فقر در بریتانیا: «در مدرسه نمی‌فهمیدند چرا سر کلاس چُرت می‌زنم»

رضوان می‌گوید به زحمت شب‌ها بتواند شش ساعت بخوابدبی بی سی :در روزهای قرنطینه، رضوان حسین "مثل زرافه قد کشید"، در مدت چند ماه قدش از ۱۵۵ سانتیمتر به ۱۸۲ سانتیمتر رسید.

حالا دیگر درتختخواب قدیمی‌اش جا نمی‌شود و چون اتاقش هم برای آدمی به اندازه او کوچک است شب‌ها روی مبل می‌خوابد، در خانه‌ای دو‌خوابه. او همراه با مادر و پدر و دو خواهرش زندگی می‌کند.

این پسر ۱۶ ساله می‌گوید:"شب‌ها شاید شش ساعت هم نخوابم".

"مدرسه نمی‌فهمید چرا سر کلاس خوابم می‌برد اما اگر سه بار سر کلاس خوابم ببرد مرا از مدرسه تعلیق می‌کنند".
تخت مشترک
رضوان یکی از حدود دو میلیون کودکی است که در انگلستان در خانه‌هایی پر‌جمعیت و نامناسب زندگی می‌کنند.

دو خواهرش، میشا ۱۳ ساله و ملیحه ۱۱ ساله با هم تخت‌ مشترکی دارند.

میشا می‌گوید:"خانه پر‌جمعیت و شلوغ و آشفته است. هیچ‌وقت نمی‌توانی در اتاق تنها باشی و رضوان هم همیشه شکایت دارد که هرگز تختخواب نداشته است".
این خانواده به دنبال یافتن جای مناسب‌تری برای زندگی هستندثبت‌نام مسکن
این خانواده که در غرب لندن سکونت دارند، از سال ۲۰۱۳ در تلاش برای یافتن خانه‌ای مناسب‌ترند.

هر چهار‌شنبه ساعت ۶ صبح حسنارا، مادر خانواده که در رشته مراقبت از کودک تحصیل کرده است به شورای محلی می‌رود تا بلکه بتوانند خانه‌ای بزرگ‌تر پیدا کند.

او می‌گوید:" همیشه دست‌خالی بازگشته‌ام".
خانه تنگ و کوچک
محمد، پدر خانواده که راننده تاکسی است علاوه بر استرس در خانه تنگ و کوچک در ماه فوریه گذشته دچار حمله قلبی شد و دیگر نتوانست به کارش ادامه دهد.

از حمله قلبی جان سالم به‌در برد اما زندگی کردن در خانه‌ای تنگ و کوچک و استرس مداوم کمکی به حالش نمی‌کند.
رضوان می‌گوید حاضر است به جایی چند صد کیلومتر دورتر نقل مکان کند تا کمی جای بیشتری داشته باشندشرایط آنها به قدر سخت شد که خانواده آنها تصمیم به نقل‌مکان به یورک‌شایر غربی گرفتند جایی که حسنارا خانواده‌ای پیدا کرده بود که راضی شده بودند خانه خود را با آنها مبادله کنند.

رضوان می‌گوید: "من گفتم به هر قیمت و با هر شرایطی باید آن خانه را به دست آوریم. می‌دانستم که حدود ۳۰۰ کیلومتر دورتر است اما دیگر نمی‌توانستم در آن تخت کوچک بخوابم".

حسنارا می‌گوید:"متأسفانه مبادله خانه سر نگرفت و خانواده ما حالا هیچ راه‌حل دیگری ندارد".

او می‌گوید:"روزهای پر‌استرسی را می‌گذرانیم. مدام دعوا و درگیری پیش می‌آید".

"من در این منطقه به دنیا آمده‌ام و بزرگ شده‌ام اما به هر جایی که فکرش را بکنید حاضرم نقل مکان کنم".
عامل اضطرابفدراسیون ملی مسکن، نماینده بنگاه‌های مسکن انگلستان برآورد کرده است که حدود دو میلیون کودک در انگلستان، یعنی از هر پنج کودک یکی در خانه‌ای پر‌جمعیت و نامناسب و فاقد امکانات لازم زندگی می‌کند.

