حامد اصغری، سرتیم حفاظت از فخری‌زاده؛ ترور، بازجویی و انفصال از خدمت

ایران وایر - دانیال کیوان‌فر  : یک نماینده سابق مجلس به «ایران‌وایر» گفته است از زمان کشته شدن «محسن فخری‌زاده» که بیشتر از یک سال می‌گذرد، بیش از ۸۰ نفر از محافظان، نزدیکان، اعضای خانواده، همکاران و اعضای سپاه حفاظت انصارالمهدی بازجویی شده‌اند و چند نفر هم بازداشت شده‌اند. به گفته او «حامد اصغری»، سرتیم حفاظت از فخری‌زاده نیز از این بازجویی‌ها در امان نمانده و به طور موقت از خدمت منفصل شده است.
 
 محسن فخری‌زاده، رییس سابق سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران و از عناصر کلیدی برنامه اتمی ایران ۷آذر۱۳۹۹ در جاده فیروزکوه به ضرب چند گلوله کشته شد. 
 
روز ۱۸آذر ۱۴۰۰«محسن صالحی‌خواه»، مستندساز و نویسنده کتاب خاطرات حامد اصغری، در گفت‌وگو با انصاف نیوز جملاتی گفته که گمانه بازجویی از سرتیم حفاظت از فخری‌زاده را تقویت می‌کند.
 
*** 
 
«می‌دانم که حامد اصغری یک‌سالِ گذشته را سرِ کار نرفته. اما چرایش را نمی‌دانم. برای من که از نزدیک می‌شناسمش، کاری که کرد قهرمانانه بود. حداقل چیزی که نشان داد، این بود که اگر اسراییلی‌ها از لایه‌های مختلف بگذرند و به هدف‌شان برسند، آدم‌هایی هستند که کارشان را درست انجام بدهند. شاید همسر و دو پسر کوچک داشته باشد؛ اما موقعی که باید سپر شود، این کار را می‌کند. دوست دارم آن‌هایی که مسئول هستند، اجازه بدهند که من با حامد اصغری مصاحبه کنم و…» این بخشی از یادداشت محسن صالحی‌خواه، مستندساز و نویسنده کتاب «خاطرات اسارت حسین اصغری» است که در روز ۱۸ آذر در پایگاه اطلاع‌رسانی «انصاف‌نیوز» منتشر شده است. صالحی‌خواه سابقه آشنایی و دوستی با سرتیم حفاظت محسن فخری‌زاده، یعنی حامد اصغری را دارد و در این نوشته به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره تحقیقات و بازجویی از تیم محافظان فخری‌زاده دامن می‌زند. این مستندساز در بخش دیگری از مطلب خود ضمن بیان اینکه از بعضی بچه‌هایی که در سوریه جنگیده بودند، شنیدم حامد مربی تاکتیک‌شان بوده، می‌گوید: «حامد این روزها کم‌حرف‌تر شده. آخرین بار، محرم امسال حوالی خانه‌اش او را دیدم. شبیه قهرمانِ آن جنگ تمام‌عیار که پسر فخری‌زاده گفت، نبود. آب رفته بود. شبیه بازنشسته‌ها شده بود. چند جمله بیشتر نگفت. من هم بیشتر نپرسیدم. گفت: من کارم را درست انجام دادم. آخرین کاری که می‌توانستم بکنم، این بود که سپر شخصیت بشوم تا گلوله‌ها به من بخورد. همین. ما برای همه‌جور تهدید و سناریویی آماده بودیم اما این روش، هیچ وقت قبلا اتفاق نیفتاده بود.» محسن فخری‌زاده، رییس سابق سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، ۷آذر۱۳۹۹ در جاده فیروزکوه به ضرب چند گلوله کشته شد. تروری که پس چندین روایت متناقض از سوی مسئولان جمهوری اسلامی، در نهایت اعلام شد توسط یک ربات کنترل از راه دور انجام شده است. در آن زمان حامد اصغری سرتیم حفاظت او بود. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فخری‌زاده را مدیر برنامه «آماد» ایران معرفی کرده بود که بر فعالیت‌های هسته‌ای با قابلیت نظامی تمرکز داشت. 
 
۱۰آذر۱۳۹۹، ایران‌وایر به نقل از یک منبع موثق اعلام کرد: «بسیاری از همکاران و نزدیکان آقای فخری‌زاده از جمله تعدادی از اعضای خانواده اصغری و محافظان دیگر، تحت بازجویی هستند.» اکنون ایران‌وایر مطلع شده که پس از ضربه سنگین اطلاعاتی به جمهوری اسلامی بعد از ترور محسن فخری‌زاده، تحقیقات و بازجویی‌های افراد نزدیک به او و تیم حفاظتی‌ او نه تنها متوقف نشده بلکه ادامه دارد و دامنه وسیع‌تری یافته است. مطالب بیان شده از سوی صالحی‌خواه نیز به این موضوع صحه می‌گذارد، او اذعان می‌کند که حامد اصغری همچنان بیکار و شبیه بازنشسته‌ها شده است. 
 
