درگیری بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در نیمروز

رادیو فردا :شماری از رسانه‌های ایران و منطقه روز چهارشنبه ۱۰ آذر، از وقوع درگیری مسلحانه بین قوای طالبان با نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران در مرزهای شرقی کشور و «سقوط شماری از پاسگاه‌های مرزی ایران» خبر دادند.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گزارش‌ درگیری‌ها را تایید کرده ولی خبر سقوط چند پاسگاه مرزی ایران را تکذیب کرده است.

یک منبع محلی در ولایت نیمروز افغانستان نیز خبر درگیری نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در نوار مرزی این ولایت را تایید کرد.

او به رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد، گفت که درگیری مرزی بعدازظهر چهارشنبه، زمانی آغاز شد که نیروهای ایرانی، پس از استقرار توپخانه، اقدام به حمله به طالبان کردند. این منبع توضیح بیشتری نداد.

ساعتی پیش از آن، چند سایت خبری ایران ابتدا گزارش‌ درگیری‌های مسلحانه مرزی را به نقل از رسانه‌های منطقه بازتاب دادند اما تاکید کرده‌ بودند که هنوز از اظهارنظر مقامات ایران یا طالبان در این باره خبری در دست نیست.

گزارش‌ رسانه‌های منطقه با فیلم‌هایی همراه است که گفته می‌شود از درگیری میان قوای طالبان و نیروهای مرزی ایران در طول روز چهارشنبه گرفته شده و هنوز در جریان است.

شبکه «روسیه‌الیوم» نیز به نقل از سایت خبری افغانی «آماج نیوز» مدعی شد که در این درگیری‌ها از «سلاح‌های سنگین» استفاده شده و جریان هجوم نیروهای مسلح طالبان در مرز دیده می‌شود.

سایت افغانی «آماج‌نیوز» در صفحه توئیتر خود با استناد به منابع داخلی در افغانستان نوشته که ابتدا پاسگاه مرزی ایرانی به نام «ده‌رییس» در این حمله «سقوط کرد»، که ظاهرا منظور آن تصرف به‌دست نیروهای طالبان است.

این سایت در گزارش توئیتری خود نوشته است که «طالبان به گونه تهاجمی بالای (علیه) پاسگاه‌های مرزی ایران در مرز نیمروز حمله‌ور شده و به شمول پاسگاه مرزی "ده‌رییس" مربوط به مرزبانان ایرانی، چندین پاسگاه دیگر نیز به تصرف آن‌ها درآمده است».

به ادعای «آماج‌نیوز»، طالبان سپس به پیشروی ادامه داده و بر چند پاسگاه دیگر مرزی ایران مسلط شدند.

به گزارش «روسیه‌الیوم»، نیروهای طالبان از خودروهای زرهی آمریکایی که قوای ایالات متحده هنگام خروج شتاب‌زده از افغانستان آن‌ها را رها کردند، در این حملات استفاده می‌کند.

گزارش‌ها تاکید دارد که سلاح‌های سبک و سنگین همراه با آتش توپخانه در منطقه استفاده می‌شود.‎

«آماج‌نیوز» نوشته است که با توجه به «درگیری‌های سنگین در ولسوالی (شهرستان) کنگ در ولایت نیمروز، طالبان از ساکنان محلی خواسته است تا خانه‌های خود را ترک کنند».‎

خبرگزاری تسنیم، در توضیح این رویدادها، نوشته است که «بعدازظهر چهارشنبه، در منطقه شغالک در نزدیکی ولایت نیمروز، بر سر یک سوءتفاهم مرزی، درگیری میان نیروهای مرزبانی ایران و طالبان رخ داده است».

تسنیم تایید کرده که «پیرو این ماجرا، نیروهای طالبان به سوی نیروهای ایران شلیک می‌کنند که با تبادل آتش نیروهای ایرانی پاسخ گرفته است».

با این حال، خبرگزاری یاد شده افزوده که تمامی تصاویر منتشره مربوط به لحظات اولیه درگیری بوده و در حال حاضر نیروهای مرزی ایران «به طور کامل بر مرزهای کشور تسلط دارند».

تسنیم به نقل از «یک منبع مطلع»، گزارش‌های رسانه‌های منطقه در خصوص مسلط شدن طالبان بر شماری از مقرهای مرزی ایران را «از اساس کذب» و آن را «اخبار حاشیه‌ای» نامیده است.
+64
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  احتمالاً این بازی است که خود ایران را انداخته تا در مذاکرات وین از آاستفاده کند در غیر این صورت اون پاپتی ها مال این حرفا نیستند
  14
  90
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران

  برای نجات از قائلهء اصفهان همکاران طالبانی را به کمک گرفته اند. دفعهء قبل اعتراضات خوزستان را با فیلم علی اف و اردوغان پیچوندند، حالا نوبت طالبان شد که زیاد تابلو نشه.
  13
  91
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  خاک بر سرتان‌کند اگر پاسگاه‌داده‌باشید به طالبان . پس کجاست آن شاه عزیز که این خفت را ببیند که ایران به چه روزی افتاده است .
  2
  26
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  فاطی کپک افغان حالا شما طرف کی هستی الان تو خونه کویتی پور گذاشتی یا زیم زیم زیم ؟جان أغا راستشو بگو چتل
  7
  23
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  مگر همین یک هفته پیش نبود که حکومت اشغالگران ایران رسما چندین تن برنج، دارو و اقلام دیگر را با هواپیما به افغانستان فرستاده و دو دستی به طالبان تقدیم کرد؟
  7
  11
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.