نتانیاهو اطلاع‌رسانی به دولت بایدن برای حمله به ایران را «اشتباه بزرگ» خواند

العربیه :بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل، پس از انتشار گزارشی مبنی بر اینکه دولت اسرائیل قبل از حمله به تاسیسات هسته‌ای و یک پایگاه موشکی ایران، دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا را در جریان قرار داده است، این کار را «اشتباهی بزرگ» خواند.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، دوشنبه 13 دسامبر 2021، نتانیاهو در جریان نشست حزب «لیکود» در پارلمان اسرائیل «کنست» گفت: «گزارشی در نیویورک تایمز خواندم مبنی بر اینکه اسرائیل آمریکا را در جریان برنامه‌ها و عملیات خود علیه ایران می‌گذارد. اگر راست باشد، اشتباهی بزرگ است.»

بر اساس این گزارش، اسرائیل پیش از حمله ماه ژوئن به تاسیساتی در کرج که برای ساخت سانتریفیوژهای مورد نیاز برای غنی‌سازی اورانیوم به کار می‌رود، با آمریکا رایزنی کرده بود. اسرائیل پیش از حمله به یک پایگاه موشکی سری متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ماه سپتامبر هم با آمریکا مشورت کرده بود.

حمله به تاسیسات هسته‌ای کرج حدود ده روز پس از سوگند یاد کردن نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر و یائیر لاپید به عنوان وزیر امور خارجه اسرائیل صورت گرفت. در گزارش «نیویورک تایمز» آمده است که در پی این رایزنی‌ها، کاخ سفید از دولت بنت به دلیل «شفافیت بسیار بیشتر» از سلف خود نتانیاهو ستایش کرد.

نتانیاهو در سخنرانی خود در کنست تاکید کرد: «برکسی پوشیده نیست که دولت فعلی [آمریکا] با حمله به ایران مخالف است. بنابراین، تعهد بنت و لاپید به دولت آمریکا برای ‘عدم غافلگیری’، در واقع دعوت از آن برای خنثی کردن هرگونه عملیات مهمی است که می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.»

گفتنی است که بنت از زمان روی کار آمدن، به طور کلی رویکردی مشابه نتانیاهو درباره ایران اتخاذ کرده است. بنت مانند نتانیاهو با بازگشت آمریکا به برجام مخالف است. وی اخیرا طی تماسی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، از وی خواست تا فوراً مذاکرات هسته‌ای را ترک کند و تسلیم «باج‌خواهی اتمی» رژیم ایران نشود.
+73
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  برو بابا (نتانیاهو) تو هم بیشتر از یک دهه خود ندانسته خدمت به اخوندها در ایران کردید با سیاستهای من دراوردیت , نتانیاهو , تو دیگر خفه جلوی دست و پا را نگیر و یک گوشه برای خودت و دوروبریهایت به نال !
  8
  17
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  نتانیاهو‌. پرزیدنت ترامپ بزرگ‌ترین خدمت را بشما کرد. اما شما سریع. به جوبایدن دروغگو‌بارای تقلبی تبریک گفتی آیا حرفه‌ای شما سند ‌ومورد قبول است ؟؟؟؟
  5
  13
  ‌سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  واقعا تعجب وشاخ دراوردم ازاینهمه دروغ‌های این خانم ‌درمورد المان. وقت دکتر متخصص ازاون حرفهاست یک‌تاسه‌ماه. و اشپزخانه ومالیات نداره عجب. معلومه‌این‌خانم‌ کشور دیگری رفته نه المان. المان هواش‌‌سرد و‌تقریبا ماه یولی واگوست گرم وخوب واغلب بارندگی هست ولی فضای سبز عالی دارددرمورد تاکسی بدبخت آنقدر وضع. اوبانها واسپانها ( متروها)و اتوبوس‌ها مرتب ‌سرساعت میان و‌حرکت میکنند احتیاج به تاکسی نیست. تاکسی فقط برای کار ضروری و رفتن به فرودگاه المان
  0
  0
  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.