نماینده مجلس: فخری‌زاده برای سلاح هسته‌ای سیستم ایجاد کرده بود

 تصویری از مراسم خاکسپاری محسن فخری‌زادهرادیو فردا :فریدون عباسی، نماینده کازرون در مجلس، گفته است محسن فخری‌زاده در تهیه «نقشه راه اولیه برای توسعه صنعت هسته‌ای ایران» و تولید سوخت ۲۰ درصد نقش داشت و علیرغم فتوای رهبر جمهوری اسلامی در زمینه تولید سلاح هسته‌ای، در این حوزه «سیستم ایجاد کرده بود».

او در گفت‌وگویی که در روزنامه ایران منتشر شده، از فخری‌زاده به عنوان «جعبه سیاه» نام برده و گفته در زمینه سلاح هسته‌ای، مسأله‌ فخری‌زاده «فقط دفاع از کشور خودمان نبود. زیرا کشور ما پشتیبان جبهه مقاومت است». مقام‌های حکومت ایران کشورهایی چون سوریه، ونزوئلا و شبه نظامیان تحت حمایت خویش در یمن، لبنان، عراق و فلسطین را جبهه مقاومت می‌نامند.

محسن فخری‌زاده که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت اسرائیل، دو سال و نیم پیش از ترور او، نامش را به عنوان «پدر بمب هسته‌ای ایران» ذکر کرده و گفته بود که «این نام را به خاطر بسپارید»، روز هفتم آذر سال ۱۳۹۹ هنگام رانندگی با خودرویش در جاده آبسرد در حومه تهران کشته شد.

فریدون عباسی در گفت‌وگوی خود تاکید کرده است که در سال‌های اخیر که دولت روحانی مستقر بود، فعالیت‌های محسن فخری‌زاده محدود شده بود و «بحث تشکیلات زیستی را پیگیری می‌کرد».

او همچنین گفته است که سرویس‌های امنیتی خارجی از دهه ۷۰ محسن فخری‌زاده را شناسایی کرده‌ بودند و سال ۸۷ نیز قرار بوده در عملیاتی فخری‌زاده ترور شود ولی «نیروهای امنیتی آن تیم را کشف و عملیات ترور را خنثی کردند».

حامد فخری‌زاده، فرزند محسن فخری‌زاده، نیز در گفت‌وگویی که خلاصه آن در روزنامه کیهان منتشر شده، گفته است که اولین ترور پدرش سال ۷۸ رخ داده ولی جزییاتی درباره آن ارائه نداده است.

او همچنین گفته است که ترور فقط « ترور فقط حذف فیزیکی نبوده بلکه چندین مرحله ترور از انواع مختلف وجود داشته» و باید «جریانات سیاسی» پیرامون پدرش و صنعت هسته‌ای ایران بررسی شوند.

محسن فخری‌زاده، ارشدترین مقام ایرانی است که تاکنون در عملیات منتسب به سازمان موساد کشته شده است.

یوسی کوهن، رئیس وقت موساد، اواخر بهار امسال تنها چند روز پس از پایان کارش در این مقام، در گفت‌وگو با شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل، به طور تلویحی تایید کرد که موساد در این سوءقصد دست داشته است.

روزنامه نیویورک تایمز شهریور امسال در گزارشی به بررسی نحوه ترور فخری‌زاده پرداخت و نحوه استفاده از تیربار هوشمند از راه دور را در «مرکز عملیات» که «هزاران کیلومتر» از محل ترور دور بود، شرح داد و نوشت قطعات مختلف آن تیربار اتوماتیک، با هوش مصنوعی فعال و در خاک ایران مونتاژ و آماده فعالیت شد.

مقامات جمهوری اسلامی همان زمان ترور آقای فخری‌زاده را به اسرائیل نسبت دادند. در عین حال گزارش‌های ضد و نقیض بسیاری نیز این مدت درباره چگونگی ترور او و شناسایی یا دستگیری احتمالی موامل مرتبط با آن طی این مدت منتشر شده است.