حامد اصغری کیست؟  حامد اصغری، یکی از محافظان مشهور در جمهوری اسلامی بود. بر اساس سوابقی که رسانه‌های نزدیک به سپاه از او ارائه داده‌اند، گفته شده ۷ سال عضو تیم ملی جودوی جمهوری اسلامی بوده است. البته سردار پاشایی، قهرمان سابق تیم ملی کشتی فرنگی این ادعا را رد کرده و گفته بود: «حامد اصغری محافظ محسن فخری‌زاده یک جودوکار است، او اگرچه هرگز عضو تیم ملی جودو نبوده، اما مرتب در اردوهای تیم ملی حضور داشته است، بخشی از پروژه سپاه برای پرورش ورزشکاران امنیتی.» 
 
اصغری از ابتدای شروع کار خود محافظ و سر تیم حفاظت از شخصیت‌هایی همچون منوچهر متکی، وزیر اسبق امور خارجه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بود و در دو مقطع به عنوان سرتیم حفاظت محسن فخری‌زاده مشغول فعالیت بوده است. همچنین گفته می‌شود در مقطعی سرتیم حفاظت از رییس سازمان انرژی اتمی بوده است. به گزارش رسانه‌های رسمی در ایران، او در مواردی که شخصیت‌های مهم سیاسی بین‌المللی به ایران سفر می‌کردند، به عنوان سرتیم حفاظت از آن‌ها انتخاب می‌شده است. بطور مثال در هنگام سفر «شینزو آبه»، نخست‌وزیر سابق ژاپن و بسیاری دیگر به عنوان سر تیم حفاظت از آن‌ها فعالیت کرده بود. 
 
بر اساس برخی روایت‌ها از صحنه ترور فخری‌زاده، چهار گلوله به حامد اصغری اصابت می‌کند که سه گلوله از بدن وی عبور کرده و با اصابت به بدن فخری‌زاده موجب کشته شدن او می‌شود. بنابر همین روایتهایی که همچنان مشخص نیست تا چه حد صحت داشته باشد، ابتدا خبر کشته شدن او در رسانه‌ها منتشر شد و حتی سایت فدراسیون جودو اعلام کرد او در این رخداد کشته شده، اما بعدتر اخبار دیگری منتشر و اعلام شد که او زخمی و در بیمارستان است. 
 
روایتهای ضد و نقیض از نحوه کشته شدن فخری‌زاده «جواد موگویی»، مستندساز نزدیک به سپاه پاسداران، پس از ترور فخری‌زاده در اینستاگرام با بیان اینکه دستگاه‌های امنیتی باید پاسخگوی این اتفاق باشند، نوشت: «اصغری برند محافظان است و چهره شناخته‌شده بین‌المللی. اما آن‌ها ۱۲نفر بودند! با یک ماشین انفجار و محافظان تنها ۴نفر! نام محسن فخری‌زاده در تمام گزارش‌ها و اسناد بین‌المللی بود. این آخری‌ها اسراییلی‌ها نامش را در مصاحبه‌ها و کنفرانس‌ها هم می‌بردند. سیستم اطلاعاتی چه می‌کند؟ مگر محافظ سر صحنه چه می‌تواند بکند؟» هر چند که بخش زیادی از نوشته موگویی، مانند حضور ۱۲ نفر مهاجم و وجود تنها ۴ محافظ بعدتر تکذیب شد، اما از همین مطالب می‌شد دریافت که مقامات امنیتی جمهوری اسلامی که در این اتفاق و پس از سرقت اسناد هسته‌ای توسط اسراییل، ضربه‌ای سخت به لحاظ امنیتی و اطلاعاتی خورده بودند، به دنبال کشف راز درز اطلاعات، به سراغ افرادی همچون محافظان فخری‌زاده رفته‌اند. 
 
