ورزش، ماده «شبه شاهدانه» در بدن را افزایش می‌دهد

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ورزش، ماده شبه شاهدانه در بدن را افزایش می‌دهد، ماده‌ای که به‌ نوبه خود به کاهش التهاب کمک می‌کند و می‌تواند به درمان برخی بیماری‌ها مانند آرتریت، سرطان و بیماری قلبی کمک کند.

در این مطالعه که در مجله Gut Microbes منتشر شده است، کارشناسان دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا دریافتند که مداخله ورزشی (نوشتن برنامه ورزشی برای فرد بیمار توسط فیزیوتراپیست یا پزشک) سطوح مواد التهابی (موسوم به سیتوکین‌ها) را کاهش و سطوح ماده مشابه شاهدانه به نام اندوکانابینوئیدها را که توسط میکروبیوم تولید می‌شود، افزایش می‌دهد.

برای این مطالعه، تیم تحقیقاتی از دانشکده پزشکی دانشگاه ناتینگهام ۷۸ فرد مبتلا به آرتریت زانو را انتخاب کردند. ۳۸ شرکت‌کننده به‌ مدت شش هفته هر روز ۱۵ دقیقه تمرینات تقویت‌کننده عضلات را انجام دادند.

محققان دریافتند در کسانی که ورزش می‌کنند نه‌ تنها درد کاهش می‌یابد، بلکه این افراد نوع بیشتری از میکروب در روده خود دارند که مواد ضد‌التهابی مانند اندوکانابینوئیدها را تولید می‌کند.

اندوکانابینوئیدها انتقال‌دهنده‌های عصبی طبیعی هستند که در بدن تولید می‌شوند. این مواد بر خلق‌وخو، انرژی، حافظه، اشتها و سطح درد تأثیر می‌گذارند.

به‌ گفته محققان این یک کشف به‌ موقع است، به‌ ویژه درحال‌ حاضر که اشتیاق زیادی در مورد استفاده از کانابیدیول و سایر مکمل‌های مرتبط برای کاهش سطح التهاب وجود دارد.

التهاب بخشی طبیعی از مکانیسم دفاعی بدن است. اما زمانی که مزمن شود، می‌تواند به شرایطی مانند خستگی، درد، اختلال خلق‌وخو و همچنین اختلال در دستگاه گوارش و سیستم ایمنی منجر گردد.

بنا به هشدار محققان، در حالی که ورزش می‌تواند از بسیاری جهات برای بدن مفید باشد، مهم است که قبل از شروع یک رژیم ورزشی با پزشک خود صحبت کنید، به‌خصوص اگر اخیرا دچار آسیب شده‌اید یا بیماری قلبی‌عروقی دارید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.