روایت یک فداکاری: سرباز شجاع که شاهد یک سرقت بود از فرار سارق جلوگیری کرد

هفته گذشته فیلمی از اقدام شجاعانه یک سرباز در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد یک سارق شرور در خیابان تهرانپارس بعد از سرقت کیف یک زن میانسال قصد فرار داشت که ناگهان یک خودروی پراید به سارق کوبید تا مانع فرار او شود. وقتی راننده خودرو که یک سرباز بود پیاده شد به سراغ سارق رفت و پس از یک درگیری فیزیکی سرانجام او را دستگیر کردند.

روز گذشته این سرباز در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی به شرح ماجرا پرداخت و گفت: من هر روز ساعت 4عصر از پادگان بیرون می‌آمدم اما آن روز به خاطر کسالت حدود ساعت یک ظهر از پادگان بیرون آمدم تا به خانه بروم وقتی وارد کوچه شدم دنبال جای پارک بودم که ناگهان با دیدن صحنه سرقت کیف این خانم از سوی سارق و شنیدن فریادهای کمک خواهی این زن ، در یک لحظه تصمیم گرفتم برای جلوگیری از فرار سارق با خودرو به او بزنم.
این سرباز فداکار که محمد نوری نام دارد و سرباز دانشگاه امام حسین است با بیان اینکه در آن لحظه خود را جای فرزند این مالباخته گذاشته و با این تصور که اگر مادر خودش دچار این حادثه می‌شد چه اقدامی انجام می‌داد به کمک این زن رفته است.

وی با بیان اینکه این سارق چاقو همراه خود داشت  درباره علت اینکه چرا سارق از محل متواری نمی‌شد، گفت: این سارق مدام به من می‌گفت که چاقواش را به او پس دهم!

سرهنگ اکبر شهباز؛ معاون اجرایی دانشگاه امام حسین (ع) نیز در این برنامه، ضمن تجلیل از اقدام این سرباز،‌ خاطرنشان کرد: کار این سرباز بسیار ارزشمند است، از وی به بهترین شکل تقدیر خواهد شد و همچنین سعی می‌کنیم برای بخشیدن 6 ماه اضافه خدمت وی نیز با لحاظ مقررات فکری کنیم و مورد عفو قرار گیرند زیرا این ۶ ماه اضافه خدمت به دلیل این است که وی دیرتر به خدمت مقدس سربازی اعزام شده است.

در حالی که در چند روز گذشته انتشار این فیلم واکنش‌های متفاوتی در میان مردم داشته است و بسیاری این عمل شجاعانه را تحسین کرده‌اند اما برخی نیز اظهار داشتند ممکن بود این سرباز جان خود را در این درگیری از دست می‌داد.

در همین رابطه روز گذشته سرهنگ جلیل موقوفه‌ای رئیس پلیس پیشگیری تهران با اشاره به این ماجرا گفت: رفتار این سرباز عزیز انسان دوستانه و معقول بوده است و در شرایط مشابه ممکن است که هر شهروند مسئولیت پذیر دیگری نیز این اقدام سرباز را علیه سارق انجام دهد. از این سرباز شجاع تقدیر و تشکر می‌کنم درود بر غیرت و شرف این سرباز عزیز.
در برابر سارقان مقاومت نکنید
سرهنگ موقوفه‌ای با بیان اینکه حواسمان باشد تا در دفاع از خود و دیگران نباید از چهارچوب قانون خارج شویم، گفت: نباید اقدامی خشن‌تر و خطرناک‌تر علیه اقدامی که سارق در هنگام سرقت انجام داده، انجام دهیم و به او آسیب برسانیم تا در ادامه به دردسر نیفتیم.

توصیه ما به مردم این است که اگر دچار کیف قاپی شدند به هیچ عنوان مقاومت نکنند، چرا که امکان دارد مورد حمله شدید سارق قرار بگیرند؛ برای ما حفظ جان، از مال شهروندان مهم تر است.
افزایش کیف قاپی
وی همچنین  در ادامه با بیان اینکه سن سرقت در کشورمان به زیر 18 سال رسیده است از افزایش آمار کیف قاپی در تهران خبر داد و گفت: در هشت ماهه نخست امسال جرم کیف قاپی دو درصد افزایش داشته البته در بحث کشف جرم در این زمینه نیز هفت درصد افزایش کشفیات داشتیم.

رئیس پلیس پیشگیری تهران تصریح کرد: انگیزه مجرمان و فضای مناسب برای وقوع جرم عوامل بسیار مهمی است که در بحث انگیزه مجرم موضوع به سازمان‌های کلان کشوری باز می‌گردد و این موضوع به شهروندان ارتباطی ندارد. اما در بحث از بین بردن فضای مناسب برای وقوع جرم موضوع به خود شهروندان برمی گردد. شهروندان فضا را برای سارق ایجاد نکنند تا او بخواهد اقدام به کیف قاپی کند. کیف قاپ ‌ها معمولاً در اطراف بانک‌ها، بازارها، دفاتر رسمی و نقاط کور در سطح معابر مشغول پرسه زنی هستند، لذا باید دقت کنیم تا به سادگی گرفتار قاپ زن‌ها نشویم.

وی افزود: با توجه به بحث اقتصادی و بالا بودن قیمت تلفن‌های همراه روز به روز تلفن‌های مدل بالا به بازار می‌آیند و این موضوع عاملی برای وقوع سرقت توسط سارقان است.
+74
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  اونطوری که من با زوم و ذره‌بین و کنجکاوی دیدم اون خانومه فوقش دیگه 20 21 سال، چی هی میگی جای مادرم مادرم. لااقل بگو خواهر کوچیکه.
  31
  6
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::] فاطی مریضی؟ بعضی ها دوست دارند فحش و ناسزا بخورند، مثلا روزی چند کیلو گوشت خام که به خانواده تقدیم بشه، تو اگه این فرمش هستی که حرفی برای گفتن نیست. اگرم میخاره که برو پماد بخر.
  0
  24
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  صحنه ای از دستگیری نیست ممثل اینکه متاسفانه دزد را رها کرده اند
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.