سرقت دسته‌جمعی از شعبه‌های فروشگاه اعیانی نورداستروم در کالیفرنیا

دویچه وله :سرقت حرفه‌ای و دسته‌جمعی از شعبه‌های فروشگاه اعیانی "نورداستروم" در کالیفرنیا، پلیس را غافلگیر کرده است. دزدها در فاصله دو روز، با ماسک و نقاب و کلاه کالاهای چند هزار یورویی را چپاول کرده و گریخته‌اند.

فروشگاه زنجیره‌ای "نورداستروم" که محل خرید پولدارهای کالیفرنیاست، با دو مورد سرقت استثنایی سوژه رسانه‌های آمریکایی شده است. تنها دو روز پس از شبیخون یک گروه هشتاد نفری به شعبه این فروشگاه در سان فرانسیسکو، شعبه دیگری در لس‌آنجلس هم چپاول شد.

ماجرای نخست، دوشنبه ۲۱ نوامبر روی داد و سرقت دوم چهارشنبه ۲۴ نوامبر، در آستانه "روز شکرگزاری". گروه ۲۰ نفری سارقان، پس از ربودن چندین کیف بالای پنج هزار دلاری، با خونسردی سوار خودروها شدند و گریختند.
پلیس می‌گوید در جریان سرقت، به صورت سه تن از کارکنان و ماموران حراستی فروشگاه، اسپری فلفل پاشیده شده که آسیب چندانی نداشته‌است.

دزدها با نقاب و کلاه وارد فروشگاه شده بودند. با رسیدن پلیس، گروه ۲۰ نفری آنها به چند دسته تقسیم شد. تعقیب و گریز در شهر با دستگیری سه تن از مظنونان به پایان رسید اما بقیه فرار کردند.

به گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی، در شبیخون اول، همدستان سارقان ۲۵ خودرو را طوری جلوی فروشگاه پارک کرده بودند که خیابان برای عبور ماشین‌های دیگر مسدود باشد. دزدها کارتن کارتن وسایل را ییرون آورده و می‌گریختند.

فرض پلیس این است که با یک شبکه راهزنان حرفه‌ای و غارت‌‌ هدفمند روبروست.  روزنامه "سان‌فرانسیسکو کرانیکل" به نقل از رئیس پلیس اوکلند نوشته است: «گمان می‌کنیم که با چند گروه از دزدان حرفه‌ای طرف هستیم که با هم در شبکه‌های آنلاین متحد می‌شوند و سناریوی غارت را تهیه می‌کنند.»

فروشگاه‌های لویی‌ویتون، ایوسن لوران، بوربری، فندی و دولچه و گابانا در شهر وال‌نوت گریک در ۳۲ کیلومتری سان فرانسیسکو نیز به شیوه مشابهی غارت شده‌اند. دزدها شیشه‌های بوتیک‌ها را شکسته‌اند، کیف‌ها و کالاهای چند هزار دلاری را برداشته و با خودروهایی که منتظرشان بودند از مهلکه در رفته‌اند.

این در حالی است که وزارت دادگستری ایالت کالیفرنیا می‌گوید میزان جرم و جنحه در دوران همه‌گیری کرونا به شدت پایین آمده اما آمار سرقت در سال ۲۰۲۱ به نسبت ۲۰۲۰ بالاتر رفته است. علت ریزش آمارهای مربوط به جرایم دیگر، عمدتا ناشی از محدودیت‌های اجتماعی عنوان می‌شود.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.