ایران در گردشگری روی ۵ کشور تمرکز کرده است

دویچه وله :صنعت گردشگری ایران به اعتراف مسئولان پیش از شیوع پاندمی کرونا هم وضعیت چندان مطلوبی نداشت. به گفته فعالان گردشگری، مشکلات سیاسی چون برجام، ساقط کردن هواپیمای اوکراینی و اعتراضات آبان ۹۸ هم به این صنعت ضربه زده‌اند.

لیلا اژدری، مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی اظهار داشت که استراتژی ایران برای جذب گردشگر خارجی روی پنج کشور چین، روسیه، ‌عراق، ‌جمهوی آذربایجان و عمان متمرکز شده است.

به گفته او، جمهوری اسلامی فعلا برنامه‌ای برای جذب گردشگران بیشتر ندارد و می‌خواهد اعتماد به ایران به عنوان "مقصدی امن" را به خارجی‌ها برگرداند.

اژدری اضافه کرد که فعالان گردشگری دو سال را بدون گردشگر گذراندند.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی توصیه کرد که با واکسیناسیون گسترده، فضای اعتمادسازی ایجاد شود.

مرزهای ایران از آبان ماه سال جاری برای گردشگران خارجی گشوده شده است اما مسئولان آماری از تعداد گردشگران خارجی که در ظرف دو ماه گذشته وارد ایران شدند ارائه نداده‌اند.
شبیه‌سازی تجربه ترکیه در ایران
اژدری می‌گوید، ترکیه برای مدیریت سفرها "کد سلامت" را الزامی کرده و تسهیلاتی چون "استانبول کارت" در اختیار گردشگران گذاشته است.

به گفته این مقام گردشگری، ایران قصد دارد از این مدل ترکیه شبیه‌سازی کند و اگر این مدل در تهران با موفقیت اجرا شود در شهرهای دیگر هم اجرا خواهد شد.

مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در ادامه توضیحاتش تاکید کرد که در ایران برای تمرکز روی بازارهای وسیع‌تر، بودجه کافی و زیر ساخت لازم وجود ندارد.
یک عراقی هزار دلار در ایران هزینه می‌کند
ابراهیم فرج‌پور، رئیس جامعه تورگردانان ایران دلایل گوناگونی برای بحران صنعت گردشگری ایران بیان کرده است. او در مصاحبه با ایلنا تاکید می‌کند که رشد گردشگری ایران در گرو تفاهم در برجام است.

پس از خروج آمریکا از برجام شمار گردشگردان خارجی تا ۴۰ درصد کاهش داشته است.

فرج‌پور می‌گوید، ورود گردشگران از کشورهای عربی مانند عراق بسیار خوب است، اما باید شمار گردشگران از کشورهای اروپایی افزایش یابد.

به گفته او، گردشگران عراقی تا دوهفته در ایران می‌مانند و حداقل هزار دلار برای ایران درآمد دارند.
برجام بدتر از کرونا به صنعت گردشگری ضربه زد
رئیس جامعه تورگردانان ایران تائید کرده است که گردشگری قبل از شیوع ویروس کرونا تحت تاثیر اتفاقاتی چون اعتراضات آبان سال ۹۸، کشته شدن قاسم سلیمانی و ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی بوده است.

او به مقامات توصیه کرده است، هر چه زودتر به مسائلی چون پرونده هواپیمای اوکراینی پایان دهند و به تاثیرگذاری مسائل سیاسی در حوزه گردشگری توجه داشته باشند.
+0
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.