آمریکا المپیک زمستانی ۲۰۲۲ چین را «تحریم دیپلماتیک» کرد

دویچه وله :مقامات رسمی ایالات متحده از بازی‌های المپیک زمستانی پکن دور خواهند ماند. این اقدام به دلیل "نقض حقوق بشر" در چین صورت می‌گیرد. ورزشکاران ایالات متحده آمریکا اما اجازه شرکت در این رقابت‌های بین‌المللی را خواهند داشت.

کاخ سفید اعلام کرد که المپیک زمستانی پکن را به صورت دیپلماتیک تحریم می‌کند، به این معنی که  دولت بایدن هیچ دیپلمات یا نماینده رسمی را به مناسبت مسابقات المپیک و پارالمپیک زمستانی ۲۰۲۲ به پکن نمی‌فرستد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید دلایل این تصمیم را "نسل‌کشی مداوم و نقض حقوق بشر" در چین خواند. او در این رابطه تصریح کرد: «ورزشکاران تیم ایالات متحده از حمایت کامل ما برخوردارند. ما صد در صد در کنار آنها هستیم اما از خانه آنها را تشویق خواهیم کرد.»

به گفته سخنگوی کاخ سفید دولت آمریکا "هم‌پیمانان خود را از این اقدام مطلع کرده و تصمیم‌گیری در این باره را به خود آنها واگذار کرده است".

او در پاسخ به این پرسش که چرا واشنگتن از تحریم کامل المپیک پکن خودداری کرده گفت، دولت قصد ندارد "ورزشکارانی را که سخت برای حضور در این مسابقات تمرین کرده‌اند، مجازات کند".

به گفته ساکی، تحریم دیپلماتیک یک "پیام روشن" برای دولت چین خواهد بود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا  دو هفته پیش گفته بود در حال بررسی این اقدام است، که به گفته او، اعتراض واضحی به "نقض حقوق بشر در چین، سرکوب مسلمانان اویغور در سین کیانگ و سرکوب جنبش دموکراسی‌خواهی در هنگ‌کنگ" خواهد بود.

دولت بریتانیا نیز به دلایل مشابه در حال بررسی تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن است. به گزارش نشریه "تایمز" پنج سیاستمدار محافظه‌کار بریتانیا در نامه‌ای به بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور از او خواسته‌اند، از اعزام نمایندگان دیپلماتیک برای حضور در المپیک زمستانی خودداری کند.

 لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا هم خواهان تحریم دیپلماتیک این مسابقات است.

المپیک زمستانی پکن از چهارم تا بیستم فوریه ۲۰۲۲ (۱۶ بهمن تا ۲ اسفندماه ۱۴۰۰) برگزار می‌شود. پس از آن نیز مسابقات پارالمپیک زمستانی برگزار خواهند شد.
+22
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  ورزش را وارد سیاست کردن، یعنی مردم را به هیچ می انگارند،
  2
  7
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. ورزش در کشور‌ها مثل ایران و چین سیاسی است. سیاسی دولتی. کار بسیار درستی است. چین کفتاری است. در پوست آهو. در همه دنیا هر چه دولت فاشیستی. مذهبی‌ فاسد است. چین حمایت می‌‌کند نیمی از آفریقا را به لجن کشیده. زمین را سوخته. آلوده به شیمی‌.کشاورز‌ها را به کمک دولت فاسد. سلب مالکیت .به خاطر سود کوتاه مدت. زمین را داغون. و در پشت سر یک سرزمین سوخته باقی‌ می‌‌گذارد.عجیب که شما اینقدر فحش.به ترک تاتار . مغول می‌‌دهید. مغول نشسته بغل دست آقا. لاس خشگه با چینی‌ ها. پرسش برا من. چرا. این جا یک لنگ شل است؟
  6
  0
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. تغییرات اقلیمی، پیش از چین امروزی اغاز شده بود، بدست همان دنیایی که شما آزادش می نامید، سهم چین در آلایش هوا بالاست، ولی نسبت به جمعیت خود کمتر است از تمام اروپا و امریکا، چین 90 درصد صفحات خورشیدی و ابزار انرژی سبز را تولید می کند، و با سرعت به سمت کربن زدایی حرکت می کند، چین برای خود دیوار چین را درست کرد، و گرنه این قوم وحشی آنجا را هم به گند می کشیدند، البته من نظام کمونیستی انرا نمی پسندم، ولی مقاومت آنها را در مقابل مغولیسم می ستایم، در ازبکستان، قرقیزستان و سایر سرزمین های اشغالی چه بر سر اقلیت تاجیک و فارس می اید؟ چرا آمریکا هرگز حرفی نمی زند؟ چون چین رقیب است!
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. بحرانی ترین نقاط جهان اکنون کجاست؟! 1- اوکراین : ترک تباران که حق اقلیت روس را نمی خواهند قبول کنند2- قبرس 3- سوریه 4- عراق 5 چین و اویغور6- همین ایران خودمان7 - هشتصد سال تاریخ گذشته ی بشر و از جمله خود ایران : سراسر جنگ مغول و تمدن بشری است، چون آنها فقط تشنه به خاک دیگران بودند. اگر این جنگ ها بر بشریت تحمیل نمی شد، و اینها بر ایران بزرگ حکومت نمی کردند، اکنون بشریت در جای خیلی بهتری بود
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. شما فرمودید که من به ترک و تاتار فحش می دهم، این درست نیست، شما که فهمیده و روشنفکر هستی چرا تفاوت فحش و انتقاد را با هم مخلوط می کنی، من ترک ها را مانند ملت خودم دوست دارم، ولی از آن چه بر سر ملت های دیگر آورده اند( چنگیز و تیمور و قجر) را نقد می کنم، اشکالی دارد؟
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.