سلبریتی تلویزیونی رقابت‌های ریاست جمهوری فرانسه را به لرزه در آورد

فرارو- تا چند ماه پیش انتظار می‌رفت که انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دوئلی قابل پیش بینی بین «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فعلی و «مارین لوپن» رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی باشد. این تا زمانی بود که اریک زمور مفسر مشهور تلویزیونی و شخصیت راست افراطی فرانسوی وارد صحنه سیاست فرانسه نشده بود. او چهره‌ای جنجالی و رسانه‌ای است که دیدگاه‌های تحریک‌آمیزی درباره اسلام، مهاحرت و فمینیسم دارد و این موارد را مقصر و عامل به زعم خود «سقوط فرانسه» می‌داند.
 
به گزارش فرارو، این مرد ۶۳ساله این هفته در ویدئویی در یوتیوب نامزدی خود را اعلام کرد. تعدادی از نظرسنجی‌ها از افزایش محبوبیت او حکایت دارند و به طور خلاصه او بهترین نامزد برای شکست دادن مکرون محسوب می‌شود. کارشناسان معتقدند او مطمئنا محاسبات سیاسی را پیش از انتخابات ماه آوریل تغییر می‌دهد.
 
«فیلیپ کورکوف» پژوهشگر علوم سیاسی در موسسه مطالعات سیاسی لیون به «دویچه وله» می‌گوید: «زمور در حال ایجاد گسست در رقابت ریاست جمهوری فرانسه است. او نسبت به مارین لوپن محترم‌تر به نظر می‌رسد و کم‌تر به نظر می‌رسد که بتوان او را در جناح راست قرار داد این در حالی است که از نظر عینی او گفتمان نژادپرستانه و بیگانه هراسانه‌ای را در پیش گرفته و در عمل راستگراتر از لوپن است».
 
زمور پوشش بی‌امان رسانه‌ای دریافت کرده و به همین دلیل است که برخی از تحلیلگران می‌گویند سنجش محبوبیت واقعی او دشوار است. زمور سال‌ها چهره‌ای شناخته شده در رسانه‌های فرانسه و محافل روشنفکری بوده و این موضوع او را به چهره‌ای محترم در میان راست‌های سنتی فرانسه تبدیل کرده است.
 زمور مدت‌ها روزنامه نگار روزنامه محافظه کار و دست راستی «فیگارو» در فرانسه بود و نویسنده‌ای است که کتاب‌هایش پرفروش هستند و تا همین اواخر مفسر اصلی یک شبکه خبری در فرانسه به سبک فاکس نیوز امریکا بوده است. او با تبلیغ کتاب تازه‌اش جمعیت زیادی را در کارزار تبلیغاتی‌اش در سراسر فرانسه جذب کرده است.
 
او به دلیل دیدگاه‌هایش که باعث تشدید قطبی شدن در فرانسه می‌شوند شناخته شده است. او خواستار ممنوعیت نام‌گذاری نام محمد برای نوزادان در فرانسه شده است. هم چنین، او مخالف تبلیغات همجنسگرایان است. او از مهاجرت مسلمانان آفریقایی به فرانسه انتقاد کرده و می‌گوید اسلام با ارزش‌های اصلی فرانسه نقطه اشتراک و سازگاری‌ای ندارد.
 
زمور اصالتا یهودی و الجزایری تبار است و متهم به تلاش برای احیای رژیم ویشی فرانسه شده رژیم زمان جنگ در فرانسه که با نازی همکاری داشت شده است. از او چندین بار به اتهام بیان «اظهارات تحریک آمیز» و دامن زدن به «نفرت نژادی» شکایت شده است.
 
زمور هر روز در شبکه‌های تلویزیونی حضور دارد. به نظر می‌رسد این زمور است که دستور کار را برای راست‌های فرانسه تعیین می‌کند و چپ‌ها تنها نظاره‌گر مسائلی هستند که او مطرح می‌کند و به آن واکنش نشان می‌دهند. زمور می‌تواند چالش قابل توجهی برای لوپن ایجاد کند و نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهند که میزان محبوبیت لوپن رو به کاهش است.
 
در سال‌های اخیر لوپن تلاش کرده تا وجهه حزب‌اش را تغییر دهد و آن را نرم‌تر ساخته و جذابیت آن را افزایش دهد و برخی از مواضع تند راست افراطی که در زمان پدرش «ژان ماری لوپن» محبوبیت داشت را کنار گذاشته است. این موضوع اکنون او را در برابر زمور آسیب‌پذیر ساخته چرا که زمور با دیدگاه‌های تندروانه‌اش درباره جایگاه اسلام در فرانسه، مهاجرت و هویت ملی لوپن را پشت سر گذاشته است.
 
از دید رای دهندگان راستگرا لوپن به قدر کافی رادیکال نیست و مهم‌تر آن که او برای سومین بار است که نامزد انتخابات می‌شود و هر بار ناکام مانده است. به نظر می‌رسد خستگی خاصی در لوپن احساس می‌شود. او و حزب‌اش سال‌ها منتظر بودند تا به قدرت برسند، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند مارین لوپن انتخاب نخواهد شد.
 
