نوزادی که در هند جنجال آفرید

بی بی سی :در هند جستجوی یک ساله مادری که برای یافتن نوزاد گمشده اش تلاش می کرد، سرانجام چهارشنبه ۲۴ نوامبر پایان یافت و دادگاه طفل را به مادرش تحویل داد.

سوتیک بیسواز و اشرف پادانا، خبرنگاران بی‌بی‌سی ماجرای نوزاد گمشده را که موجب جنجال بزرگی شد و خشم و طوفان سیاسی به همراه داشت، دنبال کردند.

برای بیش از دو هفته این زوج در خارج یک سازمان فرزندخواندگی در ایالت کرالا در جنوب هند بست نشسته و خواهان بازگشت طفل گمشده بودند.

آنها در تیروانتاپوران، پایتخت کرالا در زیر باران شدید و نور خیره کننده دوربین ها در حاشیه یک گذرگاه عمومی در یک چادر برزنتی اطراق کرده بودند و شب را در یک مینی وانت سوزوکی که در کنار جاده پارک شده بود می گذراندند.

زن پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود "طفلم را به من بازگردانید". او می گفت خانواده‌اش بدون رضایت او طفلش را در اختیار سازمان فرزندخواندگی قرار داده‌اند؛ اتهامی که پدرش آن را رد می کند.
تولد یک پسر
در تاریخ ۱۹ اکتبر سال ۲۰۲۰، آنوپاما چاندران، در یک بیمارستان محلی نوزاد پسری که حدود دو کیلو وزن داشت به دنیا آورد. این کنشگر ۲۲ ساله بدنامی های اجتماعی را نادیده گرفته و بدون ازدواج از دوست پسرش آجیث کومار ۳۴ ساله که هم اکنون با او ازدواج کرده صاحب فرزند شد.

آجیث کومار در بخش روابط عمومی یک بیمارستان کار می کرد. رابطه این دو نفر و باردار شدن آنوپاما طوفانی در خانواده اش بر پا کرد.
آنوپاما چاندران و آجیث کوماردر هند، داشتن فرزند خارج از ازدواج، کار ننگینی است و آنچه وضع را بدتر کرد این واقعیت بود که در مقایسه با آجیث که یک دالیت بود، آنوپاما به کاستِ بالاتری تعلق داشت. در طبقه بندی اجتماعی هندوها دالیت ها از لحاظ طبقه در پایین ترین رده قرار دارند و ازدواج دو نفری که از لحاظ کاست و مذهب متفاوت هستند تایید نمی شود.

ولی هم خانواده آنوپاما و هم آجیث به طبقه ای که بسیاری از هندی ها آن را طبقه متوسط و مترقی می‌خوانند، تعلق داشتند.

هر دو خانواده از طرفداران سرسخت حزب حاکم کمونیست (مارکسیست) ایالت کرالا هستند- این ایالت، سنگر سنتی کمونیسم پارلمانی است.

پدر آنوپاما یک مدیر بانک و همچنین رهبر یک حزب محلی است و هر دو پدر بزرگش از اعضای شناخته شده اتحادیه های کارگری و شوراهای شهرداری بودند.
آنوپاما پلاکاردی در دست دارد که رویش نوشته "فرزندم را به من برگردانید"آنوپاما که فارغ التحصیل رشته فیزیک است اولین زنی بود که در دانشکده‌اش به عنوان رئیس اتحادیه دانشجویان حزب کمونیست انتخاب شد. آجیث هم رهبر شاخه جوانان حزب بود.
چه بر سر طفل آمد؟
آن دو در یک محله زندگی می کردند و در حالی که در حزب کمونیست کار می کردند همدیگر را می دیدند. سه سال قبل تصمیم گرفتند همخانه شوند. آجیث می گوید در آن موقع او از همسرش جدا شده بود و فرزندی نداشت. آنوپاما می گوید "این عشق در نگاه اول یا چیزی از این قبیل نبود- اول ما مثل دو دوست بودیم ولی سرانجام تصمیم گرفتیم با هم زندگی کنیم".

سال گذشته آنوپاما باردار شد و آنها تصمیم گرفتند صاحب فرزند شوند. او می گوید "ما هرگز تردیدی در باره بچه دار شدن نداشتیم. ما آماده پدر و مادر شدن بودیم" یک ماه و نیم قبل از به دنیا آمدن نوزاد آنوپاما خبر باردار شدنش را به والدینش که شوکه شده بودند، داد. آنها آنوپاما را ترغیب کردند که به خانه برگردد و تماس گرفتنش با آجیث را قدغن کردند.

وقتی آنوپاما از بیمارستان مرخص شد والدینش برای بردن او و فرزندش آمدند و گفتند تا بعد از ازدواج خواهرش که سه ماه بعد بود باید در منزل یکی از دوستانشان بماند. دلیل آنها این بود که نمی خواستند میهمانان کنجکاو در باره نوزادی که در خانه است، سئوال کنند.

آنوپاما ادعا می کند هنگامی که از بیمارستان به خانه بازمی گشتند، پدرش طفل را با اتومبیل برد و گفت می خواهد او را به جای امن تری ببرد و من می توانم بعدا در آنجا بچه ام را ببینم. او می گوید آنچه موجب خوشحالی اش شده بود ناگهان غیب شد.
پدر آنوپاما رهبر محلی حزب کمونیست استدر طول چند ماه بعد والدین آنوپاما او را مرتب از این خانه به آن خانه می بردند تا سرانجام در خانه مادربزرگش که در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهر بود اسکان یافت.