در مهم‌ترین اظهارنظر محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت روحانی، با متهم کردن نهادهای امنیتی محافظ آقای فخری‌زاده به عدم توجه به اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت اطلاعات، گفت یک عضو «اخراجی» نیروهای مسلح که در تدارک ترور محسن فخری‌زاده نقشی کلیدی ایفا کرده بود، پیش از اجرای عملیات از کشور «متواری» شده است.
+10
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  بدبختی اینجاست که سلاح هسته ای هم تولید کنند، فقط برای کشتن مردم ایران استفاده میکنند
  3
  4
  شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۴
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  برنامه اتمی ایران دست یکنفر نیست که مثل سوریه یا عراق با یه ترور و حمله نظامی از هم بپاچه. کارهای اسرائیل این چندساله از نظر مقایسه شبیه جنگ داخلی با مجاهدین در دهه شصت و هفتاد هستش و به طور کلی به نفع سپاه و بخش تندرو برای قبضه کردن بیشتر قدرت هستش همانکاری که عوامل سپاه و تندروهای وحشی توانستند به بهانه جنگ داخلی با مجاهدین و با صحنه سازی ها و حتی ترورها و حملاتی از جانب مجاهدین خلق و ترساندن عناصر رده بالا تقریبا تمام جناحهای سیاسی کشور رو از بین ببرند و یا مجبور به فرار کنند و کاملا خودشون رو حاکم کنند و از بقل همون وضعیت بود که خامنه ای رهبر و رفسنجانی همه کاره شد و بقیه عوامل هم هرکدوم در بخشی مشغول غارت شدند. الانم اطلاعات سپاه منتفع اصلی حملات اسرائیل هستش چون به همین بهانه تمام مقامات کشوری رو دست گرفتند و همه گروههای سیاسی را تماما کنار گذاشتند و کاملا یکدست شدند و جامعه هم به بهانه جاسوسان و حملات اسرائیل کاملا نظامی امنیتی شده و مسیر کاملا مثل زمان رهبر شدن خامنه ای آماده غلبه بر هر مخالفتی هست حتی اگر بمب اتم هم ساخته بشه بازم شرایط ایده آل سپاه هستش
  2
  2
  شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۴
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  اسرائیل یکی از عوامل اصلی سرنگونی شاه بود ولی نفهمیده اینا گرگ باران دیده هستند و اهمیتی نداره کشور ایران خراب بشه یا منهدم بشه به اندازه اینا پول و ثروت هست که بخورند و آمریکا و غرب و اسرائیل فکر میکنند مردم عاصی بشوند شاید شورش کنند ولی نفهمیدن که شاه سرنگون شد چون مردم دستشون به دهنشون میرسید و عمده مردم تصوری از حکومت اسلامی به این سبک نداشتند و فکر میکردند که فقط به آدم عادل میاد سرکار و انتخابات و سایر چیزها با عدالت انجام و ثروت بین همه تقسیم و بیشتریا بخاطر زمین و زندگی راحت و گرفتن شغلها و غارت اموال طاغوتی ها شدند عنقلابی در حالیکه خیلی از آنها محتاج نان شب نبودند‌ ولی امروز عمده مردم درگیر نان شب هستند و طبق فرمول حکومت اسلامی فقرا و مردم فقیر شده بهتر برده خواسته های دینی میشوند تا مردمی که دستشون به دهنشون میرسه برای همین طرفدارای رژیم شدند خلافکارهای داخل زندان یا خانواده های فقیری که نیاز به حمایت دارند با نون خشک عوامل حکومت شدند راهپیمایی برو و برای همین هستش سپاه تقریبا اجازه نمیده هیچ مرکز خیریه ای خارج از دامنه فاسد حکومت وارد گود بشه.
  3
  2
  شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۲
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سیستم پیشرفته‌ای که آن مرحوم ایجاد کرده بود به این صورت کار میکرد که پول بسیار زیادی را به فروشندگان بازار سیاه اتمی میپرداخت تا سلاح تحویل بگیرد. افسوس که سیستم دفاعی زیاد جالبی برای خودش تعبیه نکرده بود که بسیار به راحتی زپرتش را قمصور کردند!
  4
  2
  یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۰
  ۷۵
  hassan1326 - تهران، ایران
  ج.ا میگوید نمیخواهد بمب اتمی بسازد ،این احمق نفهمیده لو داد ، یکی نیست که باینن احمق بگوید سلاح هسته ای همان بمب اتمی است(مگه میشود که فخری زاده بدون اطلاع خامنه ای بدنبال بمب اتمی بوده باشد.
  3
  1
  یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۵
  ۴۲
  Roger Waters - میامی، ایالات متحده امریکا
  [::paksan - ایران، ایران::]. نه اسرائیل هچ نقشی در سقوط شاه نداشت.اولین بار هست چنین ادعایی میشنوم.سقوط شاه ۵۰ درصدش توسط انگلستان و تا حد خیلی کمتر با رضایت آمریکا انجام شد.به دلایل مختلف مهم ترین مانور شاه با بهای نفت،تلاش و نفوذ شوروی کمونیستی (دشمن و رقیب اصلی غرب) برای تصرف سیاسی ایران با استفاده از گروههای کارگری چپ که اپوزیسیون اصلی شده بودند،و بستر مردم مذهبی آن زمان.
  1
  0
  یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.