لوکاشنکو در مرز لهستان به مهاجران: شما را به خانه بازنمی‌گردانیم، به راهتان ادامه دهید

سخنرانی لوکاشنکو در جمع پناهجویان یورونیوز :الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روزجمعه در مرز با لهستان مهاجران را تشویق کرد به سمت مرز بروند و خود را به لهستان برسانند.

آقای لوکاشنکو که در جمع مهاجران حاضر شده بود در اظهاراتی بار دیگر تاکید کرد که کشورش نقشی در بحران مهاجرت پیش آمده نداشته است و این اتحادیه اروپا بوده که عمداً باعث پدید آمدن این بحران انسانی شده است.

هزاران مهاجر در مرز شرقی اتحادیه اروپا هفته‌هاست که گرفتار مانده‌اند و اجازه ورود به خاک اتحادیه را پیدا نمی‌کنند. بروکسل می‌گوید بلاروس به صورت عامدانه و به تلافی تحریم‌های اتحادیه اروپا، این بحران را طراحی کرده تا کشورهای عضور اتحادیه را تحت فشار قرار دهد.

لوکاشنکو در نخستین حضور عمومی خود بعد از آغاز بحران در یک انبار در نزدیکی مرز بلاروس و لهستان با پناهجویان دیدار کرد و خطاب به آنها گفت: «شما آزادید که به سمت غرب بروید یا به خانه بازگردید. اگر می‌خواهید به سمت غرب بروید، ما مانع شما نمی‌شویم، شما را خفه نمی‌کنیم، شما را کتک نمی‌زنیم. این به خود شما بستگی دارد که چه بکنید، بروید و به راه خود ادامه دهید.»

او همچنین در ادامه افزود: «ما تحت هیچ شرایطی دستان شما را نمی‌بندیم که به زور شما را راهی هواپیما کنیم و به خانه بفرستیم. این تصمیمی است که خود شما باید بگیرید. ما همراه شما برای رویاهایتان تلاش می‌کنیم.»

جمعه گذشته دو هواپیما از مینسک پایتخت بلاروس، صدها نفر از عراقی‌هایی که از آوارگی در مرز لهستان خسته شده بودند، به کشور خود بازگشتند. همچنین بلاروس بسیاری از کمپ‌های پناهجویان در مرز را جمع‌آوری کرد. بعد از آن بود که بسیاری امیدوار شدند که این بحران به پایان برسد، اما لهستان از همان ابتدا هشدار داده بود که بلاروس تغییر تاکتیک داده و نباید به پایان این بحران امیدوار شد.

لهستان و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌گویند این بحران بخشی از یک جنگ ترکیبی است که میسنک در تلافی برای تحریم‌های اتحادیه اروپا طراحی کرده است. لوکاشنکو در انتخابات مناقشه‌برانگیز سال گذشته بلاروس بار دیگر اعلام پیروزی کرد. بسیاری از مخالفان و همچنین کشورهای اروپایی نتایج این انتخابات را به رسمیت نشاختند. از همان زمان به بعد اتحادیه اروپا تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مینسک اجرایی کرده است.

مقام‌های کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گویند تحریم‌های تازه‌ای را علیه مقام‌های ارشد بلاروس و همچنین شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی که در بحران پناهجویان اخیر با بلاروس همکاری کرده‌اند، وضع می‌کند.
+37
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل
  ثابت شده که بیشرفی در سیاست حد و مرز نداره
  0
  3
  یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.