مریم نوری؛ دختری که با آرزوهایش غرق شد

به گزارش فرارو، گوی‌های برفی، خرس‌های عروسکی و برس‌های آرایش، این‌ها بخشی از وسایلی هستند که مریم نوری دختر ۲۴ ساله کرد عراقی در خانه جا گذاشت و به همراه ۲۶ نفر دیگر در سفری که برای رسیدن به آرزوهایش داشت در آب‌های بریتانیا غرق شد.
 
مراسم ترحیم مرگ مریم از سوی خانواده او روز یکشنبه در منطقه سوران واقع در اقلیم کردستان عراق برگزار شد. خانواده او می‌گویند هنوز پیکر مریم به عراق بازگردانده نشده و در انتظار رفع موانع قانونی است.
 
مریم به همراه ده‌ها نفر دیگر سوار بر یک قایق بادی شده بود و امیدوار بود تا در آنطرف آب‌ها به نامزدش برسد. او موفق شده بود ویزای شینگن اروپا را دریافت کند و در اول نوامبر نیز به ایتالیا و سپس آلمان و فرانسه سفر کرده بود.
 
مریم نوری بار‌ها برای گرفتن ویزای انگلستان تلاش کرده بود، اما موفق نشد و اینبار بدون اطلاع دادن به نامزدش راه عبور از کانال مانش را در پیش گرفت. این قایق در چند کیلومتری سواحل فرانسه غرق شد و دستکم ۲۷ نفر که عازم بریتانیا بودند جان خود را از دست دادند.
 وزیر کشور فرانسه این اتفاق را بزرگترین ترازدی مهاجرت در این گذرگاه تا امروز خوانده است. ملیت و هویت جان باختگان مشخص نشده، اما گمان می‌رود که بسیاری از آن‌ها عراقی باشند.
 
مریم نوری روز اول اکتبر با بهترین دوستش حسن تماس گرفته بود تا به او بگوید که به اروپا سفر می‌کند. این دو بعدا یکدیگر را ملاقات کردند که آخرین دیدار آن‌ها بود. حسن از او پرسیده بود که آیا قصد دارد به کمک قاچاقچیان این سفر را انجام دهد و به وی هشدار داده بود که این کار خطرناک است.
 
حسن به خاطر می‌آورد که به مریم گفت: نمی‌بینی چه اتفاقی برای افرادی که با قایق قاچاقچیان راهی سفر می‌شوند می‌افتد، مردم در دریا سقوط می‌کند و می‌میرند.
 
پدر مریم نیز که هنوز در شوک این حادثه است می‌گوید او زندگی بهتری می‌خواست، اما به دریا ختم شد. او می‌گوید کمی قبل از اینکه مریم فرانسه را ترک کند ساعت‌ها با من تلفنی صحبت کرد، او بسیار خوشحال و آرام بود.
 
خانه مریم ۳۷۰۰ کیلومتر (۲۳۰۰ مایل) دورتر از محل مرگش فاصله دارد و پدرش می‌گوید ما هیچ اطلاعی درباره قاچاقچیان نداریم.
 
مریم تنها یکی از هزاران جوان امیدوار منطقه کردستان عراق بود که در ماه‌های اخیر خانه را ترک کردند.
+65
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  یادش گرامی باد
  7
  70
  دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  rey kasravi - لندن ، انگلستان

  بدبخت مردم عراق که سال ها از دیکتاتوری صدام می نالیدند، اون از قدرت پایین کشیده شده و شیعیان همدست اخوند ایرانی تمام سنی ها را تار و مار کردند و دو تا خانواده دزد بارزانی و طالبانی هم مناطق خودمختار کردستان را بین خود تقسیم کردند و این است شرایط جوانان کرد عراقی که باید با هزاران آرزو در دریا غرق شوند . من این کردهای کشته شده را می افتم یاد بعضی از این گروه های جدایی خواه یا فدرالیز ایران خودمون می افتند که فکر می کنند خود مختاری و فدرالیز چاره زندگی مردم خاورمیانه هست ،نمونه اش این کردان عراق صدام نیست ،خودمختار و مستقل هستند اما جوانانشان دوست ندارند اونجا زندگی کنند و جز رده های بالای پناهندگان در اروپا به حساب می آیند.
  19
  56
  دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  عمو سعید - لیورپول، انگلستان

  خدا بیامرز ویزای شنگن را داشته ولی سوار قایق شوه که از کانال مانش بگذرد و به انگلیس برسد خوب نمی توانست در آلمان و یا فرانسه منتظر نامزدش بماند چون می خواسته نامزدش را سوپرایز کند.
  8
  54
  دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  مرگ این دختر زیبا واقعا دردناکه ، از طرفی بیانگر این واقعیته که اکثر پناهندگان نه بخاطر مشکلات سیاسی ، بلکه به خاطر دلایل شخصی راهی اروپا هستند ، و تو این وسط حق پناهجویان واقعی و فعالان سیاسی پایمال میشه ، .
  7
  42
  دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  ali5500 - فرانکفورت، آلمان

  من اگر جای همسر این خانم بودم هیچوقت اجازه همچین کاری را نمیدادم . نباید همچین راههایی را برای رسیدن به هم انتخاب کرد
  0
  27
  دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  روحش شاد و لعنت به انگلیس و فرانسه
  8
  21
  دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  Esperanto - لندن، انگلستان
  واقعا خیلی مرگ غمناکی داشته. اما در میان افرادی که مهاجرت میکنند هستند افرادی که مشکل سیاسی ندارند و حتی مشکل مالی خیلی سختی هم ندارند اما دنبال نه آرزوها بلکه دنبال رویاهاشون راه می افتند. این ها غرب رو فقط از تو فیلم ها می‌شناسند.این خانم حتی ویزای شینگن داشته راههای راحت تری برای رسیدن بهم داشتند حتی دقیقا میدونسته چه خطری سرراهش هست. آیا عشق واقعا آدم رو کور میکنه.نمیدانم واقعا نمی‌دانم قضاوت کردن سخته بخصوص قضاوت کسانیکه نمی شناسی
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.