این فدراسیون می‌گوید از این تعداد ۱.۱ میلیون در خانه‌های قوطی‌کبریتی زندگی می‌کنند که اثر ویرانگری بر رشد و سلامت آنها می‌گذارد و باعث اضطراب و افسردگی می‌شود.

در یک پژوهش دانشگاهی دریافتند اگرچه کودکان ٪۱۹ از جمعیت انگلستان را تشکیل می‌دهند اما حدود ٪۳۰ از جمعیت نیازمند به خانه‌های مناسب‌ هستند.

کیت هندرسون، مدیر اجرایی سرویس سلامت همگانی می گوید: "امروزه گزارش‌ها نشان می‌دهد کودکان کشور بزرگ‌ترین قربانیان بازار نابسامان مسکن هستند".

"بسیار غم‌انگیز است که کودکان ناچارند در خانه‌هایی تنگ و کوچک و اتاق‌خواب‌های مشترک و گاهی حتی تخت‌های مشترک با خواهران و برادران و والدین زندگی کنند و این خانواده‌ها به سختی از عهده هزینه‌های خوراک و پوشاک و سر‌پناه خود بر‌می‌آیند. با عدم تأمین مسکن مناسب برای چنین خانواده‌هایی ما میلیون‌ها کودک را از کمترین حق‌شان در زندگی محروم می‌کنیم".

سخنگوی دولت بریتانیا می‌گوید:"حق کودکان است که در خانه‌های مناسب و امن زندگی کنند و ما در حال تقویت قدرت اجرایی شوراها برای مهار مشکل خانه‌های پر‌جمعیت و کاهش زمان انتظار افراد برای دریافت مسکن اجتماعی هستیم".
+18
رأی دهید
-44

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان

  باید بری ایران یا کشورت پاکستان ضایعات جمع کنی و شبها زیر پل بخوابی و.......تا قدر همین خونه ای که تو لندن داری رو بدونی. مرد ۷۶ ساله با زن و وسایل خانه تو این سرما تو پارک در کشور جمهوری اسلامی بدون هیچ حمایتی و بیمه ای تو چادر اسیر و آواره س. بنفیت و دوا و دکتر مجانیت سر جاشه و ازش استفاده میکنی بازم ناله میزنی، باید بفرستنت پاکستان تا ناشکر نباشی.
  35
  162
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  رو بدی آسترش میخوان حکایت ایناست بابت همون خونه هم اجاره که نمیدن هیچی سر ماه از دولت کم کم دوهزار . پوند هم کمکی میگیرند آقاشون هم سیاه کار میکنه پس اندآز میکنند
  15
  104
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Dozakhi - شفیلد، انگلستان
  [::کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان::]. هموطن محترم. مقایسه ایران و انگلستان از هر جهت اشتباه است. دلیل نمیشه چون تو ایران مردم مسکن مناسب ندارند،در انگلستان هم باید مردم راضی به هرچیزی بشن. انگلستان جز ده کشور پولدار هست و ایران هم جز ده کشور از اخر.
  55
  41
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Darknet - لندن، انگلستان

