادگاه بین المللی جلوگیری کند."
+86
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  چون مسیولان ج.ا مسلمان هستند بد نیست قوانین اسلام را هم پیاده کنند ،یعنی از آمرین(خامنه ای و روسای سه قوه) ابتدا دیه بگیرند و سپس آن آشغال ها را قصاص کنند
  11
  34
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Free Press - لندن، انگلستان
  پس کنید این چرندیات رو، ‌خامنه ای که چند ساله سقط شده و‌‌با کودتای سپاه مملکت دست سپاه هست. این بازی‌ها هم برای یک الترناتیو دیگه هست، یعنی حذف خامنه ای که خیلی وقته وجود خارجی نداره فقط سپاه این چند سال از اسمش استفاده کرده و حالا هم میخوان با حذف کاملش چند سال دیگه بقای نظام تثبیت بشه. اینها هم مهره های اونور آبی سپاه و اطلاعات هستن.
  2
  13
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.