رسانه‌ها: اسرائیل به واشنگتن اطلاع داده که ایران برای «غنی‌سازی ۹۰درصدی» آماده می‌شود

 سایت هسته ای فردو - آرشیوصدای آمریکا :شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید که اسرائیل در «هفته‌های اخیر» اطلاعاتی را در اختیار مقامات آمریکایی قرار داده که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۹۰ درصد است.

سی‌ان‌ان می‌گوید دو مقام اسرائیلی این خبر را تایید کرده‌اند.

این سطح از غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند ایران را از هر زمان دیگری به مرز ساخت بمب هسته‌ای نزدیک کند. غنی‌سازی در این سطح برای ساخت بمب هسته‌ای لازم است.

این گزارش سی‌‌ان‌ان روز دوشنبه و در همان روزی که مذاکرات احیای برجام پس از چند ماه وقفه بار دیگر در وین از سر گرفت، منتشر شده است.

در همین حال، یک خبرنگار روز دوشنبه از جالینا پورتر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پرسید که آیا او گزارش مربوط به اطلاعات اسرائیل با موضوع غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم را تایید می‌کند؟ خانم پورتر نیز بدون تایید یا رد مستقیم این گزارش پاسخ داد: «فقط می‌گویم که روشن کرده‌ایم اقدام ایران در ادامه تحریکات هسته‌ای غیرسازنده است. [آن اقدامات] همچنین با هدف اعلام شده ایران برای بازگشت دوجانبه به تعهدات هسته‌ای برجام در تضاد است. این موارد، در حالی که به گفتگوها بر می‌گردیم، برای ایران در هیچ مذاکراتی اهرمی فراهم نمی‌کند.»

پورتر در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره همین موضوع گفت «درباره برخی اطلاعات ... این‌جا اظهار نظر نمی‌کنیم» اما غنی‌سازی در سطح ۹۰ درصد «به روشنی اقدامی تحریک‌آمیز» است.

مقامات اسرائیلی در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بارها در داخل و در سفر به خارج مخالفت خود را با احیای برجام اعلام کرده‌اند و می‌گویند برجام برای جلوگیری از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران ناکافی است. اما موافقان برجام می‌گویند که خروج از این توافق بود که منجر به پیشروی اخیر برنامه هسته‌ای ایران شده است.

پیش از سی‌ان‌ان نیز اکسیوس خبر سهیم شدن اطلاعات اسرائیل با آمریکا را منتشر کرده بود.

ایالات متحده به تهران در مورد غنی سازی بیشتر اورانیوم هشدار داده است. اسرائیل نیز به شدت علیه لغو تحریم‌ها برای ایران لابی می‌کند. از سوی دیگر ایران می‌گوید تنها در صورتی که آمریکا تحریم ها را لغو کند برای بازگشت به تعهدات هسته‌ای در برجام آماده است.
+55
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  جناب - استکهلم، سوئد
  اولاً، بدون شک اخبار خودساخته ای که از طرف وبسایت خصوصی آکسیوس که یک بنگاه شایعه پردازی مرتبط با سازمانها و نهادهای اطلاعاتی امنیتی اسرائیل میباشد، و منبع اصلی خبرِ CNN بوده، زیاد قابل اتکا نمیباشد. دوماً، اکثر اعضای شرکت کننده رژیم، از متخصین اقتصادی هستند تا سیاسی و حقوقی، امریکه نیاز رژیم به پول را برجسته میکند تا پرستیژ یا امتیازگیری سیاسی! سوماً، به گفته مقامات غربی، رژیم اسلامی در بند بازیهای سیاسی کاملاً ماهر شده است، و طبیعی است که غنی سازی ۶۰ درصدی، و تولید فلز اورانیوم ۶۰٪ تا اندازه زیادی ورقهای دستِ ج.ا را در آستانه مذاکرات وین تقویت کرده بود، و رژیم نیاز حیاتی برای تقویت ۹۰٪ را در شرایط کنونی ندارد، مگر برای فشار مضاعف به بایدن برای پذیرش شروط رژیم اسلامی! ادله بسیار بیشتری در این مورد هست، که ما نباید به ساز آکسیوس برقصیم، و یا دنبال تیله های اسرائیل حرکت کنیم.
  4
  16
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  رژیم اشغالگر تهران خاورمیانه را نا امن میکند تا آمریکا به راحتی بتواند سلاح بفروشد و اسراییل هم به کمک همین نا امنی مالیات دهندگان آمریکایی را سالی چند میلیارد دلار به بهانه کمک هزینه تیغ بزند. از این طرف هم رژیم تروریستی اشغالگر تهران به کمک تحریم ها واردات و صادرات نفت را بطور قاچاق و از طریق دلال بازی و زد و بند میفروشد تا انحصار واردات و صادرات در دست یک تعداد محدودی و کاملا غیر شفاف باشد و بعد هم پول های چپاول شده مردم ایران برای انگل زاده های حکومت در آمریکا و کانادا ارسال میشود تا در حسابهای امن انباشته شود. این وسط میماند مردم عادی ایران که سرشان را به دشمنی دروغین با آمریکا و اسراییل گرم میشود، مردمی که چهل سال هست به گروگان گرفته شده اند، هم از داخل کشور هم از خارج‌کشور و بهای این بیزنس کثیف را با جان و‌مالشان پرداخت میکنند.
  2
  4
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::kevinpalang - مالمو، سوئد::]. به همه پریدید. بجز خلق فلسطین . سوسیالیسم چی‌ ؟ او هم در این شاکار نقد سیاسی جای دارد؟ یعنی‌ چین و روسیه به ما بوسه می‌‌دهند ؟
  5
  0
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  kevinpalang - مالمو، سوئد
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. چین و روسیه هم که با گرفتن قرارداد پنجاه ساله و سهم خزر و غیره بی نصیب نماندن. همین الان شما با پاسپورت آلمان نمیتونید بدون ویزا تشریف ببرید آمریکا مثل بقیه آلمانیها ولی پسر معصومه ابتزال که روی دیوار سفارت میپرید و دختر لاریجانی و امثال اونها براحتی از ایران رفت و آمد میکنند، نکنه خلق فلسطین ویزای آمریکا براشون صادر میکنه؟؟ در مورد شاهکار سیاسی هم که فرمودید شکسته نفسی میفرمایید، شما نسل پنجاه و هفت صاحب بزرگترین شاهکار سیاسی و عمیق ترین بینش هستید که شورش کردید و خلبان جنگنده تام کت را از ایران فراری دادید تا خمینی خلبان آفتابه پلاستیکی را برای انجام تفخیذ به ایران بیاورید. چه شاهکاری بالاتر از این!
  0
  0
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.