گوگل با لوگوی پروفسور لطفی‌زاده از بنیانگذار «منطق فازی» قدردانی کرد

صدای آمریکا :شرکت گوگل، سه شنبه ۳۰ نوامبر، همزمان با سالگرد ابداع منطق فازی، با انتشار تصویر پروفسور لطفی‌زاده، بنیانگذار این نظریه در لوگوی روز یا دودل (Doodle) خود از وی قدردانی کرد.

در این دودل، تصویری از پروفسور لطفی‌زاده همراه با اعداد و نشانه‌های ریاضی دیده می‌شوند که نمادی از دستاوردهای ارزنده علمی او محسوب می‌شوند.

لطف‌علی رحیم اوغلو عسکرزاده، مشهور به پرفسور لطفی‌زاده، ریاضی‌دان، دانشمند کامپیوتر، مهندس برق، پژوهشگر هوش مصنوعی، و استاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا، در سپتامبر ۲۰۱۷ در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

او یکی از چهره‌های شاخص ریاضیات جهان بود که با نظریه منطق فازی و مباحث مرتبط با آن مانند مجموعه‌های فازی، کنترل فازی، و احتمالات فازی تحول بزرگی در این عرصه پدید آورد.

پروفسور لطفی‌زاده در سال ۱۹۲۱ از پدری ایرانی‌ و مادری روس در شهر باکو در جمهوری آذربایجان شوروی سابق متولد شد. پدر او روزنامه‌نگاری بود که برای مأموریت به جمهوری آذربایجان رفته بود، و مادرش پزشک بود.

خانواده آنها پس از سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی استالین در سال ۱۹۳۱ به ایران رفت و ساکن تهران شد. او تحصیلات خود را به زبان انگلیسی در مدرسه مبلغان مسیحی پروتستان ادامه داد و در سال ۱۹۴۲ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.

پروفسور لطفی‌زاده مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۹۴۶ در موسسه فناوری ماساچوست یا «ام‌ آی تی»، و دکترای خود را در سال ۱۹۴۹ از دانشگاه کلمبیا در نیویورک گرفت، و در این مکان به تدریس نظریه سیستم‌ها پرداخت.

پروفسور لطفی‌زاده در جریان گفت‌وگویی که در سال ۱۹۹۹ با «آذربایجان اینترنشنال» داشت، با اشاره به تأثیر مهمی که کالج (دبیرستان) البرز در موفقیت‌های او داشت، تحصیل به زبان انگلیسی را در این مرکز آموزشی که توسط مبلغان پروتستان آمریکایی اداره می‌شد تجربه ارزشمندی توصیف کرد.

پروفسور لطفی‌زاده در ادامه یادآور می‌شود که عمیقاً تحت تأثیر این افراد قرار گرفته است «چون شایسته، خوب، صادق، و بسیار مفید بودند.»

او این افراد را بهترین کسانی توصیف کرد که می‌توان در ایالات متحده آمریکا پیدا کرد، «زیرا مردمانی از غرب میانه با ریشه‌های قوی بودند.»

پروفسور لطفی‌زاده با اشاره به بخشایش، سخاوتمندی، و از خودگذشتگی این «سامری‌های خوب»، تأثیر آنها بر خود را یکی از دلایلی خواند که باعث شد برای زندگی به ایالات متحده آمریکا برود.

به گفته او، به همین دلیل تأثیرات اولیه بسیار تعیین کننده هستند، و کودکان در جوانی نیاز زیادی به قرار گرفتن «در معرض چیزهای خوب» دارند.

پروفسور لطفی‌زا‌ده که بخشی از زندگی خود را در شهرهای باکو و تهران گذرانده است، خود را فرد خوشبختی توصیف می‌کند که در چنین مکان‌هایی بزرگ شده است، چرا که به گفته او امروزه جوانان به دلیل فقدان الگوهای مناسب، در نوشیدن، رابطه جنسی، ‌و مصرف مواد مخدر افراط می‌کنند.

پرفسور لطفی‌زاده ده‌ها جایزه، عنوان، و مدرک افتخاری از دانشگاه‌های معتبر جهان دریافت کرد و در طول دهه‌ها فعالیت پربار علمی، دهها مقاله در نشریات پژوهشی و علمی منتشر کرد.
+22
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.