آیا زنان باید نگران کیست‌های پستان باشند؟

کیست پستان در زنان ربطی به سن ندارددویچه وله :کیست‌های پستان کیسه‌های پر از مایع و معمولا غیر‌سرطانی (خوش‌خیم) هستند. شما ممکن است یک یا چند کیست پستان داشته باشید.

به‌گزارش پایگاه خبری مایو کلینیک، کیست پستان نیازی به درمان ندارد مگر این که بزرگ و دردناک یا ناراحت‌کننده باشد. در این صورت، تخلیه مایع از کیست می‌تواند علائم را کاهش دهد.

اگرچه کیست پستان در زنان در هر سنی دیده می‌شود، اما در زنان قبل از یائسگی و معمولاً زیر ۵۰ سال، شایع‌تر است. کیست‌های پستان معمولاً در زنان یائسه‌ای که هورمون‌درمانی می‌کنند نیز رخ می‌دهد.

علائم و نشانه‌های کیست پستان عبارتند از:

یک توده صاف و گرد یا بیضی شکل که به‌راحتی جا‌به‌جا می‌شود.

ترشحات نوک پستان که ممکن است شفاف، زرد یا قهوه‌ای تیره باشند.

درد یا حساسیت در ناحیه توده پستان.

افزایش اندازه کیست درست قبل از پریود.

کاهش اندازه کیست و رفع سایر علائم مانند درد، بعد از پریود.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
تشخیص کیست معمولاً شامل معاینه پستان بعد از اتمام دوره پریود و توسط خود فرد است. اگر کیست طی دو تا سه دوره قاعدگی ادامه پیدا کرد و بزرگ‌تر شد، برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

آزمایشات تصویربرداری، مانند سونوگرافی یا ماموگرافی؛ و احتمالا آسپیراسیون با سوزن ظریف نیز راه‌هایی برای تشخیص کیست هستند.

استفاده از قرص‌های ضد‌بارداری برای تنظیم چرخه قاعدگی ممکن است به کاهش عود کیست کمک کند. اما به‌دلیل عوارض جانبی قابل توجه احتمالی، قرص‌های ضد‌بارداری یا سایر روش‌های هورمون‌درمانی، معمولا فقط برای زنان با علائم شدید توصیه می‌شود.

جراحی برای برداشتن کیست پستان فقط در شرایط غیر‌معمول ضروری است. اگر کیست ناراحت‌کننده عود کند یا حاوی مایع خونی باشد، ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود.
شیوه زندگی و درمان های خانگی
برای به‌حداقل‌رساندن ناراحتی مرتبط با کیست پستان، اقدامات زیر را انجام دهید:

استفاده از سوتین‌هایی که به خوبی پستان را می‌پوشانند، ممکن است به کاهش ناراحتی و درد کمک کند.

یک کمپرس گرم یا یک کیسه یخ می‌تواند به تسکین درد کمک کند.

از کافئین اجتناب کنید. مطالعات تا‌به‌حال ارتباطی بین کافئین و کیست پستان نشان نداده‌اند. با این حال، برخی از زنان پس از حذف کافئین از رژیم غذایی خود شاهد کاهش درد و ناراحتی هستند.

در صورت توصیه پزشک، داروهای مسکن بدون نسخه را امتحان کنید. برخی از انواع درد پستان ممکن است با استفاده از استامینوفن یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، مانند ایبوپروفن کاهش یابند.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.