ارائه تور ۲۰ دلاری مشهد به عراقی‌ها چگونه ممکن است؟

یورونیوز :یک مقام‌ ایرانی از رشد بی‌سابقه حضور گردشگران عراقی در شهر مشهد خبر داده‌اند؛ رونقی که با عرضه تورهایی ارزان ۲۰ دلاری ممکن شده است. اما آیا واقعا می‌شود با چنین رقمی افزون بر سفر و اقامت سه روز در مشهد از خدمات بیمه مسافرتی، ترانسفر فرودگاهی و سه وعده غذایی نیز بهره‌مند شد؟

خبرگزاری ایسنا با انتشار گفتگویی با مجتبی احمدی، عضو کمیته گردشگری مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد که روزانه یک‌هزار عراقی با استفاده از ۹ تا ۱۱ پرواز به مشهد سفر می‌کنند، چنان که در آبان گذشته حدود ۳۰ هزار عراقی به این شهر سفر کرده‌اند. همچنین به گفته این مقام ایرانی، از هفته آینده نیز با شش پرواز مستقیمی که بین کویت و مشهد برقرار می‌شود، هفته‌ای هزار کویتی به این شهر سفر می‌کنند. او همچنین وعده داده که به زودی با برقراری پرواز مستقیم بین مشهد و لاهور، زمینه رشد حضور گردشگران پاکستانی در مشهد نیز فراهم شود.

آقای احمدی مدعی شده که برای عراقی‌ها تورهای ارزان‌قیمتی از حداقل قیمت ۲۰ دلاری برای سه‌شب اقامت در هتل یک ستاره در مشهد تا ۷۵ دلار برای سه‌شب در هتل پنج‌ستاره تور وجود دارد. او تاکید کرده که این سفرها شامل بیمه، ترانسفر فرودگاهی و سه وعده غذایی و اقامت در هتل است. او همچنین از وجود تورهای هفت شبانه‌روزی ۴۵ تا ۵۰ دلاری برای عراقی‌ها خبر داده که شامل خدمات کامل از جمله وعده‌های غذایی است.

اگر در وب‌سایت‌های ویژه رزرو هتل در شهر مشهد جستجو کرده باشید، این روزها حداقل قیمت اقامت در یک هتل تک ستاره نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان است که با لحاظ تخفیف‌های رایج ۲۰ درصدی، سرانه اقامت هر فرد به ازای هر شب حدود ۸۰ هزار تومان است. البته این نرخ بسیار نزدیک به نرخی است که مهمانپذیرهای بدون ستاره نیز از مسافران اخذ می‌کنند.

همچنین در حال حاضر ارزان‌ترین بلیت پرواز میان بغداد و مشهد از سوی هواپیمایی تابان و به نرخ ۲ میلیون تومان عرضه می‌شود.

بنابراین فارغ از سایر هزینه‌های سفر، تنها قیمت هتل و هواپیما برای اقامت ۳ روز در مشهد حدود دو میلیون و ۲۴۰ هزار تومان می‌شود که بر پایه نرخ دلار آزاد ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومانی معادل ۷۶ دلار آمریکاست. البته این رقم با احتساب هزینه‌های غذا، بیمه مسافرتی و ترانسفر فرودگاهی از ۸۰ دلار فراتر می‌رود. بنابراین هر چند که مقام ایرانی مدعی شده که این تورها بر پایه ارائه تخفیف ۳۰ درصدی شرکت‌های هوایی و هتل‌ها تهیه شده ولی به نظر می‌رسد که طراحی این تورها حداقل با تخفیف ۳۰۰ درصدی فروخته می‌شود.

فروش تور ارزان قیمت ۵۸۸ هزار تومانی(۲۰ دلاری) به عراقی‌ها در شرایطی است که در حال حاضر نرخ تور سه روزه مشهد شامل اقامت در هتل تک ستاره یا مهمانپذیر(تنها به صرف صبحانه) و بلیت هواپیما که از سوی موسسات گردشگری به شهروندان تهرانی پیشنهاد می‌شود، حداقل یک میلیون تومان است.

بر همین اساس، برخی فعالان صنعت گردشگری این گمانه را مطرح می‌کنند که احتمالا طراحی تورهای ارزان قیمتی که به عراقی‌ها فروخته می‌شود، با توجه به رویکرد ایدئولوژیک موجود برای حمایت از شیعیان منطقه، با اعطای یارانه‌های خاص از سوی برخی نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی و بر پایه بودجه‌های اختصاص یافته دولتی ممکن شده است. ادعایی که تا کنون مقام‌های رسمی ایران واکنشی به آن نشان نداده‌اند.
+26
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن
  سوبسید یا یارانه اش رو الم ال اُلاغ امام جمعه مشهد از درآمد خانوم‌هاش پرداخت میکنه! فعلاً برادران دینی از خدمات جنسی تولید آستان قدس رضوی بهره مندند ! نگران این هستم که از شرق آسیا و آفریقا هم مشتاقان تور بیست دلاری سکسی سرازیر شَن به تایلند خاورمیانه ! روح امام رضا در بهشت برین از این همه شهرت و آوازه مشهد شادمانه!!
  6
  18
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  شرم اوره که مردم این چنین بی غیرت شدن تا این حکومت کثافت هر غلطی دلشون میخواد بکنند مردم بیدار شین و این ننگ رو از دامنتون پاک کنید نسلی که در تاریخ به عنوان شرم اورترین نسل ایرانی به ثبت میرسد. مردم اهواز بلند شدند باقی شهرها به تماش نشستند مردم اصفهان بلند شدند باز هم شهرهای دیگر به تماشا نشستند مردم تبریز به پا خواستند باز هم فقط شهرهای دیگر تماشاگر بودند وبس. این حکومت کثیف خواهران هموطنتان را به حراج گذاشته کجا هست غیرتتان
  0
  2
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.