پایگاه خبری اکسیوس: دولت‌های غربی متن پیشنهادی ایران را رد کردند

ایران وایر :دور تازه مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی پس از پنج روز در اتریش به پایان رسید. مذاکره‌کنندگان غربی گفته‌اند از مواضع ایران راضی نیستند.

اکسیوس» گزارش کرده که متن‌ پیشنهادی ایران برای توافق توسط دولت‌های غربی رد شده است.

به نوشته این پایگاه خبری امریکایی، مذاکره‌کنندگان غربی به طرف ایرانی در مذاکرات گفتند که خواست‌های آن‌ها غیر قابل قبول است.

آکسیوس هم‌چنین به نقل از مذاکره‌کنندگان غربی نوشته است که تیم مذاکره‌کننده ایران در جریان مذاکرات وین خواسته‌های غیر معقول و یک جانبه‌ای مطرح کرده است.

اکسیوس به نقل از مذاکره‌کنندگان غربی آورده که ایران خواستار کاهش دایمی تعهدات خود در برجام شده است.

مذاکره‌ کنندگان غربی تاکید کرده‌اند که خواسته‌های ایران، نقض توافقات شش دور پیشین از گفت‌وگو‌های وین به‌شمار می‌رود.
در عین حال، «امانوئل مکرون»، رییس‌جمهوری فرانسه نیز هم‌زمان با پایان هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای «برجام» گفت که این دور از مذاکرات پیشرفتی نداشته است.

مکرون که به امارات متحده عربی سفر کرده، گفته است: «فکر می‌کنم احتمالا این دور از مذاکرات با توجه به مواضع (ایران)، موفقیت‌آمیز نبود و به احتمال زیاد این مذاکرات در کوتاه‌مدت از سر گرفته نشود.»

«لارنس نورمن»، خبرنگار روزنامه «وال‌ستریت ژورنال» هم که مذاکرات را پوشش می‌دهد، به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشت پیش‌نویس‌های پیشنهادی ایران غیرقابل قبول و زیاده‌روی هستند.

او در رشته‌ توییتی، به نقل از این دیپلمات اروپایی نوشته که ایران در پیش‌نویس‌های خود درخواست‌های مربوط رفع تحریم‌ها را افزایش داده و هم‌زمان تمام تفاهم‌های قبلی درباره گام‌های ایران برای بازگشت به «برجام» را حذف کرده است.

نورمن نوشته است که دیپلمات‌های اروپایی به مذاکره‌ کنندگان ایرانی گفته‌اند پیشنهادات آن‌ها بسیار «سخت‌گیرانه» است و باید مواضع «انعطاف‌پذیری» اتخاذ کنند.

«علی باقری کنی»، نماینده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای هم عصر روز جمعه گفت ایران تاکید کرده است پیشنهاداتش در مورد دو موضوع لغو تحریم‌ها و برنامه هسته‌ای روی میز است و طرف‌های مقابل این نیاز را داشتند که برای مشورت پیرامون آن به پایتخت‌های خود بروند و هفته آینده مذاکرات هسته‌ای وین از سر گرفته شوند.

او هم‌چنین در مصاحبه‌ای با شبکه «الجزیره» گفته است که اگر دو پیشنهاد ابتدایی ایران پذیرفته شوند، جمهوری اسلامی سومین پیشنهاد خود را ارایه خواهد داد.

به نوشته الجزیره، پیشنهاد سوم ایران عمدتا درباره پروسه تایید و تضمین قدرت‌های جهانی برای احیای برجام خواهد بود.
+92
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  به درک ، مثلا چرا باید به ازوپا و امریکا که نوکر اسراییل هستند اعتماد کنند
  49
  20
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  kakoch - کاکوچ ، ایران

  واقعا این سیرک خنده دار مذاکرات کی تموم میشه شما ها همتون دارید از این سیرک نون میخورید چه امریکاش چه ایران اروپا هم که همیشه لفت و لیس خودشو میکنه.
  5
  32
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  یادش بخیر کارتون دهکده حیوانات ، یارو سموره رفت ....تو قرارداد !!!
  3
  24
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  معلوم نیست که ج.ا به چه چیزش می نازه ؟!؟ این حکومت در دنیا جایگاهی نداره و در داخل هم که با کشتار و سرکوب حکومت میکنه !؟! بقول معروف ، نه در غربت دلم شاد و نه رویی در وطن دارم !؟! مگه با ترور و باجگیری میشه برای دنیا شاخ شد ؟!؟ اگر هر چه زودتر حکومت اسلامی از بین نرود ، مطمعنا بیشتر از داعش به بشریت صدمه خواهد زد.
  9
  30
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  معمولاً سیدعلی دماغ اولش ناز میکنه و قر و قمیش میآد ولی بعدش حسابی قمبل قهرمانانه میکنه
  9
  43
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.