قاچاق میلیون‌ها قرص «کپتاگون» توسط حزب‌الله لبنان و خانواده بشار اسد

العربیه :روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی از رشد تجارت مواد مخدر و گسترش آن در سوریه طی سال‌های جنگ داخلی و با مدیریت شبه‌نظامیان و جناح‌های مسلح با نفوذ در این کشور به‌ویژه حزب‌الله لبنان خبر داد.

در این گزارش که دوشنبه، 6 دسامبر، به نقل از منابع و اطلاعات تایید شده، تهیه و منتشر شده، آمده است که تجارت مواد مخدر توسط شرکای قدرتمندی مانند شبه‌نظامیان و جناح‌های مقتدر و با نفوذ در ساختار رژیم سوریه، اداره می‌شود.

در گزارش مفصل روز دوشنبه «نیویورک تایمز»، آمده است که عملیات فروش مواد مخدر میلیون‌ها دلار برای گروه‌های شبه‌نظامی درآمد دارد.

به نوشته این روزنامه، قاچاق مواد مخدر آنچنان در سوریه و لبنان گسترش یافته است که این کشورها را به منبعی جدید برای صدور قرص‌های مواد مخدر در جهان تبدیل کرده است.

ماهر اسد، حزب‌الله و اعضای خانواده بشار
بر اساس اطلاعات، عمده‌ترین محصول این قاچاق‌ها، قرص «کپتاگون» است که ماده‌ای مخدر و غیرقانونی و باعث اعتیاد می‌شود. مراحل تولید این قرص‌های مخدر اعم از کارگاه‌های تولیدی و کارخانه‌های بسته‌بندی گرفته در سوریه انجام گرفته تا صادرات آن از طریق شبکه‌های قاچاق به بازارهای خارجی صورت گیرد.

طبق این گزارش بسیاری از عملیات تولید و توزیع توسط لشکر 4 زرهی ارتش سوریه که تحت فرماندهی ماهر اسد، برادر کوچکتر بشار اسد و یکی از قدرتمندترین مردان این کشور است، مدیریت می‌شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده در 10 کشور که شامل مصاحبه با کارشناسان بین‌المللی و منطقه‌ای درباره امور قاچاق مواد مخدر، شماری از بازرگانان نزدیک به رژیم اسد از جمله اعضایی از شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و برخی از اعضای خانواده اسد که از پاسخگویی مصون هستند، در تجارت مواد مخدر نقش اساسی ایفا کرده و فعالیت گسترده‌ای در تجارت آن دارند.

به گفته منابع نیویورک تایمز، تجارت مواد مخدر که از زیر ویرانه‌های یک دهه جنگ و متلاشی شدن اقتصاد سوریه سر برآورده است به واسطه نخبگانی از نظامیان ارشد، سیاستمداران و دلالان در سوریه اداره می‌شود. این قشر از دلالان صاحب نفوذ که شبکه‌های قاچاق مواد مخدر را هدایت می‌کنند، به دنبال را‌ه‌های جدیدی برای کسب ارز خارجی و دور زدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا هستند.

مقامات امنیتی منطقه‌ای می‌گویند، آنچه بیش از همه چیز برای دولت‌های رسمی نگران کننده به نظر می‌آید، این است که شبکه‌های قاچاق «کپتاگون» اکنون انتقال مواد مخدر خطرناک‌تری مانند «کریستال» را آغاز کرده‌اند.

منابع امنیتی خاطرنشان کردند که بزرگترین مانع برای مبارزه با شبکه‌های تجارت مواد مخدر این است که شبکه‌ها و مدیران آنها از حمایت جناح‌های صاحب نفوذ و قدرت نظامی رژیم اسد برخوردارند.

جوئل ریبورن، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، پیشتر گفته بود که پیشنهاد همکاری با رژیم سوریه برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر ایده‌ای «مضحک» است که به گفته او دولت دمشق خود «کپتاگون» را صادر می کند.»

کارخانه‌های حزب‌الله برای تولید«کپتاگون»
طبق منابع امنیتی منطقه‌ای برخی کارخانه‌های تولید و آزمایشگاه‌های قرص«کپتاگون» در مناطق تحت کنترل حزب‌الله در نزدیکی مرز لبنان با حومه دمشق و اطراف شهر ساحلی لاذقیه مستقر هستند.

همچنین کارخانه‌های کوچکی مانند انبارهای کوچک یا ویلاهای خالی وجود دارد که کارگران آن مواد شیمیایی را با میکسر ترکیب می‌کنند و با دستگاه‌های ساده آن رابه قرص‌ مواد مخدر تبدیل می‌کنند و سپس آنها را در ظروف حمل و نقل بسته‌های شیر، چای، صابون و غیره پنهان و به مناطق دیگری در خارج از سوریه و لبنان صادر می‌کنند.
ماهر الاسدماهر برادر بشار اسد
بر اساس این گزارش، ماهر اسد، برادر بشار اسد و فرمانده لشکر چهارم ارتش سوریه، بازیگر اصلی در هدایت شبکه‌های قاچاق مواد مخدر در سوریه به شمار می‌رود. با توجه به مسئولیت لشکر چهارم در حفظ امنیت مناطقی در سوریه، از تعدادی از کارخانه‌های تولید مواد مخدر محافظت کرده و روند انتقال مواد مخدر به مرزها و بنادر را تسهیل می‌کند.
کشف مواد مخدر از مبدا لبنان به سعودیمواد مخدر در لبنان
این منابع افزودند در حالی که کپتاگون فقط در لبنان تولید و از طریق آن قاچاق می‌شود، مقامات امنیتی منطقه‌ای و برخی کارشناسان سوری که با تجارت مواد مخدر آشنا هستند، می‌گویند، نوح زعیتر عضو حزب‌الله لبنان مهمترین بازیگر در تجارت مواد مخدر به حساب می‌آید.

بر اساس اطلاعات، زعیتر عمدتا در سوریه زندگی می‌کند. او عملیات قاچاق را برای دو طرف سوری - لبنانی تسهیل و آنها را به هم مرتبط می‌کند.

زعیتر در سال جاری توسط دادگاه نظامی لبنان به دلیل جرایم مواد مخدر به حبس ابد با اعمال شاقه محکوم شد.
مواد مخدر که با محموله محصولات کشاورزی از لبنان به سعودی ارسال شده بودبیش از 250 میلیون قرص «کپتاگون»
در سال های اخیر مقامات یونان، ایتالیا، مصر، اردن و سایر کشورها صدها میلیون قرص «کپتاگون» را که عمدتاً از بندری در سواحل سوریه تامین می‌شد، در عملیاتی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار مصادره کرده‌اند.

در سال جاری تاکنون بیش از 250 میلیون قرص کاپتاگون در سراسر جهان کشف و ضبط شده است که بیش از 18 برابر مقدار کشف شده در 4 سال پیش است.

کارشناسان مواد مخدر می‌گویند، قرص‌های مواد مخدر توقیف‌ شده، ممکن است تنها بخش کوچکی از مواد مخدر صادر شده به خارج را نشان دهد، زیرا شواهد نشان داد که این صنعت در سال‌های اخیر رشد و گسترش یافته است.
+58
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  تجربه انتقال مواد مخدر از طریق افغانستان به ایران و صادرات دوباره ان به اروپا و بازارهای داخلی کشورمان بوسیله سپاه پاسداران راه را برای حزب الله لبنان باز کرد. حالا دیگر حزب الله لبنان خود تولید کننده و صادرکننده این مواد شده است که البته برادران قاچاقچی سپاهی هم سهم بزرگی از منافع دارند.
  6
  22
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.