حضور پلیس و شلیک گاز اشک‌آور بر بستر زاینده‌رود برای جلوگیری از تجمع مردم اصفهان

رادیو فردا :روز جمعه، پنجم آذرماه، عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی ایران منتشر شده است حاکی از تجمع نیروهای پلیس و یگان ویژه و شلیک گاز اشک‌آور برای جلوگیری از تجمع دوباره مردم اصفهان بر بستر زاینده‌رود.

یکی از این ویدئوها یورش نیروهای پلیس به سوی مردمی را نشان می‌دهد که صبح جمعه به بستر زاینده‌رود رفته‌اند. چندین ویدئو نیز حاکی از پرتاب گاز اشک‌آور به قصد متفرق کردن مردم معترض است.

عکس‌هایی که از این محل در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر منتشر شده حاکی از حضور تعداد قابل توجهی از مردم است. در پس‌زمینه این عکس‌ها و در اطراف بستر زاینده‌رود نیز حضور عده‌ زیادی نمایان است که مشخص نیست نیروهای پلیس هستند یا مردم که نظاره‌گر صحنه‌اند.

در ویدئویی دیگر فردی توضیح می‌دهد که نیروهای لباس‌شخصی در حوالی پل خواجوی اصفهان بر بستر زاینده‌رود حضور یافته‌اند تا مانع حضور مردم معترض شوند.
ویدئویی دیگر در توییتر نیروهای پلیس را در یک سو و مردم معترض را در سوی دیگر از بستر زاینده‌رود نشان می‌دهد، فضا پر از دودی است که به نظر می‌رسد گاز اشک‌آور باشد. در مقابل عده‌ای از مردم شعار «بی‌شرف» سر می‌دهند.
«اصفهانی باغیرت، حمایت، حمایت» و «هموطن به‌پاخیز، ایران فلسطین شده» از جمله دیگر شعارهایی است که روز جمعه در اصفهان سر داده شده است.

پیشتر در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه فراخوانی در تلگرام منتشر شده بود که مردم را به حضور دوباره بر بستر زاینده‌رود در اعتراض به وضعیت آب در منطقه در روز جمعه دعوت می‌کرد.

در این فراخوان که گفته می‌شود از سوی کشاورزان اصفهان منتشر شده بود، آنها برای روز جمعه، ۵ آذر۱۴۰۰، ساعت ۹ صبح مقابل پل خواجو فراخوان داده‌ و از همه مردم دعوت کرده‌ بودند که مثل هفته گذشته در حمایت از آنها به صورت گسترده در این تجمع شرکت کنند.

در مقابل پیامکی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که برای بسیاری از شهروندان اصفهان ارسال و از آنها خواسته شده بود که «با توجه به این که صنف کشاورزان استان امروز پایان تجمع خود را اعلام کرده‌اند، لطفا مراقبت فرمایید حضور شما در این محدوده مورد سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه و معاندان قرار نگیرد.»

ویدئویی دیگر از روز جمعه جمعی از معترضان جوان را در حال سنگ‌پرانی به سوی نیروهای لباس‌شخصی نشان می‌دهد.
روز جمعه هفته گذشته هزاران نفر از مردم اصفهان در کنار کشاورزان معترض به عدم دسترسی به حق‌آبه‌شان جمع شدند.

نیروهای امنیتی حکومت از روز پنج‌شنبه تلاش خود را برای پاک‌سازی محل تجمع چندین روزه کشاورزان و مردم آغاز کرده بودند. به نظر می‌رسد که هدف آنها جلوگیری از به راه افتادن تجمع گسترده‌ دیگری در روز جمعه، پنجم آذر، بود.

کشاورزان شرق و غرب اصفهان از روز ۱۷ آبان‌ماه در اعتراض به بی‌توجهی به خواسته‌هایشان و بلاتکلیفی هر ساله برای کشت پاییزه در بستر خشکیده زاینده‌رود و در جوار پل خواجو چادر اعتراضی برپا کرده بودند. کم‌کم مردم نیز به این کشاورزان ملحق شدند.

