تجمع در اعتراض به عزل مولوی گرگیج، امام جمعه اهل سنت

 مولوی گرگیج، امام جمعه اهل سنت عزل شده آزادشهررادیو فردا :برخی ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمع اعتراضی و فضای امنیتی در آزادشهر در پی عزل مولوی گرگیج حکایت دارند. همچنین منابع مطلع به خبرنگار رادیو فردا گفته‌اند که نیروهای امنیتی ارتباطات مولوی گرگیج را محدود کرده و رفت‌وآمدهای او را تحت کنترل دارند.

ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد که نیروهای گارد ویژه در شهر مستقر شده‌اند. ویدئویی هم از حضور مردم در اطراف خانه مولوی گرگیج منتشر شده که به عزل او اعتراض دارند.
پس از انتشار اظهارات جنجال‌برانگیز مولوی گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزادشهر، کاظم نورمفیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان گلستان، اقدام به عزل او کرد.

در حکم «نماینده ولی فقیه» آمده است که علت عزل مولوی گرگین «حوادث ناگوار مربوط به نماز جمعه اهل سنت آزادشهر» بوده و مولوی نعمت‌االله مشعوف به جای او منصوب شده است.

مولوی محمدحسین گرگیج در نماز جمعه شهر آزادشهر با اشاره به ازدواج امام سوم شیعیان با شهربانو گفته بود: «مادر امام زین العابدین دختر یزدگرد بود و عمر بن خطاب پس از فتح ایران او را به ازدواج امام حسین درآورد و ۹ امام پس از آن نیز از همین نسل به وجود آمده‌اند. در نتیجه اگر خلافت عمر بن خطاب را نپذیریم، اعتبار امامان و نسب آنان را زیر سؤال برده‌ایم.»

به دنبال انتشار این اظهارات، خبرگرازی فارس، رسانه نزدیک به سپاه خواستار برخورد با مولوی گرگیج شد و رسا‌نه‌های وابسته به حکومت نیز خبرهایی با عنوان «اعلام برائت علمای اهل سنت» از مولوی گرگیج منتشر کردند و به نقل از برخی از «علمای شیعه» خواستار برخورد قضایی و محاکمه آقای گرگیج شدند.

مولوی گرگیج در بیانیه‌ای اعلام کرده است که علت سخنرانی او نصب بنرهای توهین‌آمیز در کوچه وخیابان‌ها و برخی از سخنان تفرقه افکن در «ایام فاطمیه» است.

امام جمعه اهل سنت پیشین آزادشهر توضیح داده است که «برخی افراد از روی قصد و غرض از احساسات مذهبی مردم سو استفاده کرده و کلام و مطالب بنده را تحریف و یا برش می‌زنند که در شرایط حساس کنونی کشور اجازه نخواهیم داد کسانی موجبات تفرقه بین اهل سنت و اهل تشیع را ایجاد کنند».

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، هم با اشاره به توضیحات مولوی گرگیج اعلام کرده است که «اگر در صحبت‌های اخیر ایشان(مولوی گرگیج) در مراسم نماز جمعه تعبیری به کار رفته، قطعا قصد اهانت و توهین نداشته‌اند؛ چون این برخلاف عقیده خودشان است».
+15
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.