  من توی انگلستان هنوز فقیر ندیدم مگر اینکه یا معتاد باشه و تمام پولش رو به مواد بده یا الکی یا قمارباز یا ریاکار که به اسم فقر پول بیشتری بگیره. چند ماه پیش یکیشون دستگیر شد به خاطر چند میلیون دلار کلاه برداری. تا فقر توی ایران بیشتر میشه، سریع وبسایت های طرفدار جمهوری اسلامی خیلی نامحسوس سعی میکنن فلاکت در ایران رو طبیعی جلوه بدن و بگن همه جا مثل ایرانه. جالب اینجاست خودشون هیچ وقت نمیرن ایران زندگی کنن.
  22
  76
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  این گزارش سراسر مسخره بود. خانه مجانی گرفتند این یارو با اون قیافه بشاش خودشو زده به سکته قلبی و کار که مثلا نمیکنه و بجاش پول یا مفت دیزیبلیتی هم که میگیره هر بچه هم که کمک هزینه هفتگی داره و شبها هم صددرصد هم خودش هم پسرش سیاه کار میکنند تو پیتزایی ها و بیخودی میگه خواب ندارم ولی بازم این پرروها میخوان خونه ویلایی هم بهشون بدهند. آخرشم یه آشغالی میشن مثل همون داعشی های پاکستانی و سریلانکایی و آفریقایی که تن لشها با پول مفت و مفت خوری رشد کردند و بجای تلاش و کار ادعا دارند حقشون خورده شده. یعنی این آدم حتی زورش میاد بره یه تخت بزرگتر بخره. پنج تا بچه آورده انتظار داره دولت یه خونه پنج خوابه بده به اینا. واقعا انگلیس رو اینا به گند کشیدن و سیستم حکومتی انگلیس فقط فقیر پرور هستش یعنی مردم به دروغ همش میخوان بگند ما بدبختیم و پول بیشتر بگیرند ولی همینا رو حاضرم قسم بخورم بررسی کنید همین آقا تو افغانستان بهترین خونه رو خریده و سالیانه هم میرن اونجا تفریح. ای کاش بی بی سی رو همینا زوم کنه میفهمه اینا چه پولی میفرستند افغانستان و چه زندگی اونجا دارند.
  17
  85
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::کاپیتان لیچ. - لندن ، انگلستان::]. مقایسه یا پاکستان یا حتی ایران نباید کرد،این کشورها ثروت اروپا رو ندارند (یا دارند ولی دست حکومت هست مثل ایران) و ساختار تامین اجتماعی و مالیات بالایی که از مردم میگیرند رو ندارند.انگلیس رو باید با دیگر کشورهای اروپا مثل سوئد،دانمارک،نروژ،آلمان،هلند و یا کامادا استرالیا و غیره مقایسه کنی که همین سیستم رو دارند و بدون شک از نظر خدمات اجتماعی و رفاه وضع بسیار بدتری از اونها داره.
  11
  26
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::Darknet - لندن، انگلستان::]. [::Darknet - لندن، انگلستان::]. برو شهرهای شمالی و مرکزی انگلیس فقر اتفاقا زیاد میبینی.مقایسه با کشورهای اروپایی دیگه هست نه با پاکستان و آفریقا.
  9
  27
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ماهی جان - لندن ، انگلستان