با آن که تلویزیون حکومتی ایران و رسانه‌های نزدیک به حاکمیت در روزهای نخست، این تجمعات را پوشش می‌دادند و به مقایسه آن با اعتراضات آبان ۹۸ می‌پرداختند، بامداد پنج‌شنبه نیروهای یگان ویژه به چادرهای معترضان و کشاورزان بر بستر خشک زاینده‌رود حمله کرده و برای مجبور کردن آنها به پایان تحصن، آنها را آتش زدند.

به نظر می‌رسد حکومت بیم آن را دارد که این تجمع اعتراضی گسترده‌تر شده و در نهایت به دیگر مناطق و شهرها نیز سرایت کند. هفته گذشته تجمع‌هایی هم در شهرکرد در اعتراض به وضعیت آب برگزار شد.
+77
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  هی میگن هواپیمای اوکراینی کی زد چی زد چرا زد . ضخیمی میگفت چون سیستم مملکت اختلاس پت و متی اداره میشه بنابراین این اختلاس پت متی هی مشکل ایجاد میکنه ؛ وقتی رفسنجانی فوتش کردند و ملت ماجرا را فهمیدن سربع  پلاسکو را ردیف کردن در ۲۵ و ۲۶ آبان ۹۸ که ۱۵۰۰ نفر کشته شدند گفتن چی کار کنیم از هجمه این فشار کم کنیم گفتند قاسم را قربانی کنیم قاسم قربانی شد ۶۰ نفر هم تو تشییع جنازه اش مردن بعد گفتن عجب کاری کردیم حالا باید انتقام سخت بگیریم اومدن بیابون ها را زدن به جای عین السد گفتن خب حالا با این همه سوتی بیایم یه هواپیمای خارجی را بندازیم بعد بگیم آمریکای جنایتکار زده چون تا حالا هرچی هواپیمای خودی زدیم طی سالهای مختلف کسی شاکی نشد صدای کسی هم در نیامد اینبار یه هواپیمای خارجی را میزنیم میندازیم گردن آمریکا و ترامپ جنایتکار ولی این پت و مت بازی با اختلاس فراوان گند این سوتی را هم در آورد. مملکت داری با سیستم اختلاس ؛ پت و متی میشه این.
  26
  26
  جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  دو روز پیش مستضعف بودند. حتا چلو کباب مجانی دادند. امروز شدند دشمن ریش مقدس. به این سرعت در دین مبین. مرز‌ها عوض می‌‌شوود.‌ای کاش همه را قصاص می‌‌کردند. این روزها در خارج از کشور. میان مخالفین. طرفدار قصاص زیاد داریم. خوشحال می‌‌شدند. الهه هیس هم در نیویورک تایمز.پیام داد. این اصفهانی‌ .همه از همان اول اشوبگر و تجزیه طلب بودند. همه را قصاص کنید. فرخ هم فرمودند. این هم نتیجه آن. که پای صندوق ری نرفتید. قصاص حق شما است.
  6
  26
  جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  پاسخ گلوله را نه با گلوله بلکه بایستی با رگبار گلوله داد
  40
  42
  جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::zavareh - رودسر، ایران::]. موافقم بد جور. اینها بدون بوی باروت گورشون رو گم نمیکنن. بارها گفتم. باید از این ملاهای منبری شروع کرد. هرکس روی منبر که که اضافه خورد باید فرداش بزننش که خانواده اش به عزاش بشینه
  6
  19
  جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. درود بر شما هم میهن گرامی، تمامی ترفندهای مبارزه به اصطلاح مدنی و بدون خشونت با وجود بهای گرانی که برای آن پرداخت شده است، به بن بست رسیده اند. این سرکوبگران بی رحم راه دیگری برای ما باقی نگذاشته اند. بایستی در برابرشان با چنگ و دندان هم که شده تا بر اندازی کامل این حکومت پلید اشغالگر ایستادگی کرد.
  29
  13
  جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.