هم چنین، نامزدی زمور باعث ایجاد به هم ریختگی در حزب راست میانه «جمهوری خواهان» فرانسه شده که آخرین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی در زمان ریاست جمهوری «نیکلا سارکوزی» (البته با نام متفاوت حزب در آن زمان) قدرت را در دست داشت. این حزب هنوز نامزدی را برای انتخابات ریاست جمهوری که در ماه آوریل آینده برگزار می‌شود معرفی نکرده است.
 
به گفته «فیلیپ کورکوف» در حزب جمهوری خواهان، محافظه‌کاران میانه رو به حاشیه رانده شده اند. از دید دید او مرز‌های میان راست افراطی و راست کلاسیک و سنتی از میان برداشته شده است. «کورکوف» می‌گوید: «جناح راست سنتی حزب جمهوری خواهان مقاومت بسیار کمی از خود در برابر گفتمان زمور نشان می‌دهد. سیاستمداران برای این که راست گراتر از یکدیگر به نظر برسند با هم در حال رقابت هستند و بر روی مسائلی، چون امنیت، مهاجرت و حاکمیت مانور می‌دهند». از دید این تحلیلگر آنان با این کار به زمور و آن چه او می‌گوید مشروعیت بیش‌تری می‌بخشند.
 
این واقعیت که زمور به عنوان یک فرد بیرون از احزاب دیده می‌شود و عضو هیچ حزب سیاسی‌ای نیست نیز به نفع اوست. «آنتوان دیرز» سخنگوی انجمن «دوستان اریک زمور» گروهی که برای کارزار ریاست جمهوری او کمک جمع آوری می‌کند می‌گوید: «رای دهندگان فرانسوی از سیاستمداران خسته شده‌اند و به آنان اعتمادی ندارند. زمور نترس است. او هیچ تابویی را برسمیت نمی‌شناسد. او درباره بدی‌های مهاجرت برای فرانسه صحبت می‌کند. او تنها کسی است که می‌گوید ما با اسلام مشکل داریم. او سوالات خوبی را درباره امنیت و بی‌عدالتی مطرح می‌کند».
 
این فعال کارزار زمور امیدوار است که او بتواند پایگاه حمایتی گسترده‌ای را برای شکست دادن مکرون فراهم سازد. او می‌گوید: «زمور با افرادی مانند من و دیگر جمهوری خواهان و رای دهندگان راست افراطی و حتی افرادی که انتخابات را تحریم کرده بودند صدایش طنین‌انداز می‌شود. او بیش از هر سیاستمدار دیگری در جناح راست قادر است تا همه این افراد را با یکدیگر متحد سازد».
 
ظهور ناگهانی زمور به بحث‌های زیادی درباره شباهت او با ترامپ و سایر پوپولیست‌های راستگرا دامن زده است. ایده‌های او در حال حاضر در مسیر کارزار انتخابات فرانسه در بحث‌های جریان اصلی مطرح می‌شوند. گسترش ایده‌های راست افراطی لزوما به پیروزی یک نامزد از آن جریان منجر نمی‌شود، اما سیاستمداران از همه طیف‌ها از جمله از جناح میانه و حتی چپ‌ها را به سوی خود جذب می‌کند.
 
در جریان یک مناظره تلویزیونی تازه برای اولین دور مقدماتی انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان در فرانسه، خبرنگاران بار‌ها از نامزد‌ها درباره نظریه «جایگزینی بزرگ» پرسیدند که اولین بار توسط «رنو کامو» نویسنده فرانسوی ابداع شد و توسط اریک زمور تبلیغ شده است. این نظریه توطئه که در میان جنبش‌های هویت گرا در اروپا رایج است ادعا می‌کند که یک گروه نخبه گرا علیه سفید پوستان فرانسوی و اروپایی تبانی می‌کنند تا در نهایت اروپایی‌ها را با افرادی از آفریقا و خاورمیانه که اکثریت‌شان مسلمان هستند جایگزین سازند.
 
در هفته‌های اخیر «آرنود مونتبورگ» یک نامزد مستقل از جناح چپ پیشنهاد ممنوعیت انتقال پول به کشور‌هایی را داد که از پس گرفتن اتباع خود از فرانسه که برای مبارزه با مهاجرت غیر قانونی اخراج شده‌اند خودداری می‌ورزند. بلافاصله پس از این اظهارات زمور مدعی شد که این تصمیم در ابتدا از موضع گیری‌های او ناشی شده و الهام گرفته شده است.
 منبع: دویچه وله  - ترجمه: فرارو
+40
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  این رزومه ای که تا اینجا ازش خوندم فرد درست و بجایی برای ریاست جمهوری فرانسه هست!.
  3
  10
  ‌پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Liberte - ارومیه، ایران
  امیدارم پیروز بشه
  3
  11
  ‌پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.