جلال پیشوائیان بازیگر نقش «کریم آق منگل» درگذشت


پیشوائیان بیشتر با ایفای نقش «کریم آق منگل» در فیلم «قیصر» معروف بودایندیپندنت فارسی :جلال پیشوائیان، بازیگر قدیمی سینما، صبح شنبه ۲۰ آذر، در سن ۹۱ سالگی در آلمان درگذشت.

پیشوائیان متولد سال ۱۳۰۹ در تهران بود و با بازی در فیلم‌های «گرگ‌های گرسنه» و «دختری فریاد می‌کشد» در سال ۱۳۴۰، وارد عرصه سینما شد.

او بیشتر با ایفای نقش «کریم آق منگل» در فیلم «قیصر» معروف بود. از دیگر فیلم‌های شاخص این هنرمند قدیمی سینما می‌توان به «رضا موتوری»، «خداحافظ تهران»، «داش آکل»، «بلوچ» و «خاک» اشاره کرد.

این هنرمند پیشکسوت پس از انقلاب نیز به بازیگری ادامه داد و تا سال ۱۳۹۰ بیش از ۸۰ فیلم در کارنامه سینمایی‌اش داشت، از جمله این آثار می‌توان از «جرم»، «اخراجی‌ها ۲»، «ضیافت»، «حکم»، «چشم عقاب»، «فرار بزرگ»، «تیغ و ابریشم» و مجموعه‌های تلویزیونی «در چشم باد»، «خاطرات مرد ناتمام» و «کمربندها را ببندیم» نام برد. آخرین فیلمی که پیشوائیان در آن ایفای نقش کرد «فقط صدا می‌ماند» در سال ۱۳۹۰ بود.

او پیش از ورود به عرصه بازیگری، در رشته‌های بوکس و جودو فعالیت می‌کرد و مدیریت دو سالن ورزشی را بر عهده داشت و شاید به‌‌علت ظاهر و اندامی که داشت، بیشتر در نقش‌های اکشن و منفی ظاهر می‌شد.

پیشوائیان در سال ۱۳۹۰، به‌دلیل کهولت سن از بازیگری کناره گرفت و همراه همسر و دو فرزندش در آلمان زندگی می‌کرد.
+23
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.