برای اولین بار نخست‌وزیری از اسرائیل به امارات سفر می‌کند

دویچه وله :نفتالی بنت به امارات متحده عربی سفر می‌کند. این اولین دیدار یک نخست وزیر اسرائیل از ابوظبی است. دفتر بنت گفته است که این دیدار با هدف تقویت همکاری‌های اقتصادی و منطقه‌ای دو کشور انجام می‌شود.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۱۲ دسامبر به امارات متحده عربی سفر می‌کند. او اولین رئیس دولت اسرائیل است که به این کشور می‌رود. به گفته دفتر بنت او روز دوشنبه با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی دیدار خواهد کرد.

دفتر نخست وزیر اسرائیل گفته است این دیدار با هدف تعمیق و تقویت روابط دو کشور انجام می‌شود و تمرکز آن بر مسائل اقتصادی و منطقه‌ای است.

اسرائیل  در سپتامبر ۲۰۲۰ توافق‌نامه‌هایی را با امارات و بحرین برای آغاز مناسبات دیپلماتیک و بازگشایی نمایندگی‌های دو کشور امضا کرد. این یک سنت‌شکنی در بین کشورهای عربی بود که دهه‌ها هر گونه مناسبات با اسرائیل را به حل مسئله فلسطین منوط کرده بودند.

این مناسبات در چارچوب "صلح ابراهیم" و با ابتکار دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا به ثمر رسید. پیش از آن تنها دو کشور عربی یعنی مصر و اردن با اسرائیل مناسبات داشتند.

امارات متحده عربی در تابستان امسال سفارت خود را در تل‌آویو افتتاح کرد  دو کشور پروازهای مستقیم خود را به یکدیگر را آغاز کردند. اگرچه روابط اقتصادی به عنوان موضوع اصلی نزدیکی دو کشور و سفر امروز نخست وزیر اسرائیل به امارات تلقی می‌شود، اما مسائل منطقه‌ای، از جمله ایران نیز در دستور مباحث خواهد بود.

طرفین امیدوارند که مناسبات میان آنها منافع اقتصادی به همراه بیاورد و در عین حال جبهه مشترکی علیه جمهوری اسلامی ایجاد کند.

مهرماه امسال آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با همتایان اسرائیلی و اماراتی خود در واشنگتن دیدار کرد. هدف از این دیدار گسترش پیمان ابراهیم و با محور امنیت و ثبات منطقه بود.

وب‌سایت "اکسیوس" از قول مقام‌های اسرائیلی نوشت که نشست سه جانبه در واشنگتن فرصتی برای اسرائیل و امارات برای رایزنی درباره نگرانی‌های خود از فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای و منطقه‌ای جمهوری اسلامی است.
+17
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.