فشار اسرائیل بر واشینگتن برای اقدام به حمله نظامی علیه ایران

العربیه :به نوشته روزنامه «تایمز اسرائیل»، وب‌سایت‌های اسرائیلی فاش کردند که بنی گانتز، وزیر دفاع و داوید برنعه، رئیس سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل «موساد»، در جریان دیدارهای هفته جاری خود در واشنگتن، با مقامات ارشد دولت جو بایدن، ایالات متحده را برای اقدام به حمله نظامی علیه اهداف ایرانی تحت فشار قرار خواهند داد.

بر اساس گزارش‌های اسرائیلی، گانتز و برنعه مقامات آمریکایی را ترغیب خواهند کرد تا «طرح ب» را در قبال ایران در پیش گیرند. این دو، مذاکرات هسته‌ای متوقف شده در وین را «فرصتی برای زیر فشار قرار دادن ایالات متحده برای اتخاذ تصمیم قاطعانه‌تر در قبال ایران» می‌دانند.

در این گزارش‌ها که سه‌شنبه، 7 دسامبر، منتشر شده آمده است که این دو مقام اسرائیلی علاوه بر درخواست برای تشدید تحریم‌ها علیه تهران، از آمریکا خواهند خواست، دست به اقدام نظامی علیه ایران بزند.

«کانال 12» اسرائیل با بیان اینکه هدف در هر حمله احتمالی آمریکا، تاسیسات هسته‌ای ایران نیست، بلکه مرکزی مانند پایگاه نظامی ایران در یمن خواهد بود، افزود: درس عبرت این گزینه برای ایران این است که ایرانی‌ها را متقاعد کنیم تا از شدت مواضع خود سر میز مذاکرات بکاهند.

این کانال همچنین گفت که انتظار می‌رود، مقامات اسرائیلی با گوشزد کردن عملیات اسرائیل علیه اهداف ایرانی، به دولت آمریکا اطلاع دهند که اسرائیل به اقدامات خود علیه برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد داد.

گزارش‌های اخیراً منتشر شده، حاکی از آن است که آمریکا به اسرائیل هشدار داده که این قبیل حملات، نتیجه معکوس می‌دهد، زیرا ایران پس از هر شکستی، تأسیسات خود را مستحکم‌تر احداث می‌کند.

این گزارش‌ها پس از آن منتشر می‌شود که مذاکرات هسته‌ای در وین به دنبال طرح خواسته‌های ناممکن از سوی ایران، تعلیق شده است.

پس از توقف مذاکرات هفته گذشته در وین، ایالات متحده گفت که ایران جدی به نظر نمی‌رسد. مقامات آمریکایی و اروپایی، ایران را متهم کردند که وعده‌های پیشین خود را زیر پا گذاشته است.

حتی روسیه که روابط مستحکمی با ایران دارد درباره پایبندی ایران به این روند ابراز تردید کرده است.
+69
رأی دهید
-24

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.