بعدتر، «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر خارجه فعلی جمهوری اسلامی که آن‌زمان دستیار ویژه رییس مجلس بود، در مصاحبه با تلویزیون عرب‌زبان العالم وابسته به حکومت ایران، گفت که «بعضی از عاملان این ترور توسط دستگاه‌های امنیتی ما شناسایی و حتی دستگیر شده‌اند و حتما برخورد قوی پشیمان‌کننده‌ای با آن‌ها خواهد شد.» او افزوده بود: «اطلاعاتی که در مورد این ترور به دست آمده، به خاطر حساسیت موضوع فعلا منتشر نمی‌شود و در زمان مناسب خودش اعلام خواهد شد.» زمانی که هیچ‌گاه نرسید و مسئولان جمهوری اسلامی دیگر در این رابطه چیزی نمی‌گویند. بعدها اعلام شد که ترور فخری‌زاده نه توسط عامل انسانی در صحنه، بلکه به وسیله یک ربات کنترل از راه دور انجام شده و همین باعث سردرگمی بیشتر تیم محافظان و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی شده است. 
 جمهوری اسلامی همچنان به دنبال عامل نفوذی چند ماه بعد از واقعه در خرداد ۱۴۰۰، «یوسی کوهن»، رییس سابق موساد، به شبکه ۱۲ اسراییل گفت: «فخری‌زاده، سال‌ها هدف عملیات گردآوری اطلاعات بود.» آقای کوهن تایید کرد: «موساد سال‌ها آقای فخری‌زاده را از نزدیک زیر نظر داشت و از جمله به طور فیزیکی به او نزدیک بود.» اگر روند ترور او را مرور کنیم، ادعای کوهن مبنی بر اینکه به فخری‌زاده نزدیک بوده‌اند، چندان دور از ذهن نیست. ۲۰بهمن۱۳۹۹، «محمود علوی»، وزیر وقت اطلاعات گفت: «وزارت اطلاعات دو ماه پیش از ترور اعلام کرده است در این نقاط دشمن کار جمع‌آوری اطلاعات انجام می‌دهد و پنج روز پیش از ترور نیز گفته بود دشمن برنامه ترور فخری‌زاده را در این نقطه دارد. وزارت اطلاعات فقط زمان ترور فخری‌زاده را نمی‌دانست.» 
 
چند روز بعد از کشته شدن فخری‌زاده، «علیرضا زاکانی»، شهردار کنونی تهران در دیدار با خانواده او گفت که «ترور فخری‌زاده مقدمه‌ای برای پرده‌برداری از جریان نفوذ در کشور است.» «محمدصادق کوشکی»، فعال سیاسی نزدیک به سپاه هم در گفت‌وگویی ضمن تاکید بر نقش نفوذی‌ها در کشته شدن فخری‌زاده گفت: «باید فهمید چرا اسراییل تا به این اندازه نفوذ و اشراف کاملی به پرونده و جزییات دانشمندان و نخبگان هسته‌ای جمهوری اسلامی دارد و به راحتی می‌تواند این ترورها را انجام دهد.» 
 پس از انتشار یادداشت محسن صالحی‌خواه، یکی از نمایندگان سابق مجلس به ایران‌وایر گفت که در یک‌سال گذشته، بیش از ۸۰ نفر مورد بازجویی قرار گرفتند و چند نفری هم بازداشت شدند. این نماینده سابق مجلس می‌گوید: «افرادی که از آن‌ها تحقیق شده از خانواده فخری‌زاده و همکارانش، محافظان و خانواده آن‌ها، اعضای سپاه حفاظت انصارالمهدی، دو نماینده مجلس و چند مقام وزارت دفاع هستند، البته اکنون در این پرونده کسی در بازداشت نیست.» این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه تاکنون هیچ اطلاعات قابل اتکایی در این پرونده به دست نیامده، گفت: «حامد اصغری هم یکی از کسانی است که مورد بازجویی‌های مکرر قرار گرفته و موقتا منفصل از خدمت شده و البته این موضوع باعث اختلاف برخی مقامات و نهادهای امنیتی در جمهوری اسلامی نیز شده است.» 
 
با این تفاسیر شاید بتوان درک کرد که به قول صالحی‌خواه، چرا حامد اصغری آب شده و کمتر سخن می‌گوید؛ بازجویی‌هایی که شاید همچنان ادامه داشته باشد.
+83
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  اسراییل اراده کنه خود خامنه ای چلاق رو هم میتونه به درک واصل کنه.
  12
  75
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  Shahrokh-86 - تهران، ایران

  همین تیمی که مسوول بازجویی و تحقیقات خودشونم واسه اسراییل کار میکنن
  5
  74
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بنده ی خدا رودست خورده است چون دیده که همه جا زور و قلدری کار نمی کند که گاهی هوش و درایت و تکنیک غول را هم مات میکند
  3
  49
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  جریان چیه که این اصغریها بادیگارد میشن. یکیشون سام اصغری با بریتنی اسپیرز و دیگری بادیگارد فخریزاده.
  3
  33
  ‌چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.