اولین مورد مرگ بر اثر ابتلا به سویه اومیکرون کرونا در بریتانیا ثبت شد

بی بی سی :نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که حداقل یک نفر در بریتانیا بر اثر ابتلا به نوع اومیکرون کرونا جان خود را از دست داده است.

بوریس جانسون گفت که نوع جدید منجر به بستری شدن در بیمارستان هم شده است و "بهترین کاری" که مردم می‌توانند انجام دهند این است که نوبت سوم واکسن کرونای خود را تزریق کنند.

او با بازدید از یک کلینیک واکسیناسیون در لندن، گفت که مردم باید این تصور را که اومیکرون نوع خفیف‌ تر کرونا است، کنار بگذارند.

آقای جانسون در بازدید از مرکز واکسیناسیونی در منطقه پدینگتون، در غرب لندن، گفت: "متاسفانه بله، اومیکرون منجر به بستری شدن افراد مبتلا در بیمارستان شده است و متاسفانه حداقل مرگ یک بیمار بر اثر ابتلا به این سویه کرونا تایید شده است."

"بنابراین من فکر می کنم باید این ایده را که اومیکرون به نوعی یک نسخه خفیف تر از ویروس است، کنار بگذاریم و فقط سرعت شتاب آن در میان جمعیت را تشخیص دهیم."

در همین حال دولت بریتانیا گفته که وب‌سایت ان اچ اس، سیستم بهداشت و درمان بریتانیا امروز (دوشنبه) پس از آن که بیش از ۱۰۰ هزار نفر تلاش کردند نوبت سوم تزریق واکسن کرونای خود را رزرو کنند، از کار افتاد.

همچنین در پی هشدار دولت نسبت به شیوع سریع ویروس اومیکرون و لزوم تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا مردم امروز در صف‌های طولانی در انتظار تزریق واکسن نوبت سوم خود در مقابل مراکز سرپایی تزریق واکسن ایستاده‌اند.
صفهای طولانی در مراکز سرپایی تزریق واکسن کرونا ایجاد شده استدیروز پس از آنکه ندیم زهاوی، وزیر آموزش بریتانیا، از بستری اولین فرد مبتلا به کرونای اومیکرون در بیمارستان خبر داد، درجه هشدار سرایت از سه به چهار افزایش یافت.

بریتانیا تقریبا هفت ماه پیش در این درجه از هشدار کرونا قرار داشت که به معنای افزایش سریع سرایت است. بالاترین درجه هشدار در بریتانیا پنج است.

درجه هشدار در بریتانیا میزان شیوع را نشان می‌دهد و اعمال یا لغو محدودیت‌ها بر اساس آن نیست.

دولت بریتانیا اعلام کرد که "شواهد اولیه" نشان می‌دهند سویه اومیکرون "بسیار سریعتر" از سویه غالب قبلی یعنی دلتا شیوع پیدا می‌کند و محافظت واکسن در مقابل بیماری علامت‌دار "کمتر" است.

از این رو در بریتانیا تزریق نوبت یادآور کرونا سرعت بیشتری پیدا کرده و اکنون از افراد بالای ۳۰ سال خواسته می‌شود نوبت سوم را بزنند. یافته‌های اولیه نشان می‌دهند سه نوبت واکسن کرونا در ۷۵ درصد موارد در پیشگیری از ابتلا به اومیکرون علامت‌دار موثر است.

به گفته مقام‌های بریتانیا : "نوع جدید ویروس کرونا اکنون یک سوم موارد ابتلا به کرونا را در لندن تشکیل می‌دهد" .

وزیر آمورش بریتانیا شیوع سویه جدید را "چالشی بزرگ" توصیف کرده و گفته : "اگر تا پایان ماه دسامبر موارد ابتلا به اومیکرون به یک میلیون برسد، سه روز بعد دو میلیون می‌شود. و اگر شدت بیماری آن نصف دلتا باشد، یک درصد موارد شدید ابتلا به این ویروس نیاز به بستری دارند."

کارشناسان هنوز نمی‌دانند شیوع وسیع اومیکرون چه تاثیری بر بیمارستان‌ها خواهد داشت اما حتی اگر شدت آن نصف سویه دلتا باشد، شمار قابل‌توجهی در بیمارستان بستری خواهند شد و جان خواهند باخت.
+49
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.