وقتی آنوپاما در ماه فوریه امسال برای شرکت در جشن عروسی خواهرش به خانه بازگشت، به آجیث تلفن کرد و گفت اثری از پسرشان نیست و والدینش او را در اختیار سازمان فرزندخواندگی گذاشته اند. در ماه مارس گذشته آنوپاما توانست خانه را ترک کرده و زندگی با آجیث و والدینش را شروع کند. سپس جستجو برای یافتن فرزندشان را شروع کردند.

برای آنوپاما و آجیث تلاش برای یافتن فرزندشان آزمون دشواری بود.

در بیمارستان دریافتند که در گواهی تولد پسرشان به جای آجیث اسم یک مرد ناشناس به عنوان پدر ثبت شده. پلیس ابتدا از ثبت شکایت آنها در مورد نوزاد گمشده شان خودداری کرد و در عوض گفت پلیس در حال بررسی شکایتی است که پدر آنوپاما در مورد ناپدید شدن دخترش از خانه پدری کرده است.

در ماه اوت پلیس خبری داد که این زوج را شوکه کرد. ماموران پلیس گفتند که پدر آنوپاما اطلاع داده که دخترش داوطلبانه طفلش را در اختیار سازمان فرزندخواندگی قرار داده است.

آنوپاما و آجیث که پریشان خاطر شده بودند شکایت خود را نزد حزب حاکم، سر وزیر، سازمان فرزندخواندگی و رئیس پلیس ایالت ثبت کردند. آنها همچنین از ساجی چریان، وزیر فرهنگ ایالت کرالا به پلیس شکایت کردند. به گفته آنوپاما، سخنان ساجی چریان در یک کانال خبری مبنی بر این که "والدین او همان کاری را کرده اند که هر شخص دیگری می کند" موجب بدنامی او شده.

ماه گذشته آنوپاما و آجیث در شبکه های خبری ماجرای خودشان را بازگو کردند. بالاخره سیاستمداران و مقامات متوجه این موضوع شدند. نمایندگان مخالف در مجلس ایالتی جار و جنجال به راه انداختند و این ماجرا را نمونه ای از یک "جنایت ناموسی" خواندند. ک ، ک رما، یک نماینده زن حزب مخالف گفت "این یک جنایت ناموسی است که توسط دستگاه حاکمه ایالتی به اتفاق صورت گرفته".

جایا چاندران، پدر آنوپاما از عمل خود دفاع کرد و به یک شبکه خبری گفت "وقتی یک چنین اتفاقی در خانه ما می افتد چکار باید بکنیم؟ من نوزاد را همانجایی گذاشتم که آنوپاما می خواست. او هیچ قدرتی برای مراقبت از طفل نداشت و ما هم نداریم.
دادگاه سرانجام نوزاد را به آنوپاما برگرداندپدر آنوپاما می‌گوید "دخترم می گوید پدر بچه مردی است که دارای همسر است. من چطور می توانم دخترم و بچه اش را نزد او بگذارم؟ حالِ آنوپاما بعد از وضع حمل خوب نبود. به همین جهت من بچه را نزد یک سازمان فرزندخواندگی گذاشتم تا از او مراقبت کنند."

آقای جایا چاندران می گوید خانواده او چطور می توانستند یک "طفل غیرقانونی" را نگاه دارند. او می گوید تنها بعد از مشورت با حزب کمونیست و یک حقوقدان طفل نوزاد را به سازمان فرزندخواندگی تحویل داده بود. وقتی مجری برنامه از او پرسید آیا چیزی دارد که به دخترش بگوید، پاسخ داد "نمی خواهم هیچ چیزی از او بشنوم."

به دنبال این جنجال، پلیس پرونده علیه ۶ نفر از جمله پدر و مادر آنوپاما، خواهر و همسر خواهرش، را آماده کرد. به آنان اتهام حبس کردن خلاف قانون، آدم ربایی و جعل وارد شده ولی همگی این اتهامات را رد کرده اند.

در این حال دادگاه دستور آزمایش دی اِن اِی طفلی را داد که سازمان فرزندخواندگی در ماه اوت امسال سرپرستی موقت او را به زوجی در ایالت آندرا پرادش سپرده بود. پس از انجام آزمایش، طفل از والدین موقتش گرفته شد و به تری واندرام، پایتخت کرالا برگردانده شد.

در ۲۳ نوامبر به آنوپاما و آجیث اطلاع دادند که دی اِن اِی آنها با طفل مطابقت دارد. این زوج سرانجام در یک سازمان خیریه کودکان برای زمان کوتاهی موفق به دیدن پسرشان شدند ولی گفتند تا هنگامی که کسانی که مسبب ربودن نوزادشان شده اند مجازات نشوند به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

در تاریخ ۲۴ نوامبر نتیجه آزمایش دی اِن اِی در اختیار دادگاه قرار گرفت و به دنبال آن کودک به والدینش تحویل داده شد.

آنوپاما و آجیث می گویند سال دشواری را پشت سر گذاشته اند. آنوپاما بی وقفه دلواپس پسرش است که حالا یک ساله شده است. او می گوید "آیا این حق من نیست که خودم انتخاب کنم با چه کسی می خواهم زندگی کنم و صاحب فرزند شوم؟"
+20
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.