سیگار الکترونیکی، استخوان‌ها را شکننده می‌کند

دویچه وله :مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که درست همانند سیگارهای معمولی، نیکوتین موجود در سیگارهای الکترونیکی می‌تواند استخوان‌ها را ضعیف‌تر کند.

به‌گزارش نشریه پزشکی مدیکال اکسپرس Medical Express؛ محققان مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ در پنسیلوانیا، با مطالعه بر روی ۵ هزار و ۶۰۰ فرد ۲۰ تا ۸۰ ساله دریافتند، کسانی که هم‌اکنون از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند یا در گذشته سراغ آن رفته بوده‌اند، ۴۶ درصد بیشتر احتمال دارد که در اثر یک حادثه کوچک دچار شکستگی استخوان شوند.

مطالعات قبلی، سیگارهای الکترونیکی را با سایر مشکلات سلامتی از جمله بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)، بیماری قلبی و افسردگی مرتبط دانسته‌اند.

به‌گفته محققان این شواهد بسیار مهم است زیرا سیگارهای الکترونیکی اغلب به افراد سیگاری برای ترک دخانیات توصیه می‌شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که نیکوتین و مایعات طعم‌دار مورد استفاده در سیگارهای الکترونیکی ممکن است برای سلول‌هایی که بافت استخوان‌ها را تشکیل می‌دهند سمی باشند. البته هنوز به تحقیقات بیشتری در این‌باره نیاز است.

محققان در مطالعه جدید همچنین اعلام کردند که در میان مصرف‌کنندگان سیگارهای معمولی، میزان شکستگی استخوان‌ها ناشی از ضربه‌های جزئی، در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند، ۶۳ درصد بیشتر است.

این یافته‌ها ۲۲ نوامبر در مجله American Journal of Medicine Open منتشر شد.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.