اسرائیل چگونه مراکز هسته‌ای ایران را هدف قرار داد؟

العربیه :اسرائیل در 18 ماه گذشته، سه عملیات بزرگ را علیه مراکز هسته‌ای ایران انجام داده است. در این حملات هزار تن از اعضای سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل «موساد» نقش داشته و تسلیحات پیشرفته و دقیقی مانند پهپادها و کوادکوپتر نیز استفاده شده است.

روزنامه آمریکایی «نیویورک‌پست» در گزارشی مفصل به حملات اسرائیل علیه مراکز اتمی ایران، ترور دانشمندان هسته‌ای این کشور و استفاده از جاسوس‌های موساد در داخل مراکز هسته‌ای ایران پرداخته است.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته بر سیاستی جدید در مقابله با ایران تأکید کرد: «تل‌آویو پاسخ شبه‌نظامیان وابسته به تهران را از طریق حملات مخفیانه در خاک ایران ادامه خواهد داد.»

این سیاست جدید اسرائیل، مبتنی بر سال‌ها سرمایه‌گذاری در ایران و تقویت توانایی‌های تل‌آویو در سال‌های گذشته بوده است.
ترور محسن فخری‌زاده
هفت ماه پیش از آن‌که روزنامه «نیویورک‌تایمز» داستان ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران را منتشر کند، روزنامه «جویش کرونیکل» در فوریه سال جاری، نقش جاسوس‌های اسرائیل در ایران و چگونگی ترور فخری‌زاده به وسیله مسلسلی که از راه دور کنترل می‌شد را منتشر کرد.
محسن فخری‌زادهروزنامه «نیویورک‌پست» در گزارش خود نوشته است که «اکنون می‌توانیم از واقعیت سه حمله اخیر اسرائیل علیه جاه‌طلبی‌ها و بلندپروازی‌های ایران پرده‌برداری کنیم.»
تاسیسات نطنز
عملیات سه‌گانه اسرائیل در 2 ژوئیه 2020 آغاز شد.

در اولین عملیات، انفجاری مرموز در تاسیسات نطنز، یکی از مراکز هسته‌ای و امن ایران برای سانتریفیوژهای پیشرفته رخ داد.
مقامات ایران در ابتدا از چگونگی این انفجار شگفت‌زده بودند. به‌نظر می‌آمد که عامل انفجار، خود ساختمان بوده است اما چگونه این امر ممکن است؟ پاسخ به این سوال مقامات این کشور را دچار شوک کرد.

تاسیسات نطنز در سال 2019 بازسازی شد. در آن زمان عوامل اسرائیلی وانمود کردند که تاجران مصالح ساختمانی هستند و به ایران مصالحی را که برای بازسازی این تاسیسات مورد نیاز بود، فروختند. این مصالح ساختمانی که حاوی مواد منفجره بودند، یک‌سال بعد توسط تل‌آویو منفجر شدند.
همکاری دانشمندان هسته‌ای ایران
مرحله دوم از طرح اسرائیل نیز به واقعیت تبدیل شد. عوامل موساد با ده دانشمند هسته‌ای ایران ارتباط گرفته و توانستند آن‌ها را قانع کنند که انفجاری را در نطنز صورت دهند.

این انفجار در زیر یک لایه محافظتی 40 فوتی از بتن و آهن صورت گرفت. زیر این لایه محافظتی، سالنی وجود داشت که 5000 سانتریفیوژ در آن مشغول به کار بود.

در این انفجار 90 درصد سانتریفیوژها منهدم شدند و این مرکز هسته‌ای برای 9 ماه فعالیت‌های خود را متوقف کرد. به گفته نیویورک‌پست، این دانشمندان پس از این عملیات مخفی شدند و اکنون همگی در سلامت کامل به سر می‌برند.
انفجار در تاسیسات کرج
در مرحله سوم، توجه موساد به ساخت سانتریفیوژها جلب شد. از این طریق، عملیات بازسازی مرکز نطنز نیز متوقف خواهد شد.

موساد عملیات سوم خود را در تاسیسات «تسای» کرج انجام داد.

گروهی از جاسوس‌های اسرائیلی و عوامل آن‌ها در ایران، قطعات یک کوادکوپتر را به صورت تدریجی به ایران وارد کردند. این کوادکوپتر که مسلح بود، اندازه یک موتورسیکلت وزن داشت.

این گروه در 23 ژوئن، این قطعات را مونتاژ کرده و آن را به نقطه‌ای در ده مایلی «تسا» منتقل کردند. موساد این مرکز هسته‌ای را به وسیله این کوادکوپتر هدف قرار داد و باعث انفجار بزرگی در این مکان شد. پس از انجام عملیات، کوادکوپتر به محل پرتاب خود بازگشت و برای استفاده مجدد توسط این تیم جمع‌آوری و خارج شد.

