«۹۰۰ هزار» خانه خالی در ایران متعلق به دستگاه‌های دولتی است

 نمایی از تهرانرادیو فردا :معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی که تاکنون شناسایی شده ۹۰۰ هزار واحد مربوط به اشخاص حقوقی است.

محمود محمودزاده روز پنج‌شنبه ۱۸ آذرماه به ایسنا گفت که به دلیل متفاوت بودن محل قرارگیری واحدهای خالی شناسایی شده در حال حاضر امکان برآورد کلی میزان مالیاتی که باید اخذ شود مشخص نیست.

این گزارش در ادامه می‌گوید منظور از اشخاص حقوقی، بانک‌ها، دستگاه‌های دولتی، ارگان‌ها و نهادهای عمومی است که معمولا برای افزایش سرمایه یا مصون نگهداشتن آن در برابر تورم اقدام به خرید یا ساخت املاک مسکونی و تجاری می‌کنند.

بر اساس این گزارش، خانه‌های خالی باید مشمول مالیات می‌شد، اما ماه‌هاست که تحقق این موضوع معطل ایجاد یک سامانه رابط بین وزارت راه و سازمان امور مالیاتی است که باید توسط وزارت ارتباطات ایجاد شود. با این حال بنا به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی هنوز این ارتباط برقرار نشده است.

تملک ۹۰۰ هزار واحد مسکونی توسط دستگاه‌های دولتی در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی وزارت راه و شهرسازی، حدود یک سوم خانوارهای ایرانی اجاره‌نشین هستند و نرخ اجاره‌بها در کشور به صورت چشمگیری افزایش یافته است.

بانک مرکزی ایران ۸ آذر ماه با انتشار گزارشی از رشد ۵۰ تا ۵۵ درصدی اجاره‌بها در تهران و حومه آن خبر داد.

بر اساس این گزارش اجاره‌ها در شهر تهران طی آبان‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال ۵۱.۶ درصد و در کل مناطق شهری حدود ۵۴.۹ درصد رشد داشته است.
+14
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.