کانون صنفی معلمان ایران مصوبه رتبه‌بندی مجلس را رد کرد

همدان، ناحیه ۲، هنرستان امیرکبیربی بی سی :محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران، مصوبه رتبه‌بندی معلمان را یک «سرهم بندی» خوانده و بر ادامه اعتراضات و اعتصابات تاکید کرده است.

در پی یک هفته اعتصاب و اعتراض معلمان در سراسر ایران، روز چهارشنبه مجلس ایران لایحه‌ای را تصویب کرد که افزایش دستمزد و تعیین رتبه بندی معلمان را وعده داده است.

این مصوبه حداقل حقوق معلمان را به حدود ۸ میلیون تومان در ماه تعیین می کند. این در حالیست که به گفته مقامات جمهوری اسلامی، خط فقر در ایران از درآمد ۱۱ میلیون تومان در ماه فراتر رفته است.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، روز چهارشنبه در واکنش گفت: «آنچه که امروز در مجلس تصویب شد یک سرهم بندی بود، نه طرح رتبه‌بندی. این طرح مورد تایید معلمان و تشکلهای صنفی فرهنگیان نیست و تجمعات سراسری معلمان ادامه خواهد داشت، تا رسیدن به مطالبه مطلوب.»

کانال صنفی معلمان به نقل از آقای حبیبی نوشت: «این لایحه با این میزان بودجه مورد تایید تشکلهای صنفی فرهنگیان نیست.»

شورای هماهنگی تشکیل‌های صنفی فرهنگیان ایران تا یکشنبه هفته آینده به مجلس فرصت داده بود که آن چه آنها «رتبه بندی کامل» و «همسان سازی واقعی» معلمان با دیگر کارکنان دولت خوانده است را تصویب کند و نیز معلمان زندانی از جمله رسول بداقی، فعال مدنی و عضو کانون صنفی معلمان را آزاد کنند در غیر این صورت سه شنبه آینده (۳۰ آذر) بار دیگر دست به اعتصاب و تظاهرات خواهند زد.

بنا بر مصوبه مجلس، معلمان براساس «شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای، تجربیات و عملکرد رقابتی»، در پنج رتبه، به ترتیب آموزش‌معلم، مربی‌معلم، استادیارمعلم، دانشیارمعلم و استادمعلم قرار می‌گیرند.

این مصوبه هم اکنون از مجلس برای تایید به شورای نگهبان ارسال می شود. این لایحه با ۱۱۷ رأی موافق، ۸۶ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع تصویب شد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، روز چهارشنبه گفت که تصویب این لایحه «قریب به یک دهه» طول کشید اما اکنون «با رعایت مسائل قانون اساسی» و بررسی دقیق، «بار مالی» آن تامین شده است.

بسیار از فعالان کارگری مصوبه مجلس را نتیجه اعتراضات اخیر خود می دانند با این حال پیش نویس لایحه مذکور پیشتر نیز با مخالفت آنها رو به رو بوده است و برخی آن را «شیر بی‌یال و دم» توصیف کرده بودند.

از طرف دیگر، معاون امور استخدامی دولت گفته است هرچند مصوبه مجلس قرار است که از پاییز امسال اجرا شود، در حال حاضر برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان بودجه‌ای اختصاص داده نشده است و دولت از ابتدای سال آینده برای این کار بودجه دارد.
+50
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  درود بر معلمین شجاع و مبارز ایرانی ،ما همگی با شما هستیم ،مرگ بر حکومت بیشرف ملاها
  1
  23
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  چنانچه فقط بودجه عمال مفتخور مزدور نظام و اختلاس ها را برای ملت ایران هزینه کنند ، اوضاع مالی از این وضع خارج خواهد شد.
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.