آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید تصاویر یکی از دوربین‌های تاسیسات کرج مفقود شده

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال نشان دادن یکی از دوربین‌های این نهاد به خبرنگاران در کنفرانس خبری امروزبی بی سی :رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در یک کنفرانس خبری گفت: پس از خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای کرج، تصاویر یکی از دوربین‌های مداربسته نصب شده مفقود شده است.

او این اتفاق را "بسیار عجیب" خواند.

به گفته آقای گروسی یکی از ۴ دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حمله به تاسیسات کرج به طور کامل تخریب شده است.

او گفت که ایران هر چهار دوربین را از محل‌های نصب شده برداشته و آنها را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داده، اما دوربینی که از بین رفته بخش ذخیره و حافظه‌ای که تصاویر را در آن نگهداری می‌کند، نداشت.

آقای گروسی گفته است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی از ایران خواسته‌اند تا در این خصوص توضیح دهد اما تا این لحظه دولت ایران در این مورد توضیحی نداده است.

او همچنین گفت که توافق با ایران برای نظارت بر تاسیسات اتمی "برای مدت زمانی" استفاده خواهد داشت.

دو روز پیش اعلام شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران بر سر تعویض دوربین‌های نظارتی در مرکز هسته‌ای تسا در کرج به توافق رسیدند.

بر سر تعویض این چهار دوربین‌ مدت‌ها اختلاف وجود داشت و یکی از آنها در یک "حمله خرابکارانه" در تیرماه امسال از کار افتاده بود.

ایران تا پیش از این توافق با درخواست آژانس برای نصب دوربین‌های جدید موافقت نکرده بود.

خبرگزاری نورنیوز که گفته می‌شود نظر شورای عالی امنیت ملی ایران را منعکس می‌کند، نوشت چون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "خرابکاری در مجتمع تسا" را "محکوم" و قبول کرده کارشناسان ایران دوربین‌ها را "قبل از نصب"، بررسی "فنی" کنند، بنابراین ایران "داوطلبانه" اجازه "جایگزینی دوربین‌های جدید به جای دوربین‌های آسیب دیده" را داده است.

این خبرگزاری اضافه کرد این مجوز ناقض قانون مجلس نیست چون "تصاویر ضبط‌ شده توسط این دوربین‌های جدید مانند تصاویر دوربین‌های قبلی در اختیار آژانس قرار نخواهند گرفت و همچنان نزد سازمان انرژی اتمی ایران محفوظ خواهند ماند."

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران پیشتر از توافق با آژانس بر سر نصب دوربین‌های تازه در کرج خبر داده و گفته بود این توافق "خوب" برخی نگرانی‌ها در باره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف می‌کند.

در صورت حل مشکل دوربین‌های نظارتی، یکی از اختلافات تهران و آژانس که در دو سفر شهریور و آذر رافائل گروسی مطرح بود، برطرف می‌شود.

ایران قبلا گفته بود تا نهادهای مسئول "بررسی‌های فنی و امنیتی" خود را انجام ندهند اجازه نصب دوربین جدید نخواهد داد و اکنون می‌گوید "بررسی‌های قضایی-امنیتی" تکمیل شده‌اند.
+25
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  koroshniknam - تهران، ایران

  احتمال خرابکاری عمدی دوربینهای سایت کرج بدست خودجمهوری اسلامی وجود داره چون بیشترین استفاده رو کردن . ساخت بمب اتم در نبود دوربینها
  4
  28
  جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  من موندم چرا هی چی گاو هستش میشه رئیس؟ مشنگ میگن با پهباد حمله موشکی شده به اون مرکز عامل حمله هم خودش داستان رو گفته باز این گاگول میگه یکی از دوربین ها تخریب شده؟ موشک که توالت رو نمیزنه میره جایی رو میزنه که برای شما هم مهم بوده و دوربین گذاشتین ولی نکته مشکوک اینه که دوربین ها به نظر سیگنالهایی دارند که قابل ردیابی پهبادهای اسرائیل بوده برای همین دقیق زده حالا یکی به این احمق به زبان عبری بگه وضعیت چیه شاید بفهمه! خاک بر سر سپاه و دولت حقیر فعلی بکنند که حداقل نکردن صریح اعلام کنند تا خسارت حمله داده نشه اجازه نمیدن دوربینی نصب بشه حداقل خسارتی که به اموال مردم خورده رو میگرفتید.
  4
  1
  جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  فکر کنم کار گوهر عشقی باشه
  0
  9
  جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  [::koroshniknam - تهران، ایران::]. خخخ عمو اونجا تجهیزات و لوازم یدکی و قطعات میسازند و جایی برای بمب اتم سازی نیست خخخخ دیگه انقدر زدی از اونطرف افتادی بیرون. دیگه حداقل یه مطالعه بکن بعد سریع کامنت بذار.
  4
  2
  جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  تو این‌کشور دکل نفت گم میشه ، دریچه فاضلاب گم میشه ، چه برسد به به دوربین
  0
  7
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.