چه واقعیت‌هایی را هنوز درباره ایدز نمی‌دانیم؟

دویچه وله :با این که چهل سال از  گزارش اولین مورد مبتلا به ایدز می‌گذرد، اما ویروس اچ‌آی‌وی هنوز جهان را تهدید می‌کند.

به‌گزارش Health Everyday؛ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به اچ‌آی‌وی مبتلا می‌شوند و به دلیل ابتلا به آخرین مرحله عفونی اچ‌آی‌وی (سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز)، جان خود را از دست می‌دهند. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، در سال ۲۰۲۰، حدود ۷۰۰ هزار نفر در سراسر جهان بر اثر بیماری‌های مرتبط با ایدز جان باخته‌اند.

با این حال هنوز بسیاری از افراد حقایق مرتبط با این بیماری را نمی‌دانند:

هرکسی ممکن است به اچ‌آی‌وی مبتلا شود: زمانی که اچ‌آی‌وی و ایدز برای اولین بار ظاهر شدند، ایدز نام‌های دیگری از جمله "سرطان همجنس‌گرایان" را به خود اختصاص داد. این نام‌ها از آن زمان به بعد کنار گذاشته شده‌اند، زیرا اکنون مشخص شده است که هر کسی می‌تواند به اچ‌آی‌وی آلوده شود.

شاید شما از وجوداچ‌آی‌وی بی‌خبر باشید: اوایل ورود ویروس اچ‌آی‌وی به بدن، ممکن است افراد آلوده، علائم آنفولانزا مانند خستگی، تب، سردرد، گلودرد و درد ماهیچه‌ها و مفاصل را در دو تا چهار هفته اول تجربه کنند. سایر علائم شامل غدد لنفاوی دردناک و متورم و بثورات پوستی با برجستگی‌های کوچک صورتی یا قرمز است. اما بسیاری از افراد در این مرحله (حاد) عفونت هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند و می‌توانند بدون اینکه متوجه شوند، ویروس را پخش کنند. تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا اچ‌آی‌وی مثبت هستید یا خیر، انجام آزمایش است.

رابطه جنسی ایمن، مطمئن‌ترین راه پیشگیری است: بهترین راه برای جلوگیری از عفونت این است که همیشه رابطه جنسی ایمن داشته باشید. در‌عین‌حال CDC توصیه می‌کند: اگر دارای شرکای جنسی متعدد هستید و رابطه جنسی محافظت‌نشده دارید یا از سوزن برای تزریق مواد مخدر استفاده می‌کنید، هر ۶ ماه یکبار آزمایش اچ‌آی‌وی انجام دهید.

اچ‌آی‌وی یک حریف قدرتمند دارد: قبل از سال ۱۹۹۶، ابتلا به اچ‌آی‌وی اساساً به‌معنای مرگ قطعی بود. اما در طول دو دهه بعد، داروهایی معروف به درمان ضد رتروویروسی (ART) تکامل یافت و مورد استفاده قرار گرفت. این رژیم دارویی به جلوگیری از تکثیر ویروس کمک کرده و می‌تواند ایدز را از یک بیماری کشنده به یک بیماری قابل‌کنترل تبدیل نماید.

اچ‌آی‌وی از طریق هر نوع تماسی قابل انتقال نیست: افسانه‌ها هنوز در مورد اچ‌آی‌وی/ایدز فراوانند. به‌عنوان‌مثال، شما نمی‌توانید از طریق نیش حشرات، در آغوش گرفتن، دست دادن، یا استفاده از توالت یا ظروف مشترک به اچ‌آی‌وی مبتلا شوید. همچنین این ویروس از طریق بوسه با دهان بسته یا تماس با عرق یا اشک یک فرد آلوده، قابل انتقال نیست.

اچ‌آی‌وی پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید: دو گونه از ویروس اچ‌آی‌وی وجود دارد: اچ‌آی‌وی ۱ و اچ‌آی‌وی ۲. اکثر عفونت‌های اچ‌آی‌وی در ایالات متحده و سراسر جهان از نوع اول هستند. CDC خاطرنشان می‌کند اچ‌آی‌وی ۱ اگر درمان نشود، باعث ایدز می‌شود.

شما می‌توانید در خانه آزمایش اچ‌آی‌وی انجام دهید: چندین آزمایش خانگی اچ‌آی‌وی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است و می‌توان آنها را به‌صورت آنلاین یا در داروخانه خریداری کرد. شما همچنین می‌توانید برای آزمایش خون معمولی به پزشک یا تقریباً به هر مرکز بهداشت عمومی مراجعه کنید. این مراکز همچنین مشاوره محرمانه در محل ارائه می‌دهند.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.