وزیر خارجه بریتانیا: بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی ما به ایران قانونی است؛ می‌خواهیم پرداخت کنیم

رادیو فردا :وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه ۱۷ مرداد گفت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی (۵۲۸ میلیون دلاری) این کشور به ایران یک «بدهی قانونی» است که لندن خواهان پرداخت آن است.

لیز تراس این اظهارات را در اندیشکده «چتم‌هاوس» بیان کرد که در آن‌جا پیرامون اهداف سیاست خارجی خود صحبت کرد.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که کشورش «شبانه‌روز» تلاش می‌کند تا رژیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.

اما او گفت که بریتانیا همچنین به‌دنبال «حل مسئله» بدهی خود به ایران در ارتباط با لغو قرارداد فروش ۱۵۰۰ تانک چیفتن به تهران است؛ قراردادی که در دوره حکومت پهلوی بین ایران و بریتانیا منعقد شد ولی بعد از انقلاب فسخ شد.

خانم تراس تصریح کرد: «ما خواهان پرداخت این بدهی هستیم و آن را به عنوان یک بدهی قانونی به رسمیت می‌شناسیم».

او در عین حال گفت مسائل زیادی وجود دارد که من مطمئنم شما به خوبی از آن‌ها اطلاع دارید.

وزیر خارجه بریتانیا اظهار داشت که در مورد این موضوع با همتای ایرانی خود صحبت کرده است ولی افزود «به دلایل مختلف، این یک موضوع ساده نیست».

خانم تراس به دلایل عدم پرداخت بدهی بریتانیا به ایران اشاره نکرد ولی پیشتر، تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران و بویژه از سوی آمریکا، یکی از این دلایل عنوان شده است.

این بدهی به پرونده‌های نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی، و سایر شهروندان دو تابعیتی بریتانیا پیوند خورده که جمهوری اسلامی ایران آن‌ها را محاکمه و زندانی کرده است.

در ماه‌های اخیر درخواست‌ها از دولت بریتانیا برای حل مسئله بدهی به ایران به عنوان راهی برای پایان دادن به پرونده نازنین زاغری- رتکلیف، تشدید شده است.

۲۶ آبان گذشته، جرمی هانت وزیر خارجه پیشین بریتانیا از بوریس جانسون، نخست‌وزیر، پرسید: «اگر تحریم‌های بین‌المللی مانعی بر سر راه پرداخت این بدهی از راه‌های بانکی است، آیا گزینه دیگری برای حل این مشکل وجود ندارد؟»

او اظهار داشت: «اگر ما به‌دلایل مختلف نمی‌توانیم این بدهی را از طرق بانکی بازپرداخت کنیم، چرا مانند کاری که پرزیدنت اوباما در ژانویه سال ۲۰۱۶ انجام داد و یک هواپیمای پر از پول نقد را به تهران فرستاد عمل نمی‌کنیم؟»

آقای جانسون که در یک نشست کمیته عوام شرکت کرده بود، در پاسخ گفت: «قطعا این (گزینه) ارزشی بررسی دارد. اما همان‌طور که می‌دانید این کار پیچیدگی‌هایی دارد. ضمن این‌که مهم است این نکته را در نظر بگیریم که علاوه بر نازنین، دوتابعیتی‌های دیگر ایرانی-انگلیسی وجود دارند که آن‌ها هم بخشی از معادله هستند و ما باید نسبت به خواسته‌های آن‌ها هم حساس باشیم».

حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده است و برخی از این افراد با زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر مبادله شده‌اند.

این رویه جمهوری اسلامی بارها از سوی دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در سراسر دنیا محکوم و به «گروگان‌گیری» تعبیر شده است.
+29
رأی دهید
-147

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  من اگر جای انگلیسها بودم پول بدهی را به ریال آنهم با احتساب قیمت پوند در زمان شاه فقید که هشت یا نه تومان بود پرداخت میکردم تا این ملاهای بیشرف بهتر طعم ضربه ای که از یکسو به اقتصاد ایران و از طرفی دیگر به جنگ ایران با عراق که با فسخ تانکهای سفارشی توسط حکومت پهلوی زدند و آنزمان سرنوشت جنگ را به سود ایران تغییر میداد بچشند ، چون به هر صورت همگی مطمئنیم که تا آخرین پوند آن بدهی در صورت پرداخت به جیب باصطلاح آقازاده ها و تروریستهای منطقه سرازیر میشو‌د. لعنت بر روح پلید خمینی و همچنین انگلیس سرور ملاهای خائن
  13
  58
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تو اون موهای زردت!
  9
  49
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اگر بدهی هم نداشتید از جیب مایه میگذاشتید که آخوند را برای سرکوب ملت مسلح نگه دارید. نوبت ما هم خواهد رسید که همه این محبت ها را جبران کنیم. به قول خودتان: What goes around, comes around.
  8
  60
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۱
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  بدین کمتون نشه اگر فردا بمب گذاری کرد در یک فروشگاه،یا با کامیون رات تو مردمه بیچاره حالا باج بدید و متظر باشید،پس از حقوق بشر حرف نزنید،خفه شید باج بدید به تروریست‌ها آف به شما که اینقدر دورو هستید فروش انسان به تروریست.
  9
  42
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۳
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  خانوم لطف کردید دست شما درد نکنه خدمت ملکه الیزبت سلام بنده را ابلاغ فرمائید و خدمت ایشان بفرمائید ‌ای کلک هم از توبره هم از آخور ما که دستمون کوتاه ولی‌ امیدوارم ویروس چینی‌ نسل تونو ور داره
  7
  43
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  هر زمان که آخوندها مشکلات مالی و اقتصادی پیدا می کنند ارباب آنها یعنی انگلیس به کمک آنها می آید تا عمر نحس آنها را بیشتر کنند. همانطور که می بینیم اگر اروپایی ها قصد واژگونی این حکومت تروریستی را داشتند این پولها را نمی دادند. همان کاری که اوباما از حزب دمکرات آمریکا با کمک ۱۵۰ میلیارد دلاری کردند.
  11
  40
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  DerTyp - سنندج، ایران

  قابل توجه انهایی که ارسال ،پول با هواپیما را توسط اوباما انکار میکردند. سرتان را مانند کبک (چپی) زیر برف کرده اید
  11
  37
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  بله خوب. این سرویسها مربوط میشه به گارانتی کارخونه ملا سازی. دیگه زحمت نکشید! ما بهتون شماره حساب لبنان و یمن و سوریه و کوفت و زهرمار رو میدیم خودتون بریزین به حساب. واقعا اگر شاه میدونست پول تانکهای چیفتن ایران یه روز میرسه دست لنگ بندهای یمن
  7
  39
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Hamburg - هامبورگ، آلمان

  آره. زود باش بده. الکی استعمار پیر نگفتن . چه خصومتی با مردم ایران دارید . بکوش تا این رژیم لجن ۲ روز عمرش بیشتر بشه. ننگ بر تو و ملکه فخمیه
  4
  40
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  اون پوله ملت ایرانه نه اون رژیم منفور, ملکه مادر به فکر بچه هاش (آخوندای کلاش بیشتره) تا ملت زجر کشیده ایران
  4
  46
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  روباه پیر کثیف هنوز زنده اس !. اسکاتلندی ها و ایراندی ها کجایین؟. چرا نمیتونین خودمختار که نه؍ یه کشور خود داشته باشین؟
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.