آمریکا: همچنان آماده فروش جنگنده‌های اف۳۵ به امارات هستیم

یورونیوز :واشنگتن به رغم تهدید‌های اخیر مقام‌های اماراتی مبنی بر احتمال لغو قرار خرید جنگنده‌های اف۳۵ از آمریکا تاکید دارد که مصمم به فروش این هواپیماهای نظامی به ابوظبی است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که کشورش همچنان آماده فروش جنگنده‌های اف۳۵ به امارات عربی متحده است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که امارات شرایط مطرح شده توسط آمریکا برای فروش این جنگنده‌ها را سختگیرانه خوانده و به آن معترض شده است.

مقامات اماراتی ضمن طرح این اعتراض با استناد به مواردی چون «الزامات فنی، محدودیت‌های عملیاتی» و نیز به میان کشیدن بحث «هزینه-فایده» کم‌تر از حد انتظار تهدید کرده‌اند که قرار خرید جنگنده‌های اف۳۵ را لغو خواهند کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا که روز چهارشنبه در جریان دومین مرحله از سفر دوره‌ای خود به جنوب شرق آسیا در کوالالامپور سخن می‌گفت برای ترغیب طرف اماراتی بحث فروش پهپادها را نیز به میان کشید و به نوعی مرتبط بودن خرید جنگنده‌های اف۳۵ با فروش پهپاد را مطرح کرد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «درباره اف‌۳۵‌ها و پهپادها، اگر اماراتی‌ها بخواهند ما نیز آماده هستیم تا هر دو موضوع را پیش ببریم.»

آقای بلینکن درباره ماهیت شروط مطرح شده برای فروش جنگنده‌های اف۳۵ که امارات آن را به چالش کشیده است به طور مشخص پاسخی نداد و تنها به طرح ضرورت «تضمین برتری فناوری نظامی اسرائیل در خاورمیانه» بسنده کرد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده سپس توضیح داد: «می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم تمام فناوری‌های فروخته شده یا انتقال داده شده به شرکا در منطقه از جمله امارات را به دقت تحت نظر داشته باشیم.»

نمایندگان حزب دموکرات آمریکا پیش‌تر در تلاشی نافرجام سعی کرده‌ بودند به بهانه مشارکت امارات عربی متحده در حملات ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان به یمن مانع اجرایی شدن قرارداد فروش جنگنده‌های اف۳۵ به ابوظبی شوند.

از سوی دیگر گفته می‌شود که شروط سخت‌گیرانه مطرح شده برای فروش جنگنده‌های اف۳۵ به امارات به نوعی با نگرانی‌های فزاینده واشنگتن نسبت به نفوذ چین در این کشور متحد آمریکا در خلیج فارس، به خصوص همکاری چین با امارات در یکی از بنادر نزدیک به ابوظبی ارتباط زیادی دارد.

به گزارش وال استریت ژورنال، ایالات متحده بر لزوم پذیرفتن شرایط خاص پیش از تحویل اف‌۳۵ ها اصرار دارد تا بدین ترتیب اطمینان حاصل کند که جنگنده‌های یاد شده در برابر جاسوسی چین آسیب‌پذیر نیستند.

قرارداد فروش تسلیحات به ابوظبی که در هفته‌های پایانی تصدی دونالد ترامپ در کاخ سفید و در پی توافق صورت گرفته میان امارات و اسرائیل برای عادی سازی روابط امضا شد ۵۰ فروند جنگنده رادارگریز اف۳۵، هجده پهپاد تهاجمی از نوع «ام کیو-۹» و تعدادی موشک‌ زمین به زمین و زمین به هوا را شامل می‌شود.

مقامات دو کشور امارات و ایالات متحده ابراز امیدواری کرده‌اند که به رغم مشکلات و اختلافات موجود در نهایت بر سر این قرارداد به توافق برسند.
+11
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.