کشف گوشواره طلای هزار ساله مصری در دانمارک

العربیه :پیتر پنتز، باستان‌شناس و کارشناس موزه ملی دانمارک در مصاحبه‌ با رسانه‌های این کشور از یافتن یک گوشواره طلای «کمیاب» مصری با عمر هزار سال در جزیره یوتلند این کشور خبر داد.

این گوشواره به شکل صفحه طلایی هلال مانند بوده که توسط دو کبوتر در اطراف و یک درخت در وسط آن تزیین شده است.

این قطعه کمیاب در ماه آوریل گذشته توسط «فرانتز فوگل وسترگارد» و با کمک یک فلزیاب به‌صورت تصادفی در مزرعه‌ای در جزیره یوتلند غربی در دانمارک کشف شد.

پرفسور پنتز در مصاحبه‌ با رادیو محلی «DR» درباره طرح این گوشواره گفت: «این طرح ممکن است نمایانگر درخت زندگی در میراث اسلام و مسیحیت باشد».

کارشناس موزه ملی دانمارک با بیان اینکه این گوشواره از دوشنبه 6 دسامبر در موزه ملی دانمارک در کپنهاگ برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته شده است، گفت: «این گوشواره با این نوع طلای کمیاب برای کشور ما منحصر به فرد است زیرا از این نوع گوشواره تنها 10 تا 12 عدد در نقاط مختلف جهان وجود دارد. اما در هیچ کشور اسکاندیناوی دیگری مشابه آن وجود ندارد. گوشوارهای مشابه در موزه‌های ایالات متحده، بریتانیا و کشورهای عربی نگه‌داری می‌شوند».
پروفسور پنتز بر این باور است که این گوشواره در قاهره ساخته شده استآنچه باعث شگفتی باستان‌شناسان شده این است که چگونه این گوشواره کمیاب ساخته‌شده در مصر به جزیره‌ یوتلند در دانمارک رسیده است.

باستان‌شناسان دانمارکی از جمله پرفسور پنتز و همکاران او احتمال می‌دهند که یکی از فرمانروایان امپراتوری بیزانس (روم شرقی) این گوشواره را به یک «وایکینگ دانمارکی» یا یکی از اعضای گارد ویژه محافظت از امپراتوران بیزانس که اهل اسکاندیناوی بوده، هدیه داده است.
گوشواره از دوره حکومت فاطمیان
کارشناس موزه ملی دانمارک معتقد است که این گوشواره در قاهره ساخته شده است.

او گفت، به این دلیل احتمال ساخت این گوشواره در قاهره می‌رود که این نوع زیور آلات هلالی شکل از نظر تاریخی در آن شهر ساخته می‌شدند.

در آن دوره سلسله فاطمیان بر مصر حاکم بودند و پیش‌بینی شده این گوشواره در دوران حکومت « الحاکم بأمر الله» از فرمانروایان آن دودمان ساخته شده باشد.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.