عذرخواهی عکاس چینی برای «چشم‌های کوچک» در عکس برند دیور

عکس چِن مان، عکاس چینی، برای برند دیور مورد انتقاد بعضی از چینی‌ها قرار گرفتبی بی سی :چِن مان، عکاس مد چینی، بابت "ناآگاهی" خودش در عکس برند لوکس فرانسوی دیور، که خشم بعضی‌ها را برانگیخت، عذرخواهی کرد.

عکس چن مان زنی را نشان می‌دهد که به گفته بعضی از کاربران چینی، تداوم کلیشه‌های غربی از چهره‌های آسیایی است.

خانم چن، که ۴۱ سال دارد، در شبکه اجتماعی ویبو نوشت "من خودم را بابت ناپختگی و ناآگاهی‌ام (در کارهای گذشته‌ام) سرزنش می‌کنم".

برند دیور هم گفته است این عکس که اخیرا در نمایشگاهی در شانگهای به نمایش گذاشته شده بود، دیگر از آنجا برداشته شده است.

این برند مد، عصر چهارشنبه ۲۴ نوامبر، در حساب ویبوی خود نوشت "دیور، مثل همیشه، به احساسات مردم چین احترام می‌گذارد. اگر اشتباهی روی دهد، (دیور) باید پذیرای نظرات و واکنش‌ها باشد و در موقع خودش آنها را اصلاح کند".

این برند مد همچنین اضافه کرد که این عکس یک اثر هنری بود و نه یک تبلیغ تجاری.

این عکس ابتدا در ۱۲ نوامبر به نمایش درآمد، اما بلافاصله با واکنش بعضی از کاربران اینترنتی و سپس رسانه‌های محلی مواجه شد.

پوست روشن و چشم‌های درشت معمولا بعنوان ویژگی‌های زیبایی ایده‌آل در چین تلقی می‌شود و در تبلیغات معمولا مدل‌هایی با چنین ویژگی‌هایی به نمایش در می‌آید.

در مقابل، سرمقاله‌ای در پکن دیلی این مدل در عکس دیور را "چهره‌ای تیره و دلگیر با چشمانی شوم و خبیث" توصیف کرد.

در سرمقاله پکن دیلی آمده است "سال‌هاست که زنان آسیایی همیشه با چشم‌های کوچک و کک‌ومک از منظر غربی‌ها به تصویر کشیده می‌شوند. عکاس جهت خشنود کردن برندها یا سلیقه‌های زیبایی‌شناختی دنیای غرب عمل می‌کند".

کاربران شبکه‌های اجتماعی چینی انتقاد مشابهی را بازتاب داده‌اند، مبنی بر این که عکس‌های خانم چن تصویری "توهین‌آمیز" از ظاهر زنان چینی است، آنطور که در غرب شناخته شده است.

یکی از کاربران در ویبو گفت "این تصوری است که مردم غربی از ظاهر ما دارند". او گفت چن مان هم برای خوشایند نگاه غربی‌ها عمل کرده است. خیلی‌ها هم گفتند که این برند لوکس را بایکوت می‌کنند.

در همین حال، در تفسیری در رسانه "چاینا وومن نیوز" منتشر شده، آمده است که تصویر این مدل با "پلک‌های ورم‌کرده خاص آسیایی‌‌ها"، مردم را "ناراحت و معذب" کرده است.

بعضی از کاربران اینترنتی چینی هم اشاره کردند که این عکس یادآور مجموعه عکس‌های خانم چن در سال ۲۰۱۲ است که برای مجله "آی-دی" گرفته بود.
کاربران اینترنت گفتند که عکس چن مان برای دیور یادآور عکس‌های او در سال ۲۰۱۲ برای مجله آی-دی استاما همه موافق این انتقادات نبودند. بعضی از زنان از چن مان دفاع کردند. یکی از کاربران ویبو نوشت "چرا یک زن چینی با چشمان کوچک را نباید زیبا دانست؟ من هیچ مشکلی در این نمی‌بینم".

خانم چن در بیانیه خود در روز چهارشنبه گفت که پس از بررسی "تقریبا همه نظرهای منفی" در مورد آثار هنری خود، "عمیقا تامل کرده است" و احساس می‌کند که بایستی عذرخواهی کند.

او گفت "من در چین به دنیا آمدم و بزرگ شدم. عمیقا کشورم را دوست دارم. به عنوان یک هنرمند، کاملا از مسئولیت خود در مستندسازی فرهنگ چینی و نمایش زیبایی چینی از طریق آثارم آگاه هستم".

او گفت "من درمورد تاریخ چین بیشتر مطالعه خواهم کرد، در رویدادهای مرتبط شرکت خواهم کرد، و اندیشه و انگاره‌های خود را بهبود خواهم داد... من تلاش خواهم کرد تا داستان چین را از طریق کارهایم بازگو کنم".

خانم چن یک عکاس شناخته شده در دنیای مد چین است. او برای روی جلد مجلات برتر عکاسی کرده است و از افراد مشهوری چون دیوید بکهام فوتبالیست بریتانیایی، و فَن بینگ‌بینگ بازیگر و خواننده چینی، عکاسی کرده است.
+2
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.