به دنبال اعتراض‌ گسترده فلسطینی‌ها اردن نماینده سینمای خود را از اسکار خارج کرد

صدای آمریکا :کمیسیون سلطنتی فیلم اردن پس از اعتراضات گسترده، فیلم «امیره» نماینده سینمای خود را از رقابت امسال اسکار خارج کرد.

به گزارش پایگاه خبری «ددلاین»، این فیلم به کارگردانی محمد دیاب، اخیرا حضور موفقی در جشنواره ونیز داشت و با تحسین نویسنده‌های سینمایی مواجه شد.

امیره، داستان کودکان فلسطینی را بیان می‌کند که با استفاده از اسپرم‌ قاچاق شده فلسطینی‌های زندانی در اسرائیل متولد شده‌اند.

این فیلم ماجرای یک دختر فلسطینی را به تصویر می‌کشد که تصور می‌کرد با استفاده از اسپرم یک زندانی فلسطینی متولد شده است، در صورتی که اسپرم متعلق به یک زندانبان اسرائیلی بوده و این موضوع دنیای او را دگرگون می‌کند.
گزینش این فیلم توسط اردن برای رقابت در بخش آثار بین‌المللی اسکار با اعتراض‌های گسترده‌ای از سوی خانواده‌های زندانیان فلسطینی در اسرائیل و سازمان‌های حقوق مدنی و همچنین واکنش‌های منفی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

کمیسیون سلطنتی فیلم اردن در بیانیه خود که در اختیار سرویس‌های خبری اردن قرار گرفت، اعلام کرد: «ما به ارزش هنری فیلم اعتقاد داریم ‌و پیام آن به هیچ وجه به آرمان فلسطین و زندانیان سیاسی آسیب نمی‌رساند. برعکس، وضعیت اسفناک، انعطاف‌پذیری، و همچنین تمایل آنها برای داشتن یک زندگی شایسته با وجود این شغل را برجسته می‌کند.»

این کمیسیون در ادامه با اشاره به جنجال‌های پیرامون امیره، تصور برخی مبنی بر مضر بودن فیلم برای آرمان فلسطینی، و در جهت احترام به زندانیان فلسطینی و خانواده‌های آنها، از تصمیم خود برای انصراف از شرکت در مراسم اسکار خبر داد.
+2
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.