نخست‌وزیر طالبان: وعده رزق ندادیم، مردم برای مقابله با قحطی دعا بخوانند

 محمدحسن آخوند، نخست‌وزیر طالبانرادیو فردا :نخست‌وزیر طالبان در اولین سخنرانی خود که بصورت صوتی و به زبان پشتو منتشر شده است، در خصوص مشکلات اقتصادی این کشور گفت طالبان «رزق مردم» را وعده نداده و خداوند است که وعده‌ رزق می‌دهد.

محمد حسن آخوند روز شنبه ۶ آذرماه طی پیام صوتی نیم ساعته از حاکمیت طالبان بر کشور حمایت کرد و گفت مردم نباید در رابطه با بدتر شدن بحران اقتصادی کشور انگشت اتهام به سوی طالبان نشانه روند و برای مقابله با قحطی «دعا بخوانند»، چرا که به گفته او این یک «آزمایش الهی» است.

او همچنین مدعی شده است که بحران اقتصادی کشور میراث دولت «فاسد» گذشته است و طالبان در تلاش برای مبارزه با فساد مالی دولت گذشته و تامین امنیت کشور است.

آقای آخوند گفت مشکلات اقتصادی و بیکاری از دولت قبلیِ تحت حمایت آمریکا آغاز شده و مردم افغانستان نباید به ادعاها علیه طالبان توجه کنند.

مقامات سازمان ملل در ماه‌های اخیر بارها هشدار داده‌اند که میلیون‌ها افغانی در حال غرق شدن در باتلاق فقر هستند و سیستم بانکی کشور نیز احتمالا در چند ماه آینده دچار فروپاشی می‌شود.

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل مردم افغانستان در ماه‌های اخیر با بدترین وضعیت قحطی طی دهه‌های گذشته مواجه شده و بسیاری از اهالی کشور قادر به تامین خوراک نیز نیستند.

وی همچنین فشارهای بین‌المللی برای تشکیل دولتی فراگیر را رد کرد و مدعی شد در دولت کنونی «همه اقوام و اقشار» حضور دارند.

اظهارات نخست وزیر طالبان در حالی مطرح شده است که حکومت این گروه تاکنون توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

طالبان سه ماه پیش در پی خروج نیروهای آمریکایی، کشور را تحت تسخیر قرار داد و برخلاف اظهارات اولیه، نه تنها تن به اجازه آزادی بیان و رسانه‌ها، همچنین تامین حقوق زنان و اقلیت‌ها نداد، بلکه گزارش‌های زیادی از شدت عمل نیروهای طالبان علیه رسانه‌ها و فعالین حقوق بشر، خصوصا زنان منتشر شده است.

آقای آخوند در بخش دیگری از سخنرانی امروز خود گفت «اسلام تحصیل برای زنان و مردان را واجب کرده» و اظهار امیدواری کرد که زنان به تحصیل دسترسی داشته باشند.

طالبان در بیشتر ایالات کشور تاکنون اجازه ادامه تحصیل بالاتر از کلاس ششم برای دختران را نمی‌دهد و میلیون‌ها دختر از تحصیل محروم شده‌اند.
+29
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  Tokyo_japan - توکیو، ژاپن

  بهتره که برای نابودی شما دعا کنند .که هم قحطی از بین برود و هم مردم زندگی بهتری داشته باشند و هم باران ببارد و.......
  5
  37
  دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  هر جایی که اسلام هست، عده ای آخوند مفتخور و فاسد هم با چرندیات و دروغ مردم را سرگرم این دین کذایی می کنند و معمولا هم هیچ راه حلی برای مشکلات مردم ندارند
  9
  20
  دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  با خرافات وآویزان شدن به خدا هیچ کشوری را نمیتوان اداره کرد انسانهای خدا باور در اسلام عقل را تعطیل کوشش را تعطیل ودست به دامن خدا مبرند نمونه کشور ایران که همه ندانم کاریها واحمقیتشان را در اداره کشور تقسیر مردم ماندازند در در آخر به مرپم میگن برای بدحجابیست که سیل مآید برید دعا کنید که انشاالله خداوند از تقطیرهایتان بگذرد اون دسته از کشورهای اسلامی حاشیه خلیج فارس شانس آوردند زیر پایشان نفت است و با خارجیها نشست وبرخاست داشتن واگر نه وضعیتشان بهتر از ایران وافعانستان نبود.
  0
  0
  ‌سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.