اولین واکنش تُند تهران به بمباران‌های اسرائیل پس از حمله بی سابقه دیشب به بندر لاذقیقه

رادیو فرانسه :سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه خبر داد که اسرائیل دیشب محموله های نظامی حکومت ایران را که در چند کانتینر در بندر لاذقیقه سوریه انبار شده بودند، بمباران کرد. به گفته این منبع این حمله هوایی انفجارها و ضایعات سنگینی به بار آورد، بی آنکه تلفات جانی در پی داشته باشد.

این اولین بار است که اسرائیل به ویژه در حملات خود علیه مواضع ایران بندر لاذقیقه را در غرب سوریه هدف حمله قرار می دهد. پیشتر منابع نظامی سوریه گفته بودند که اسرائیل ساعتی پس از نیمه شب دیشب چند کانتینر را در بندر تجاری لاذقیقه هدف موشک قرار داده است. بندر لاذقیقه تنها پایگاه دریایی ارتش روسیه در خارج از این کشور است و بعید است که حمله دیشب اسرائیل بدون موافقت یا آگاهی مسکو صورت گرفته باشد.

امروز سه شنبه هفتم دسامبر نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل، تلویحاً مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و گفت که "اسرائیل شب و روز علیه نیروهای شر" می جنگد.

حمله دیشب به بندر لاذقیقه ساعاتی پیش از ملاقات امروز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، با فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه رخ داد. در این ملاقات علی شمخانی با اشاره تلویحی به بمباران دیشب و بمباران‌های مکرر اسرائیل در سوریه علیه مواضع ایران، حزب الله و دیگر شبه نظامیان متحد تهران خواستار نابودی اسرائیل از طریق قهرآمیز شد. شمخانی حملات اسرائیل را جزئی از تهاجمات این کشور به "فلسطین و لبنان" دانست و گفت : تنها راه نابودی اسرائیل که وی البته از آن تحت عنوان "غده سرطانی صهیونیسم" یاد کرد "مقاومت و ستیز قهرآمیز" با این کشور است.

شمخانی در جای دیگری از سخنانش مدعی شد که علت این حملات "فروپاشی داعش در سوریه و عراق و پیروزی جبهه مقاومت"، (یعنی حکومت ایران، حزب‌الله و رژیم دمشق) " است که به گفته شمخانی "به شدت آمریکا را عصبانی کرده" و به همین خاطر این کشور به ادعای شمخانی "به دنبال بحران آفرینی‌های جدید" در سوریه است.  شمخانی از این بحران آفرینی‌ها در سوریه به عنوان طرح توطئه مشترک آمریکا و اسرائیل یاد کرد و "نسبت به پیامدهای خطرناک آن علیه امنیت کل منطقه هشدار داد."

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ادامه روابط تهران و دمشق را در حوزه‌های سیاسی و امنیتی راهبردی خواند و خواستار تسری آن به ویژه به حوزه اقتصاد شد. دیروز دوشنبه ابراهیم رئیسی در ملاقات با فیصل مقداد از حجم "بسیار پایین" مبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه ابراز ناخرسندی کرد.

به نظر می رسد که اظهارات امروز علی شمخانی در ملاقات با فیصل مقداد در عین حال واکنشی به تلاش های دمشق و مسکو برای کاستن از دامنه نفوذ و اقدام‌های تهران در سوریه باشد که بعضاً به زیان منافع و امنیت ملی این کشور تلقی شده و ماه گذشته به اخراج فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران از سوریه نیز منجر شد.
+30
رأی دهید
-114

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک

  پس چرا این آقا از دوستش روسیه برای نشان دادن چراغ سبز حمله اسرائیل در منطقه تحت کنترلش چیزی نمیگه، لاذقیه تمام و کمال در کنترل نیروهای نظامی روسیه هست و حمله به این مکان یعنی حمله به روسیه، بسوزه پدر بی خردتی
  2
  33
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  از اغاز برقراری حکومت فاسد اسلامی تا بحال تنها کاری که توانسته اند بر علیه اسرائیل انجام دهند فقط شعار دادن بوده است. سرداران سپاهی بعد از هر حمله ای چه در داخل ایران و یا کتلت کردن نیروهای سپاهی سوریه، شعار میدهند که ما درس سختی به اسرائیل خواهیم داد، اما مثل همیشه فقط شعار برای مصارف داخلی. حالا دوباره و باز هم شعار بدهید 😀😀
  3
  43
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  روسیه با روادید اسرائیل ایران را در جنگ داخلی سوریه دخالت داد تا دفع فاسد را به افسد کند. بعد از پاکسازی مسلمانان تندرو نقش ایران تمام شده و بهتر است بجای کوشش برای ضربه زدن به یهودیان طریق عقلانیت را پیشه کند که حالا 1400 سال قبل نیست که محمد به خون یهودیان تشنه بود و مطلقا دلیلی وجود ندارد که ایران بدنبال نابودی اسرائیل باشد
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  جان مثل سگ این پاسدارها را میکشد این خبرها خود اسرائیلی ها منتشر می کنند اگه منتشر نکنند هیچ کس نمی فهمه این فرقه کثیف اسلامی فقط بلد زر بزن
  1
  13
  ‌چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.