جریمه نقدی برای پزشکی که پای عوضی را قطع کرد

درمانگاه اعلام کرد که دو روز پس از عمل جراحی، در هنگام تعویض پانسمان، متوجه این اشتباه شده استایندیپندنت فارسی :دادگاهی در اتریش جراحی را به دلیل قطع اشتباهی پای یک بیمار، دو هزار و ۷۰۰ یورو (دو هزار و ۲۲۹ پوند) جریمه کرد.

این حادثه در ۱۸ مه رخ داد؛ زمانی که جراح درمانگاه فرایشتاد، در شهری به همین نام در نزدیکی مرز جمهوری چک، پای راست بیمار ۸۲ ساله‌ را به جای پای چپ او قطع کرد.

بر اساس بیانیه این درمانگاه در ماه مه، به دلیل بیماری‌های قبلی این بیمار ضرورت داشته است که پای چپش قطع شود.

درمانگاه اعلام کرد که دو روز پس از عمل جراحی، در هنگام تعویض پانسمان، متوجه این اشتباه شده است.

خبرگزاری اتریشی هویته در ماه مه گزارش داد که از بیمار خواسته شده بود تا قبل از قطع شدن پایش آن را تایید کند، اما به دلیل بیماری، توان قابل‌فهم سخن گفتن او محدود بوده است.

نوربرت فریچ، مدیر پزشکی درمانگاه فرایشتاد، بابت این اشتباه به شکل عمومی عذرخواهی کرد و قول داد که این حادثه را بررسی کند.

بعدا به بیمار پیشنهاد کمک روانی داده شد و او مجبور شد برای قطع پای چپ از وسط ران دوباره تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

این جراح در دادگاه منطقه‌ای لینز گفت که اقدام‌های او یک «خطای انسانی» بوده است. او افزود که این فقط یک اشتباه فردی نبوده، بلکه زنجیره کنترل در اتاق عمل نقص داشته است.

خبرگزاری محلی کوریر گزارش داد که وقتی در دادگاه از او پرسیده شد که چرا پای راست را علامت زده است نه پای چپ را، او گفت: «واقعا نمی‌دانم!»

سخنگوی دادگاه گفت دادگاه روز چهارشنبه که این جراح را به دلیل این سهل‌انگاری فاحش مجرم شناخت، نیمی از مبلغ جریمه را تعلیق کرد.

به بیوه این بیمار هم که قبل از رسیدگی به پرونده فوت کرده بود، پنج هزار یورو غرامت پرداخت شد.

به گزارش گاردین، این درمانگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «علل و شرایط این خطای پزشکی به‌تفصیل تجزیه و تحلیل شده»، درباره رویه‌های داخلی با تیم بحث شده و آموزش‌هایی ارائه شده است.

این جراح که به درمانگاه دیگری منتقل شده است، می‌تواند در دادگاه بالاتر درخواست تجدیدنظر روی حکم صادره را مطرح کند.

در ماه مارس، بیمارستان دیگری در اتریش، به نام اُکیو سنت لوسیا، اعلام کرد که در حال بررسی گزارشی‌ مشابه مبنی بر قطع اشتباهی پای یک بیمار است.
+9
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.