اتحادیه عرب: ایران می‌خواهد تنگه هرمز و باب المندب را کنترل کند

احمد ابوالغیظ، دبیرکل اتحادیه عربدویچه وله :دبیرکل اتحادیه عرب می‌گوید ایران می‌خواهد تنگه هرمز و باب المندب را به طور مستقیم و یا توسط نیروهای نیابتی شبه‌نظامی خود کنترل کند. احمد ابوالغیظ گفت دستیابی ایران به سلاح اتمی منجر به مسابقه‌ای تسلیحاتی در منطقه می‌شود.

احمد ابوالغیظ، دبیرکل اتحادیه عرب روز شنبه ۴ نوامبر (۱۳ آذر) در اجلاس "گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای" در رم، با اشاره به حملات ایران در تابستان ۲۰۱۹ و نیز تهدیدهای کشتیرانی در دریای سرخ توسط حوثی‌های یمن گفت، ایران برای کنترل کامل تنگه هرمز و باب المندب تلاش می کند.

به گزارش "دیلی نیوز مصر"، ابوالغیظ اشاره کرده که ثبات کشتی‌رانی در این دو تنگه برای اقتصاد جهانی اهمیت بسیار دارد و حفظ آزادی کشتیرانی بدون هر تهدیدی یک اولویت جهانی است.

دبیرکل اتحادیه عرب گفت که رفتار ایران در منطقه و گرایش به تسلط و دخالت در کشورهای عربی دلیل دشواری ایجاد یک سازوکار امنیتی در خلیج فارس برای همکاری و رفاه مردم کشورهای این منطقه است.

به گفته احمد ابوالغیظ، در این رابطه چندین پیشنهاد ارائه شده، اما مسئله اصلی عدم اعتماد به سیاست‌های ایران است که به تهدیدی برای کشورهای همسایه بدل شده است.

دبیرکل اتحادیه تأکید کرد، دست‌یابی ایران به سلاح اتمی منجر به مسابقه‌ای تسلیحاتی در منطقه خواهد شد.

ابوالغیظ ابراز امیدواری کرد که مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین موفق شوند، جمهوری اسلامی ایران را از رسیدن به این هدف بازدارند تا بتوان از وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی در منطقه جلوگیری کرد.
+28
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  kakolzari - لندن، انگلستان
  جدی؟
  3
  9
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  یک شما عدد مسابقه نیستید دو ایران خوب میکنه چون اینا سرزمین ماست و زورش میرسه یاد موقعی که به صدام دلار میفرستادین ایرانیها و کردها رو امشی کنه بیفتید صبر کن موقع گریتون مونده سه گور بابای ملاها ولی حاکم با حاکمیت فرق میکنه اینا ملک سرزمین مادری ایرانیهاست و ما مالکشیم.
  6
  31
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  ->"دبیرکل اتحادیه تأکید کرد، دست‌یابی ایران به سلاح اتمی منجر به مسابقه‌ای تسلیحاتی در منطقه خواهد شد". آیا این به این معنیه که این یارو ترجیح میده که کشورهای عضو اتحادیه عرب فقط برای اسرائیل تو منطقه دولا بشن؟
  0
  2
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.