نماینده مجلس ایران: طرح آموزش زبان‌های قومی خلاف امنیت ملی است

العربیه :احمد نادری، نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران ضمن اعلام مخالفت با طرح تدریس ادبیات زبان‌های قومی و محلی مصوب این کمیسیون گفت که طرح اجرای اصل 15 قانون اساسی که در کمیسیون آموزش تصویب شد را خلاف امنیت ملی می‌دانم.

نادری در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی «ایرنا» آموزش به زبان‌های قومی را مخل نظم تاریخی ایران و عامل منازعه‌های مصنوعی و فرسایشی عنوان کرد.

این نماینده مجلس ایران با سکوت درباره نظام آموزشی تک زبانه در ایران مدعی شد که «هیچ اراده‌ای برای تحمیل زبان فارسی یا ممانعت از زبان­‌های محلی و قومی وجود نداشته و ندارد.»
قوم فارس وجود ندارد
او با تکرار مقوله «اصلا قومی به نام فارس در ایران وجود ندارد» که اخیرا توسط بسیاری از روشنفکران مدافع حاکمیت برای اجرای سیاست‌های تک فرهنگی و انکار تنوع در ایران مطرح می‌شود، ادعا کرد: «از زاویه زبان‌شناختی تاریخی هم می‌توان گفت زبان فارسی زبان مادری و فرهنگی و تاریخی همه ایرانیان است.»

این نماینده توضیح نداد که چرا باید دیگر اقوام و ملیت‌ها در ایران به زبان قومی که وجود ندارد، آموزش ببینند و چرا چنین زبانی، «زبان رسمی» کشور شده است.

نادری در ادامه طرح آموزش به زبان‌های قومی را دوگانه‌سازی «زبان ملی - زبان محلی» عنوان کرد و با ادعای نبود هیچ منع قانونی برای زبان‌های دیگر گفت: «همه ایرانی‌ها این زبان را میراث خود دانسته و زبان‌های محلی نیز به موازات زبان ملی در ایران همیشه آزاد بوده‌اند، حتی یک مورد ممانعت در استفاده از زبان محلی در مناسبات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی وجود ندارد.»
زبان ملی یا زبان رسمی
او با نامیدن زبان فارسی به «زبان ملی»، ضمن فراتر رفتن از قانون اساسی جمهوری اسلامی که این زبان را «زبان رسمی» عنوان کرده، خواستار ممنوعیت هرگونه قانونگذاری در رابطه با دیگر زبان‌ها در ایران شد و افزود: «نباید به گونه‌ای قانون‌نویسی کنیم که نظم طبیعی زبانی در ایران را به­ هم بریزیم و شهرها و محلات کشور را به عرصه منازعه زبانی تبدیل کنیم.»
زبان، گویش، لهجه
او که خود را مردم‌شناس معرفی کرده از فقدان اطلاعات اولیه درباره تعداد زبان‌های محلی در ایران سخن گفت که به‌وضوح نمادی از سیاست انکار و سکوت درباره تنوع زبانی و قومی در ایران کنونی است.

این نماینده مجلس بدون تفکیک میان زبان، گویش و لهجه، از وجود تقریبی 500 گویش و زبان محلی در ایران خبر داد و تصریح کرد، آموزش به زبان‌های قومی باعث اختلاف درونی در اقوام می‌شود.
عدالت
نادری آموزش به زبان محلی در یک منطقه را به ضرر دیگر زبان‌های موجود در آن منطقه دانست و مدعی شد چنین اقدامی بر خلاف «عدالت» و حقوق زبانی گروه‌های زبانی مختلف است.

به باور او همه زبان‌های غیر فارسی در ایران باید از آموزش محروم و ممنوع شوند تا عدالت برای همه به طور یکسان اجرا شود.
طرح دشمنان
این نماینده مجلس ایران با اشاره به این که زبان فارسی رکن مهم «هویت ایرانی» است، طرح آموزش به زبان‌های قومی را خواسته دشمنان عنوان کرد و گفت: «در شرایط حاضر گروه‌های مختلف مورد حمایت دشمنان ایران در صدد تضعیف هویت ملی ایران هستند همه ما باید مراقب باشیم که قانون یا سیاستی تدوین نکنیم که ناخواسته منجر به تضعیف زبان ملی ایران شود.»

در همین رابطه سرهنگ نادر مرادی رئیس پلیس اماکن تهران، یکشنبه 14 آذر در خصوص نام‌گذاری واحدهای صنفی در تهران گفت: «مرجع نامگذاری واحدهای صنفی وزارت ارشاد است و طبق بخشنامه‌ای که این وزارتخانه به پلیس ابلاغ کرده واحدهای صنفی باید نامی که برای خود انتخاب می‌کند حتما فارسی باشد.»

مرادی تاکید کرد، «استفاده از نام‌های محلی (ترکی، کردی، لری، شمالی و…) برای واحدهای صنفی ممنوع و این کار خلاف قانون است.»

حکومت ایران چه در رژیم جمهوری اسلامی و چه در نظام پیشین با اجرای برنامه‌های یکسان‌سازی و حذف تفاوت‌های زبانی و فرهنگی به‌ویژه ممنوعیت آموزش به زبان مادری تلاش کرده‌ تا به بهانه حفظ وحدت ملی، قومیت‌ها و ملیت‌های ساکن ایران را در فرهنگ غالب ادغام کند.
+66
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  خخخخخخخفه شو . اگر تبعیض و فاصله طبقاتی که در این حکومت خودکامه کهکشانی شده به صفر برسه و همه قومیتها از امکانات و رفاه برابر ‌و یکسان استفاده کنند و انتخابات آزاد و مهندسی نباشه هیچ آسیبی به امنیت ملی وارد نمیشه که همه برای حفظ امنیت ملی کوشش و فداکاری هم میکنند. اینا که همیشه از واژه ملی و ملیگرایی وحشت داشتند و اساس همه چیز رو اسلام قرار میدادند ، چطور شده که این مثلاً نماینده ، که با دو یا سه هزار رأی خودیها اومده تو طویله مجلس از واژه ملی استفاده میکنه !!!!؟ حقه باز .
  13
  49
  ‌پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  منظورش اینه که “همه باید مثل من عرعر کنند”.
  15
  42
  ‌پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  DerTyp - سنندج، ایران
  این چه نوع امنیت ملی هست که با زبان مردم و صاحبان اصلی این سرزمین به خطر می افتد.
  14
  33
  ‌پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.