وزارت دادگستری آمریکا محموله‌های تسلیحاتی و نفتی ایران را مصادره کرد

بی بی سی: وزارت دادگستری آمریکا در اطلاعیه‌ای گفته است که حکم مصادره دو محموله بزرگ تسلیحات ایران شامل ۱۷۱ موشک زمین به هوا، ۸ موشک ضد تانک و حدود یک میلیون و یکصدهزار بشکه نفت ایران صادر شده است.
 
به گفته این وزارتخانه، این اقلام توسط نیروی دریایی ایالات متحده از دو کشتی در منطقه دریای عرب، واقع در شمال اقیانوس هند، و در جریان عملیات گشت‌زنی عادی به دست آمده و ضبط شده بود.
 
وزارت دادگستری ایالات متحده گفته است که این محموله‌ها به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق داشته و افزوده است که "سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که یک سازمان تروریستی است محموله‌های تسلیحاتی را برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن ارسال می‌کرد."
 
وزارت دادگستری ایالات متحده همچنین گفته است که ایالات متحده محموله فرآورده های نفتی متعلق به ایران را از چهار نفتکش با پرچم خارجی در دریای عرب یا اطراف آن که عازم ونزوئلا بودند توقیف کرد.
 
تاریخ توقیف این محموله‌ها توسط نیروی دریایی ایالات متحده نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ بوده و حکم مصادره قطعی آنها شامگاه گذشته اعلام شد.
 
در اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که کشف و توقیف این محموله‌ها "نشان‌دهنده بزرگترین مصادره محموله های سوخت و سلاح از ایران توسط دولت ایالات متحده است."
 
براساس این اطلاعیه، دولت آمریکا فرآورده های نفتی توقیف شده را بر اساس حکم دادگاه فروخته و عواید خالص ناشی از آن را که بیش از ۲۶ میلیون دلار بوده ممکن است به "صندوق حمایت از قربانیان تروریسم دولتی" تادیه کند.
 
"ضربه به دولت ایران و سپاه پاسداران" این اطلاعیه به نقل از متیو اولسن، دستیار دادستان کل ایالات متحده گفته است که "اقدامات ایالات متحده در این دو مورد ضربه کوبنده‌ای به دولت ایران و شبکه‌های جنایتکار حامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وارد می‌کند."
 
به گفته وزارت دادگستری آمریکا، این دو مورد عملیات نشان می‌دهد که "ما نه تنها می‌توانیم توانایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در تأمین مالی عملیاتش از طریق فروش نفت مختل کنیم، بلکه قادریم امکانات آن در استفاده از درآمدهای حاصل از فروش نفت برای تسلیح تروریست‌های نیابتی خود و صدور تروریسم به خارج را هم خنثی کنیم."
 اطلاعیه وزارت دادگستری به نقل از یک مقام وزارت امنیت داخلی ایالات متحده می‌افزاید که "نتایج اعلام شده امروز توسط وزارت دادگستری نشان‌دهنده پیروزی قابل توجه دیگری برای اداره تحقیقات داخلی [وزارت امنیت داخلی] در تلاش مداوم برای خنثی کردن فعالیت‌های تبهکارانه و زیانبار رژیم ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است."
 
اطلاعیه وزارت دادگستری ایالات متحده در حالی منتشر می‌شود که روز گذشته دولت آمریکا شماری از نهادها و مقامات جمهوری اسلامی ایران را یه اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرد.
 
تحریم این مقامات دولتی در زمانی اعلام می‌شود که مذاکرات اتمی برای بازگشت ایالات متحده به برجام در جریان است و براساس گزارش‌ها، طرف ایرانی تاکید دارد که آمریکا باید تمامی تحریم‌هایی را که از زمان خروج ایالات متحده از برجام وضع شده لغو کند. بخشی از این تحریم‌ها توسط دولت سابق آمریکا براساس اتهامات نقض حقوق بشر، حمایت از "تروریسم" و برنامه‌های موشکی و ایران وضع شده است.
+78
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  پول آن سلاحها و نفتی که امریکا مصادره کرده است در واقع متعلق به مردم ایران بوده است نه سپاه جانوران اسلامی. اگر امریکا قصد ضربه زدن به سپاه جنایتکاران را دارد، از حمایت دولت آخوندی دست بردارد و مبارزات مردم بر علیه آخوندهای ستمگر را حمایت بکند.
  3
  36
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  امیدوارم یک بده بستان سیاسی نباشه بین دموکراتهای خائن و نظام کثیف خامنه ای!
  3
  24
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  جالبه ، آمریکا نفت و سلاحهای توقیفی رو فروخته ، بسیار خوب ، نفت هیچی ، سلاحها رو به کی فروخته !!؟ به گفته وزارت خزانه داری سپاه ، سلاحها رو برای حوثی های یمن ارسال میکرده که از دید دولت آمریکا گروهی تروریستی هستند ، آیا این سلاحها به گروه‌های تروریستی دیگری که مخالف رژیم ایران در منطقه هستند ، فروخته نشده !؟ چون به نظر نمیرسه که دولتی خواهان خرید این سلاحهای زپرتی بوده باشه !!
  5
  19
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Hamburg - هامبورگ، آلمان
  حزب دموکرات آمریکا تهش باد میده. اینم بازی جدیدی هست که بخاطر مخالفان مماشات ساکت بشن انجام داده. جو چرتی با تمام قوا در حال باج دادن هست. رئیس سیا هم که امروز فرمودند آقا دستور ساخت بمب نداره. بیچاره مردم ما
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.