نیمی از کشاورزان ۳ استان ایران به مسافرکشی و کارگری روی آورده‌اند

ایران وایر :عضو شورای شهر اصفهان از بیکار شدن ۵۰ درصد کشاورزان در سه استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری به دلیل بی آبی خبر داده و گفته آن‌ها به رانندگی مجازی و کارگری روی آورده‌اند.

محمد‌رضا فلاح که نماینده اصفهان در شورای عالی استان‌ها نیز هست به خبرگزاری ایلنا گفت: حق آبه کشاورزان اصفهان  در طومار شیخ بهایی ثبت شده که اینها دنبال همان حق آبه شان هستند.

وی تاکید کرد: این که اعلام می کنند ۷۰ درصد آب کشاورزی استان اصفهان به شکل سنتی انجام می شود کذب و حرف اشتباهی است و کشاورزان اصفهان  به سمت و سوی  آب های قطره ای برای کشت و کارشان رفته اند. چرا که از مشکل بی آبی در استان آگاهند.

فلاح اضافه کرد: بیش از ۵۰ درصد از کشاورزان استان های چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد به دلیل بی آبی، مشکلات اقتصادی و عدم رونق کشاورزی شغل شان را تغییر داده و گاهی بعضی‌های شان به مسافرکشی اینترنتی و کارگری روی آورده اند.

وی ادامه داد: مابقی کشاورزان نیز به سختی دارند کار می کنند و مشکل بی آبی دارند. دولت باید به اینها تسهیلاتی بدهد که نوع کشاورزی شان را تغییر دهند و به سمت و سوی کشت‌های گلخانه‌ای بروند که کمترین میزان مصرفی آب را در پی دارد و بیشترین بازدهی را هم داشته باشند.

بیکاری کشاورزان موضوع تازه‌ای نیست. یک سال قبل در آذر ۱۳۹۹ دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان از اجبار کشاورزان به فروش زمین‌هایشان پرده برداشت و نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی خواستار جلوگیری از تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی شد.

پیش از آن نیز نماینده وقت استان اصفهان در شورای عالی استان ها از فقر شدید کشاورزان در برخی از مناطق شرق اصفهان خبر داده و گفته بود:«کشاورزان آن‌چنان دچار فقر و محرومیت شده‌اند که تحت پوشش نهادهای حمایتی حداقلی همانند کمیته امداد قرار گرفته‌اند.»

با وجود اعتراف مقامات به معضل بی‌آبی و بیکاری کشاورزان، اعتراضات روز جمعه کشاورزان و شهروندان اصفهانی به بی آبی در این استان با دخالت نیروهای امنیتی حکومت ایران به خشونت کشیده شد.

بر اساس گزارش‌های تازه، دست‌کم «۲۱۴ نفر از معترضان» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و «۳۰ نفر از معترضان» که از ناحیه چشم مصدوم شده‌اند، در بیمارستان بستری هستند.

به نوشته هرانا در میان ۲۱۴ نفری که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند، ۱۳ نفر کودک هستند. مقام‌های امنیتی ایران در روزهای گذشته در آمارهای متفاوتی تعداد افراد بازداشت‌شده را ۱۲۰ نفر و در یک موضع‌گیری دیگر ۶۷ نفر اعلام کرده بودند.
+50
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  میگه زاینده رود من کو ؟ اسلام خورد. بقول نصرالله ،تمام .
  0
  6
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  خیل بیکاران و گرسنگان بالاخره فاتح این اسلام و اخوندهای جنایتکارش را خواهد خواند.
  0
  7
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.