هشدار اروپا و آمریکا به ایران، هشدار ایران درباره «شرارت» اسرائیل

بی بی سی :با توقف موقت گفتگوهای هسته‌ای، اروپا و آمریکا هشدار دادند که مهلت رسیدن توافق به پایان خود نزدیک شده است.

پس از اینکه امروز اعلام شد به درخواست ایران مذاکرات ده روز متوقف شده، انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی گفت: "ما چند ماه وقت نداریم، فقط چند هفته برای رسیدن به توافق وقت داریم."

او اظهار امیدواری کرد مذاکرات امسال (میلادی) از سر گرفته شوند. زمان ازسرگیری گفتگوها رسما مشخص نشده اما به ۲۷ دسامبر (ششم دی) به عنوان تاریخ احتمالی اشاره شده است.

در همین حال بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی حاضر در گفتگوها در بیانیه‌ای از توقف مذاکرات اظهار "تاسف" کردند و گفتند: "در ۲۴ ساعت گذشته پیشرفت‌های فنی حاصل شده اما این فقط ما را به جایی می‌برد که در ماه ژوئن می‌باید بودیم."

اشاره آنها به توافق دیروز ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعویض دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای کرج است.
انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در گفتگوهای هسته‌ای با ایراندر همین حال رویترز به نقل از یک مقام دولت آمریکا که نامش را فاش نکرد نوشت تا اینکه ایران برای تولید یک بمب اتمی به اندازه کافی اورانیوم غنی شده داشته باشد، زمان "کوتاهی" مانده و این "هشداردهنده" است.

او همچنین به رویترز گفت آندریا گکی مدیر دفتر اموال خارجی وزارت دارایی آمریکا چند روز پیش در امارت متحده از شرکت‌های خصوصی خواسته تحریم‌های ایران را دور نزنند در "غیر این صورت به شدت زیر نظر آمریکا خواهند بود و برایشان تبعات خواهد داشت."
"نظرات ایران پذیرفته شد"
علی باقری کنی رییس هیات مذاکره‌کننده ایران گفته است پیشنهادات این کشور درباره بخش مربوط به تعهدات هسته‌ای به عنوان بخشی از اسناد مذاکراتی پذیرفته شده تا اساس ادامه گفتگو‌ها قرار بگیرد.

براساس گفته‌های آقای کنی حالا هیات‌های مذاکره کننده دو سند در اختیار دارند که همه درباره استفاده از آن‌ها به عنوان مبنای مذاکرات در هفته‌های آینده توافق دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی باقری کنی پس از پایان مذاکرات این دوره در وین در جمع خبرنگاران گفته است در طی یک هفته گذشته مذاکرات بسیار سنگین و فشرده بین طرف‌ها در سطوح مختلف برگزار شد و دیدگاه های طرف ها مبادله شد تا در نهایت اروپایی ها هم مجاب شدند که دیدگاه های ایران به عنوان مبنایی برای مذاکرات جدی و نتیجه بخش پذیرفته شود،

آقای باقری در پاسخ به این پرسش که قبلا روی پیش نویس وین ۶ عنوان می شد ترکیب اختلافات میان دو طرف ها تا ۸۰ درصد اختلاف است و ۲۰ درصد تفاهم، آیا الان می توانید بگویید اختلافات در این متون چند درصد است؟ گفت:درصد نمی توانم بگویم. اما به هر حال اختلاف وجود دارد. همان اختلافاتی که در پیش نویس وین ۶ است وجود دارد و چندتایی هم به آنها اضافه شده است.
هشدار ایران
خبرگزاری نورنیوز که گفته می‌شود نظر شورای امنیت ملی ایران را منعکس می‌کند به نقل از یک "مقام مطلع امنیتی" اسرائیل را متهم کرد با توجه به "روند نسبتا موفق مذاکرات وین"، ممکن است قصد "شرارت" و "ضربه زدن به گفتگوها" را داشته باشد، از این رو، نیروهای نظامی و امنیتی برای مقابله با آن "سطح آمادگی‌های ضروری را بالاتر خواهند برد."

نورنیوز به نقل از این مقام نوشت اسرائیل "شریک راهبردی آمریکا و کشورهای غربی" در گفتگوهای هسته‌ای است و "هرگونه اقدام شرارت‌بار علیه تاسیسات هسته‌ای ایران" بر همکاری‌های ایران با آژانس "تاثیر منفی و بازدارنده" خواهد داشت.

ایران بارها اسرائیل را به "خرابکاری" در تاسیسات هسته‌ای و "ترور دانشمندان هسته‌ای" متهم کرده است. اسرائیل به این اتهام‌ها واکنش رسمی نشان نمی‌دهد اما رسانه‌ای این کشور و کشورهای دیگر به نقش "موساد" در این موارد اشاره می‌کنند. یکی از آخرین موارد "خرابکاری" در دروبین‌های نظارت در تاسیسات هسته‌ای کرج بوده است.

بنابر گزارش‌ها، ایران هم اقدامات مشابهی انجام داده است و در آخرین مورد دیروز یک شرکت امنیت سایبری در اسرائیل گفت هکرهای ایرانی در دو روز قبل به هفت هدف در اسرائیل حمله کردند اما این تلاش‌ها خنثی شدند.

ایران به این گزارش واکنشی نشان نداده است.
علی باقری کنی نماینده ایران در مذاکرات هسته‌ایآینده 'مبهم' گفتگوهای هسته‌ای
یک سال پس از اینکه دولت دونالد ترامپ در اردیبهشت سال ۹۷ یکطرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی را اعمال کرد، ایران در پنج مرحله تعهدهای برجامی‌اش را کنار گذاشت و غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالا را شروع کرد.

ایران اکنون اورانیوم را با خلوص ۵، ۲۰ و ۶۰ درصد غنی می‌کند و می‌گوید این اورانیوم برای مصارف غیرنظامی مثل صنایع دارویی است.

آمریکا اخیرا ایران را متهم کرد مشغول برنامه‌ریزی برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی است.

ایران همواره تاکید کرده برنامه هسته‌ایش برای مصارف غیرنظامی است اما کشورهای غربی این را قبول ندارند.
 
مذاکرات ایران و پنج کشور چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان برای احیای برجام در دولت حسن روحانی بجایی نرسید و در همان ژوئن که اتحادیه اروپا به آن اشاره می‌کند متوقف شد.

پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، وزارت خارجه ایران تا مدتی می‌گفت عجله‌ای برای مذاکره ندارد و علی باقری کنی معاون وزیر خارجه که از طرف ایران مسئول گفتگوهاست به مذاکرات دو جانبه با انریکه مورا و نمایندگان دیگر کشورها ادامه داد.

اکنون دو هفته مذاکرات رسمی در وین به نتیجه‌ای نرسیده و فعلا متوقف شده است.

ایران می‌گوید تا تحریم‌های آمریکا کاملا برداشته نشوند موضوعی برای مذاکره وجود ندارد و آمریکا و اروپا می‌گویند "خواسته‌های حداکثری" ایران راه را برای رسیدن به توافق بسته است.
+5
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.