برادران افکاری «۱۵ ماه» است که در سلول انفرادی به‌سر می‌برند

رادیو فردا :خبرگزاری هرانا روز پنج‌شنبه ۱۱ آذر در گزارشی از شرایط وحید افکاری و حبیب افکاری در زندان، نوشت که آن‌ها از شهریور ۱۳۹۹ تاکنون به مدت ۱۵ ماه است که در زندان انفرادی به‌سر می‌برند.

این گزارش عنوان می‌کند که برادران افکاری در بند عبرت زندان عادل‌آباد شیراز هستند، بندی که از آن به عنوان «دربسته» یاد می‌شود و در آن‌جا از حق برقراری تماس تلفنی و رسیدگی پزشکی مناسب محروم هستند.

وحید و حبیب افکاری به ترتیب در شهریور و آذر ۱۳۹۷ در ارتباط با اعتراضات مرداد آن سال در شیراز بازداشت شدند. برادر آن‌ها نوید افکاری، کشتی‌گیر ملی‌پوش، نیز به اتهام قتل عمد در جریان آن رخدادها اعدام شد، اتهامی که او همواره آن را رد کرده و گفته بود که تحت شکنجه ناگزیر از اعتراف دروغ شده است.

گزارش هرانا به نقل از سعید افکاری، برادر وحید و حبیب افکاری، می‌گوید که این دو «۱۵ ماه گذشته را در انفرادی و بدون حتی یک تماس گذرانده‌اند».

دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز وحید افکاری را به ۵۴ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری را نیز به ۲۷ سال و سه ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

فعالان حقوق بشر اما تاکید دارند که آن‌ها در جریان بازجویی‌های خود برای اخذ اعتراف، بارها مورد ضرب‌وشتم و شکنجه قرار گرفته‌اند.

در این میان، اعدام نوید افکاری در شهریور پارسال اعتراض شدید فعالان حقوق بشر و وکلای درگیر پرونده او را به‌دنبال داشت که تاکید کردند شواهد برای اثبات اتهام قتل، ناکافی بوده و در برخی موارد ضدونقیض است.

این اعدام واکنش گسترده‌ای را هم در میان ورزشکاران و کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت که آن را محکوم کردند.
+100
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  قابل توجه علما اعلام و حجج اسلام حضرات اقایان ایت الله های زنده و یا بگور رفته دام افاضاته ها .لطفا بخوانید و در سر منبر ها که از دوطفلان مسلم که از تشنگی مردند حرف میزنید ووراجی میکنید و ضمنا هم بگویید در سیستم جور و ظلم حکومت قبلی ایا کذامیک از شما ها نه 15 ماه بلکه 15 روز در زندان انفرادی لش شما تشریف داشته.ضمنا هم بگویید در زندان رژیم قبلی نه تنها انفرادی نرفتید بلکه بار ها باقرار و اعتراف خودتان شکم مار گزیده شما هم با سفارش چلوکباب از رستورانهای بیرون سیر میشد.اینها در منزل خودشان نان و پنیر هم نداشتند که کوفت بکنند . اما در زندان حکومت جور و ستم و ظلم چلوکباب کوفت میکردند . ای تف بر هیکل و شکم گنده مار گزیده شما.باز هم از لب تشنه دوطفلان مسلم بگویید اما بی ابی مردم خوزستان را توسل بخدا بکنید ووصل با الله .ای تف
  6
  64
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  زنده باد نوید و برادران افکاری که مرد بودن رو تعریف کردن.خاک بر سر ما مردای ایران.
  4
  70
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  حکومت به پایان خودش نزدیک میشود. وقتی مردمان استان آخوندیسم اصفهان که زادگاه خمینی و نمیرالمونین و مطهری و بهشتی و منتظری و ده ها هزار زالوی عقب افتاده ی دیگر است و تاکنون بازوی حکومت بودند حالا برخاسته اند یعنی حکومت دارد در بحران می چرخد
  3
  39
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  استان اخوندپرور اصفهان زادگاه خمینی منتظری بهشتی نمیرالمومنین و هزاران اخوند متولد استان اصفهان است. وقتی مردم این استان به اخوند پشت کرده اند یعنی بزودی حکومت سقوط خواهد کرد
  4
  29
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  یک روز انفرادی برابر با نابودی یک انسان است، این دو جوان داغدار ایرانی به چه جرمی باید اینگونه شکنجه شوند، انفرادی بد ترین شکنجه از نظر کمیسیون حقوق بشر اروپا ست. ملت ایران باید هرچه زودتر این دو جوان را از زندان آزاد کنند
  1
  39
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  استالین اگر شخص دگر اندیشی را حتی به سیبری میفرستاد با خانواده اش کاری نداشت . نظام اسلامی از نظام کمونستی استالین هم ظالم تر است
  1
  14
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اصفهان نصف جهان است، برای همیشه یادت باشد، آنجا شهری است که مقاومت سرسختی در مقابل تیمور کرد، و اگر باروت پوست درختی نداشت کارش ساخته بود، اصفهان همان شهری است که سر حسین صفوی، که چهارصد زن داشت را روی سینه اش گذاشت. اصفهان شهر پروراندن شیران است، چون نصف جهان است
  12
  4
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  برای کی؟؟؟ برای مردمی که اوج حمایتشان از شما نفرین کردم خامنه ایی و سران رژیم و دشنام دادن به آنهاست. برای ملت ایران یک قدم برداشتن هم اشتباه است. این ملت را به حال خود رها کنید. این مردم کسانی هستند که وقتی بنزین گران میشه میرن تو صف بنزین برای چند ساعت که باک بنزین خودروهاشون را با قیمت بنزین قبل از گران شدن پر کنند. اینها همچین ملتی هستند.
  6
  8
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. برچسب زدن به یک استان بخاطر این که فلان یا بهمان فرد در انجا متولد شده است، را فقط می توان از یک بیمار روانی شنید، مگر آن مردم که در بستر زاینده رود بزرگترین حادثه ی تاریخ ایران را ساختند، ایرانی نیستند، مردم خوزستان و تبریز » چه چیز« پرور هستند؟ آن همه هنر و تاریخ و فرهنگ، میلیون ها انسان پاک و اندیشمند را »آخوند پرور« نامیدن، انهم تحت عنوان......، فقط از ذهن یک »ادم« روی این کره خاکی بیرون آمده، انهم حسین گفتگوگر( که همان مردم اصفهان جوابش را داده اند!! )
  5
  0
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.