شایان ذکر است که این عملیات هنگامی رخ داد که مذاکرات وین در جریان بود و بر اساس این گزارش، موساد این عملیات‌ها را بدون همکاری کشورهای دیگر از جمله آمریکا انجام داده بود.
+33
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Timothy - استانبول، ترکیه
  جوری نوشته مراکز رو‌ هدف قرار داد انگار حمله تمام عیار مشابه حمله به راکتور صدام و بشار کردن و همه چی رو نابود کردن؟ ولی واقعیتش اینجوره جز کشتن فخری زاده،این کارها فقط خرابکاری و سنگ اندازی به حساب میاد و اینها دارن‌کار خودشون رو‌ادامه میدن.اینکه یواشمی پهباد رو تمه تمه قاچاق کنن تو ایران و با پول دادن به کارمندهای اونجا چند تا خرابکاری کنن که نتیجه خاصی نداره.
  26
  15
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل
  اسراییل، ای قلب و روحم ای تمام وجودم، ای بی نهایت ای بلاتر از هر عشقی، دوستت دارم.
  17
  32
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Timothy - استانبول، ترکیه::]. خط تاکسی اسراییل نطنز راه انداخته. اسناد رو خارج کرده، انبار تورقوز اباد رو به همه معرفی کرده. ویروس استاکس نت رو فرستاده. وقتی خواستین موشک قاره پیما از سمنان بفرستین عکس با وضوح بالا و از زاویه پهپادی گرفته (نه ماهواره). زده فخری زاده رو سابیده به الک، انفجارهای پشت سر هم رو توی تهران داشتیم. من نمیفهمم، شماها از اون دسته هستین که توی دعوا تا استخوونهاتون خورد نشه هنوز پر رو بازی در میارین. یادت باشه ماله کش: اسراییل گفته ما با هزاران ضربه چاقوی کوچیک از پا درتون میاریم. اخه وقتی توی سری ترین مکان ایران خرابکاری یا حمله میشه و شماها عین پیاله ماست خوری میشینین نگاه میکنین، دیگه مگه کار دیگه ای هم قرار هست بکنه؟ فقط روتون زیاده. همین
  5
  22
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Timothy - استانبول، ترکیه
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. من مخالف آخوند و جمهوری اسلامی و طرفدار حکومت کاملا لائیک و غیرمذهبی هستم،اصلا به من باشه همه ا‌دیان سامی رو‌ممنوع میکنم.اشتباه گرفتی.من فقط مخالف دروغ و فیک نیوز و شایعات هستم.تو کامنت من گفتم همه اینکارها رو کردن به جز مورد هدف قرار دادن این مراکز.مراکز همین الان زیر زمین داره غنی سازی میکنه.اگه مراکز رو زده بود،دیگه الم شنگه نداشت.زدن یعنی بیاد نابود کنه مثل مراکز عراق و سوریه بره.که اینجور چیزی نشده.فقط حقیقت.گور پدر آخوند و سپاهی و بسیجی و هر چی مسلمون و مسیحی و جوهوده با هم.
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من نگاه دیگری دارم. یک عده ابله عقب افتاده با مخ های قرون وسطائی(بر اساس قران) و یک عده چپول که ادعای کمونیستی دارند (به دلیل حسادت) ریخته اند بر سر تنها کشور کاملا دموکرات منطقه و نام این جز بلاهت توام با حسادت نیست. تاکنون یهودیان کوچکترین هیزم تری به ایرانیان نفروخته اند
  3
  8
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Timothy - استانبول، ترکیه::]. داستان اینه که نه من و نه شما و نه حتی مسئولان مربوطه دفاع نطنز نمیدونن چی شده. فقط چیزی که معلومه اینه که تونستن تمام رادارها پدافند رو دور بزنن بسیار نزدیک بشن به هدف. شما اگر یه مقدار به مسائل نظامی آشنا باشید میدونید که قبل از اینکه بپرن توی آب، عمق رو میسنجن. وقتی نقطه ها رو بهم وصل کنید میبینید که روی اف -٣٥ قابلیت نصب بمب سنگر شکن گذاشتن. مانورهای چند ماهه پیش هم با کشورهای غربی و هم با کشورهای عربی تهاجمی بوده و نه دفاعی. زدن پهپاد امریکایی زمان ترامپ و اکتیو شدن رادارها و متعاقب اون اسکن رادارها توسط هواپیمای پشتی RQ-4 نقشه راداری رو باز کرد. حالا خوشبختانه یا متاسفانه باید منتظر حمله اصلی بود که دست ایران رو برای مذاکرات خالی کنه.
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  خیلی ساده:توسط دلار.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.