  واقعا خندیدم‌ از این نحوه نگارش و موضوع مسخره تر ، اینها برای هر بچه کلی پول سرویس میگیرند وجودشان هم پول توجیبیی میگیرند. کرایه خانه هم نمی دهند خودشان هم کار می‌کنند. بد حاضر نیستند صد پوند خرج راحتی بچه هاشون کنند بچه هاشون عذاب می دهند که دولت مجبور کنن بهشون خانه بزرگ‌تر مجانی بده مثل سگ‌هم زندگی میکنن که همه رو جمع تو کشور خودشان خانه و سرمایه کنن خجالت اور واقعا
  5
  27
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  متاسفانه مشکل مسکن تو انگلیس یه مشکل مزمنه و ربط داره به خیلی چیزها از جغرافیا بگیر تا تاریخ و فرهنگ و محیط زیست!!؛اینجا خونه درست کردن رد شدن از هفت خان رستمه!!..
  13
  18
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  حالا ما از این گزارش دقیقا چه نتیجه ای باید بگیریم؟؟ یکی کمکم کنه 😀
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  فقر همه جا و همیشه بوده و هست و خواهد بود و محال است فقر وجود نداشته باشد
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  من شخصا اعتراف می‌کنم که در رابطه با کارهای تعمیراتی ساختمان‌ چند بار کارگر با دستمزد سیاه ( بدون مالیات ) استفاده کردم . در همین رابطه یکبار با یک مرد سالمند صحبت کردم ، که علیرغم کمبود مالی هرگز حاظر نبود که از این‌کارها بکند ، چرا که‌ عمیقا معتقد بود که مالیات دادن و صداقت برای جامعه ضروری است ،و برای من بسیار آموزنده بود ، اما خصوصا مهاجران پاکستانی که من شخصا در انگلستان / منچستر آشنایی داشتم ،برعکس عمیقا معتقدند که چگونه باید سر سیستم را کلاه بگزارند ، از کودکی این کار را یاد میگیرند. کاملا از جامعه غربی بیزارند . در دوستی ممکنه حتی بسیار سخاوتمند باشند اما پرورش ضد اجتمایی دارند . صاحبخانه ثروتمند از نسل ۳ مهاجر پاکستانی داشتم ، ۲۰ تا آپارتمان اجاره ای و چند ساندویچ فروشی داشت ، مواد میزد، سر سیستم کلاه میگذاشت ، با زن‌های خود فروش بود ، معشوقه هندی ؟؟ هم داشت ( در خفا ، بعد از مخالفت خانواده برای ازدواج با هندی ، او را معشوقه کرد و با پاکستانی ازدواج کرده بود ) ، جمعه ها با همان لباس سفید سنتی وبا پس ۳ ساله میرفت مسجد .
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  این افرادی که منفی زدن به حرف من مشخصه پاشون رو از انگلیس بیرون نگذاشتن فقط جنگلهای بوسنی و فرانسه که از توش رد میشدن رو دیدن و حالا فکر میکنن اینجا بهشت برین هست.یک سفر برید سوئد و کلا اسکاندیناوی تا بفهمید رفاه اجتماعی و محیط تمیز و سالم یعنی چی.
  4
  8
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Dozakhi - شفیلد، انگلستان
  بعضی دوستان از انگلستان کامنت میذارند اما انگار جای دیگه ای هستند. عزیزان در انگلستان نه پول چندانی بابت بچهها میدن. نه پول سرویس و این چیزها. کرایه خانه را همه میدن. البته بخشی از کرایه توسط دولت پرداخت میشه(بسته به شهر متفاوته). تاکسی یکی از پر درامد نرین مشاغل در لندن هستش. ادم مغز خر نخورده که تاکسی رو ول کنه بره پیتزا فروشی تا صبح جون بکنه برای ۴۰-۵۰پوند. اوضاع انگلیس بعد برگزیت و کرونا خیلی خوب نیست. اگر کانال ۴ را تماشا کنید بعضی اوقات درمورد مشکلات اینجوری خانواده ها برنامه پخش میکنه. ربطی هم به ملیت ادمها نداره. در کل اطلاعاتتون درمورد انگلیس خیلی ضعیف و نادرسته.
  1
  6
  جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Liberte - ارومیه، ایران
  نام ها: حسنا، محمد. رضوان، مرد ریش دارد؟ بله. خانم ها حجاب دارند ؟ بله. رنگ پوستها: قهوه ای. آیا بریتانیایی و انگلیسی نامیدن اونها مصداق دارد؟ من که تو ایران زندگیم گذشته ، برام عجیب و خیلی غیر واقعیه. اما برای اون عزیزان که اینجا کامنت میذارن، طبیعیه .
  2
  2
  جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Liberte - ارومیه، ایران
  بعضی از زنان داعشی پاکستانی یا عرب تبار به اصطلاح انگلیسی گرفتار در کمپ هایشان در عراق می گن: مارو به وطنمان انگلیس برگردونید !!!
  0
  2
  جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::Dozakhi - شفیلد، انگلستان::]. دقیقا درسته ،متاسفانه اینجا دو قشر کاربر داریم (از انگلیس) یک گروه که کاری ندارن هر خبر بدی که واقعیت هم داره درباره انگلیس باشه انکار میکنن و به کسانی که تایید میکنن منفی میزنند چون فکر میکنند هرکی این واقعیات رو بگه طرفدار حکومت ایران هست و میخواد بگه ایران خوبه اینجا بد! و یا تازه واردهایی هستند که هنوز تو عالم هپروت سیر میکنن و اصلا تو جامعه وارد نشدن،پیش دوست رفیقهای ایرانیشون میشینند و برای هم از این خالیها میبندن و خودشون هم باورشون شده! چون مثلا فلان شهرستان محروم یا جنوب شهر تهران بودن، ابتدایی ترین امکانات اینجا رو بهترین و رویایی میبینند و نمیدونند اینهمه کشور مرفه تر و بهتر از انگلیس هم تو اروپا و هم نقاط دیگه دنیا داریم که همه مزایای اجتماعی اینجا و بهترش رو که هم دارند هیچ، امنیت و تمیزی و رفاه خیلی بالاتر هم دارن.اینجا بیشتر شبیه گداخونه ای هست که داغون ترین و پایین ترین قشر مردم نقاط مختلف بهش هجوم آوردند و مردم خودش هم خصوصا در شهرستانها وضع سواد و مادی خیلی ابتدایی دارند.
  1
  3
  شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.