رسانه‌های کنیا از «افشای طرح ایران برای حمله به اهداف اسرائیلی» در آن کشور خبر دادند

رادیو فردا :رسانه‌های محلی کنیا از قول سرویس‌های امنیتی این کشور از «افشای طرح ترویستی یکی از عوامل ایران» برای حمله به اهداف اسرائیلی و محلی در کنیا خبر دادند.

روزنامه «استار» روز یکشنبه هفتم آذر در این زمینه نوشت که مقام‌های امنیتی کنیا به‌تازگی گزارشی در این مورد منتشر کرده و در آن از فردی به نام «محمد سعید گلابی» به عنوان مظنون این «طرح تروریستی» نام برده‌اند.

این گزارش می‌گوید محمد سعید گلابی، شهروند ایران و از ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، با هدف برنامه‌ریزی برای انجام حمله در کنیا، اطلاعاتی را علیه مؤسسات خصوصی و دولتی این کشور و اهداف اسرائیلی در کنیا جمع‌آوری کرده است.

گزارش سرویس‌های امنیتی کنیا می‌گوید که این شهروند ایرانی «با تیمی از کنیایی‌ها که گفته می‌شود با سازمان‌های تروریستی مرتبط هستند، همکاری کرده است». در این گزارش نام یا وابستگی این افراد ذکر نشده است.

روزنامه «استار» بر اساس این گزارش می‌نویسد که محمد سعید گلابی مکرراً از کنیا و کشورهای همسایه بازدید کرده است. این روزنامه مشخص نکرده که آیا او در حال حاضر در این کشور است و بازداشت شده است یا خیر.

چند منبع پلیس کنیا به «استار» گفته‌اند که «ما مدت‌ها او و افرادی را که با آن‌ها تماس داشته است زیر نظر گرفته‌ایم» و یک مقام ارشد بخس مبارزه با تروریسم پلیس کنیا نیز در مورد محمد سعید گلابی به این روزنامه گفته است: «دلایل کافی داریم که او با گروه‌های تروریستی کار کرده است».

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هنوز در این زمینه واکنشی نشان نداده‌اند.

به نوشته روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل، اخیراً اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهوری کنیا، از نهادهای امنیتی کشورش خواسته است تا نظارت و سایر عملیات‌های امنیتی را افزایش دهند «تا کشور از تهدیدهای خارجی و داخلی ایمن بماند».

این نخستین بار نیست که مقامات کنیا حملات احتمالی در کشورشان را با ایران مرتبط می‌دانند.

در سال ۲۰۱۲، دو شهروند ایرانی به نام‌های منصور موسوی و احمد ابوالفتحی توسط پلیس ضدتروریسم کنیا بازداشت شدند و به جرم تلاش برای ارتکاب جرایم تروریستی ابتدا به حبس ابد محکوم شدند اما این حکم بعدا به ۱۵ سال زندان کاهش یافت.

بنابر گفته‌های دادستان کنیا در جلسات دادگاه، این دو نفر که با روادید گردشگری به کنیا رفته بودند، هنگام سفر به مومباسا، دومین شهر بزرگ این کشور، دست‌کم دو بار به یک زمین گلف رفته بودند و بلافاصله در آن زمین ۱۵ کیلوگرم ماده انفجاری پنهان‌شده کشف شد.

موساد، سازمان جاسوسی خارجی اسرائیل، نیز ۱۶ آبان امسال خبر داد که «حملات طراحی شده از سوی نیروی قدس سپاه پاسداران» را علیه گردشگران و بازرگانان اسرائیلی در سه کشور آفریقایی تانزانیا، سنگال و غنا شناسایی و خنثی کرده است.
+9
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.