سناتور جمهوریخواه: بایدن تیمی برای «تسلیم آمریکا به آیت‌الله‌ها» به وین فرستاده

بی بی سی :سناتور تام کاتن گفته است :"توافق هسته‌ای بین دولت بایدن و ایران حتی بدتر از آن چیزی خواهد بود که قبل از آن وجود داشت و زمانی که جمهوری‌خواهان دوباره قدرت را در دست بگیرند، از بین خواهد رفت"

همزمان با شروع دور جدیدی از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام و تماس غیرمستقیم ایران و آمریکا برای رفع تحریم های اتمی و همزمان با آن اعمال محدودیت بر برنامه هسته ای ایران، دولت جو بایدن با انتقادات داخلی رو به رو شده است.

تام کاتن سناتور جمهوریخواه و از اصلی‌ترین منتقدان برجام از رئیس جمهوری دمکرات این کشور انتقاد کرده و گفته وی تیم خود را برای مذاکره "درباره تسلیم شدن آمریکا در برابر آیت الله ها به وین فرستاده است".

آقای کاتن در توییتر خود نوشته است: "این دولت حاضر نیست رژیم ایران را به خاطر تلاش های باج خواهی هسته ای، حمایت از تروریسم و حملات به نیروهای آمریکایی و متحدان ما پاسخگو بداند".

سناتور کاتن گفته است :"توافق هسته‌ای بین دولت بایدن و ایران حتی بدتر از آن چیزی خواهد بود که قبل از آن وجود داشت و زمانی که جمهوری‌خواهان دوباره قدرت را در دست بگیرند، از بین خواهد رفت".
آقای کاتن در زمان انعقاد توافق برجام که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به دست آمد، گفته بود که پس از ریاست جمهوری وی این توافق "با یک چرخش قلم به روی کاغذ" از بین خواهد رفت.

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان جانشین آقای اوباما، وی که بارها برجام را "بدترین توافق تاریخ" خوانده بود با امضای یک فرمان اجرایی از آن خارج شد و تمامی تحریم های رفع شده را دوباره اجرا گذاشت.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه وقت ایران که مجادلات توییتری با تام کاتن داشت گفته بود که دولت آمریکا نمی‌تواند از این توافق خارج شود.

به گفته مقام های دولتی تحریم ها باعث سقوط درآمدهای نفتی ایران از ۱۰۰ میلیارد دلار در سال به کمتر از ۸ میلیارد دلار شده است.
مقام های ایرانی از دو روز گذشته مشغول دیدارهای رسمی و غیررسمی در وین هستند. علی باقری مذاکره کننده ارشد اتمی ایران (نفر دوم از چپ) از منتقدان این توافق بوده استدر حال حاضر ایران با گروه ۱+۴ و به طور غیرمستقیم با آمریکا سرگرم مذاکره برای احیای توافق هسته ای برجام است. آمریکا گفته است که تمامی تحریم های مغایر با برجام را رفع خواهد کرد اما سایر تحریم های غیرمرتبط همچون تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تحریم های حقوق بشری را حفظ خواهد کرد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، که مذاکره مستقیم میان دو طرف را قبول نکرده گفته است که آمریکا برای بازگشت به برجام باید تضمین بدهد که دولت های بعدی هم از این توافق خارج نخواهند شد اما دولت ایالات متحده می گوید اختیاری در این زمینه ندارد که دولت های بعدی از خود را متعهد به انجام اقدامی کند که قانونا به آن ملزم نیستند.

همزمان با شرع مذاکرات اتمی در وین، نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در پیامی ویدئویی خطاب به کشورهای ۱+۴ و آمریکا گفته است که ایران به دنبال "باج خواهی اتمی" است و نباید تحریم های آمریکا را علیه این کشور رفع کرد.

بریتانیا، فرانسه، چین و رسیه به همراه آلمان اعضای گروه ۱+۴ هستند.

نخست وزیر اسرائیل به شلیک نیروهای مسلح ایران به شهروندان در اصفهان که هفته گذشته در اعتراض به بی آبی دست به تجمع زده بودند اشاره و از حکومت ایران بابت سیاست‌هایش انتقاد کرده است.

وزیر خارجه اسرائیل هم در یک تور اروپایی است و با سفر به بریتانیا و فرانسه در صدد قانع کردن رهبران این کشورها در لزوم مقابله با توسعه برنامه ایران است.

ایران از این سفر و میزبانی اروپایی ها از وزیر خارجه اسرائیل انتقاد کرده و آن را نشانه ای از نبود عزم احیای توافق برجام خوانده است.
+66
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ
  چه بلایی بر سر ایران آوردن این تازیها با با ۲و۳ میلیون کشته بدید کشورتون از دست اینها نجات بدید بی غیرت ها
  21
  32
  ‌سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  arian1 - ابادان، ایران
  هر زمان دمکرات ها بر سر کار هستند سیاست حمایت مستمر از اسلامیون و نکاه داشتن آخوندها در قدرت بدون چون و چرا اجرا می شود. یادمان نبود که زمانی که امریکا خمینی را برای ایران فرستاد رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی جیمی کارتر هم دموکرات بود.
  19
  29
  ‌سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. به همین سادگی؟ نه بدون شما اصلا نمیشه....امیدواریم شما هم جزو آن 2 یا 3ملیون باشید. البته اول از شما شروع می‌کنند..
  2
  34
  ‌سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  سناتور دروغ گوی جمهوری خواه . این جمهوری خواهان امریکا شبیه مسلمانان دروغ گو هستند . ان ریس دزد بی مرامشان ترامپ که نوبر دروغ وریا کاری بود .
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::arian1 - ابادان، ایران::]. ساده لوح کلاس اولی . هنوز اصول آولیه و الف بای سیاست را نمیدونه
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.